„Black Ice” – recenzja

14 listopada 2014, dodał: Iwona Marczewska
Artykuł zewnętrzny

Młodziutka Britt Pheiffer, wraz ze swoja najlepszą przyjaciółką Korbie Versteeg, wyprawiają się w góry Teton. Ich koleżanki spędzają wiosenną przerwę szkolną na Hawajach, one tymczasem mają w planach sześćdziesięciokilometrową trasę wzdłuż łańcucha górskiego. A ściślej – to Britt ma takie plany, bowiem Korbie to typowa nastolatka, flirtująca, lubiąca wygody, nie podejmująca większego wysiłku fizycznego. Na wyjazd zgodziła się tylko dlatego, że przyjaciółka znaczy dla niej więcej niż ulubione rozrywki. Podczas tygodnia spędzonego w domku, należącym do państwa Versteegów, mają im towarzyszyć chłopak Korbie oraz jej starszy brat Calvin. Nikt lepiej od niego nie zna gór i nikt lepiej nie potrafiłby poradzić sobie z niebezpieczeństwami, czyhającymi w okrytych śniegiem lasach i na trudnych szlakach.

Britt od tygodni przygotowywała się do wyprawy, trenując ciało i zdobywając wiedzę potrzebną podczas górskich wędrówek. Wszystko po to, by móc zaimponować byłemu chłopakowi, pokazać mu siebie od tej strony, która wzbudzi w nim zainteresowanie, wyrzuty, a być może nawet pragnienie odnowienia relacji. Tym chłopakiem jest Calvin.
Ekipa wyrusza oddzielnie, wszyscy mają spotkać się na miejscu kilka godzin później. Niestety dziewczęta nie docierają do domku…

Podczas drogi do Idelwilde rozpętuje się śnieżyca, która uniemożliwia jazdę. Łączności brak, widoczność ograniczona do minimum, zapasy żywności dotransportowane do celu wcześniej. Kiedy Britt orientuje się, że najprawdopodobniej zgubiła drogę, zmuszone są szukać pomocy. Ogarnięte zwątpieniem, przemarznięte i głodne, resztkami sił docierają do nieznanej chatki w lesie. Są nieświadome tego, że uniknęły śmierci tylko po to, by ponownie zacząć walczyć o życie.

j.p3

W chatce ukrywa się dwóch młodych mężczyzn. Tajemniczy Mason i jego kumpel Shaun. Britt szybko orientuje się, że coś z nimi jest nie tak, a kiedy okazuje się, że mają broń, zaczynają się poważne kłopoty. Stara się myśleć już tylko o tym, jak wydostać je z pułapki, w którą wpadły. Zbiegom zależy tylko na jednym – chcą przedostać się przez góry, zanim znajdzie ich policja. Biorąc za przewodnika Britt, wyruszają w morderczą drogę przez las. Skradziona Calvinowi mapa i nieugięta wola życia pchają bohaterkę przez niebezpieczne, pokryte śniegiem góry. Determinacja utrzymuje ją przy życiu kiedy brakuje sił, jedzenia, gdy wyczerpanie fizyczne każe wątpić  w ocalenie. Tygodnie treningów i myśl o mężczyźnie, który prawdopodobnie wyruszył, by ją odszukać to jedyne, co pomaga przetrwać.
Britt prowadzi  ludzi, o których wie tyle, że mają konflikt z prawem i są niebezpieczni. Jej przerażenie potęguje fakt, że w okolicy zamordowano trzy młode kobiety. Próbuje odkryć czyim tak naprawdę jest zakładnikiem, z którym z porywaczy wejść w dialog, dlaczego uciekają i dlaczego jeden z nich sprawia wrażenie, jakby chronił ją przed drugim.
Po drodze sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Padają strzały…

„Black Ice” to niesamowicie wciągający thriller. Jego autorka, Becca Fitzpatrick, znana jest czytelnikom głównie z powieści „Szeptem”, rozpoczynającej sagę goszczącą na liście bestsellerów „New York Timesa”.
Wydawnictwo Otwarte oddaje w nasze ręce kolejny oczekiwany tytuł: jak zawsze doskonały druk i tłumaczenie,  448 stron, wspaniała okładka oddająca klimat, jaki odnajdziemy wewnątrz.
Nie jest to książka, którą się po prostu czyta – potrafi utrzymać w napięciu i wyzwala emocje, od ciekawości przez miłosne rozmarzenie po strach i ulgę.

To opowieść o przetrwaniu, o pokonywaniu własnych słabości. O walce z ograniczeniami ciała i psychiki, kontroli nad jednym i drugim. Czy dotarcie do granic własnej wytrzymałości fizycznej pozostawia jeszcze jakieś szanse? Czy w obliczu śmierci wola życia jest w stanie przesunąć tę granicę jeszcze odrobinę, tyle tylko aby przetrwać?

Iwona

Książkę poleca Wydawnictwo OTWARTE  

Dziękujemy Wydawnictwu za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz