„Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody” – recenzja
Jerzy Antkowiak to nazwisko doskonale znane w branży modowej. Projektant, stylista, dyrektor ds. wzornictwa w legendarnej Modzie Polskiej. Jako jeden z filarów firmy, tworzył kolekcje i pokazy, nie ograniczając swojej wszechstronności do obowiązków wynikających z jednego tylko stanowiska. Projektował, organizował, wyszukiwał talenty.
Założona w 1958 roku Moda Polska to przedsiębiorstwo państwowe, którego celem miało być wdrażanie do przemysłu odzieżowego aktualnych trendów, oczywiście pod nadzorem władz. Kolekcje były cenzurowane, aby zachodnie trendy modowe nie miały „złego” wpływu na ubiór w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. O możliwość wyjazdu na zagraniczne pokazy trzeba było starać się szczególnie. Dyrektor Jadwiga Grabowska i zespół projektantów z nią współpracujących dokonali jednak przełomu – stworzyli modę na poziomie światowym, rozpropagowali ją w kraju oraz wyprowadzili poza granice.
„Do dziś wspominam Modę Polską jako oazę luksusu i szlachetnego rzemiosła w szarym socjalizmie.” – Tomasz Ossoliński (projektant)
Historię tę i wiele anegdot z nią związanych poznamy
Książka powstała w efekcie współpracy zafascynowanej modą dziennikarki, absolwentki Instytutu Historycznego UW, Agnieszki L. Janas oraz samego Jerzego Antkowiaka, który charakterystycznym dla siebie gadulstwem pochłania całą uwagę czytelnika. To opowieść człowieka przepełnionego pasją.
Niezwykła autobiografia jest bogato ilustrowana materiałami pochodzącymi m.in. z osobistych zbiorów Antkowiaka oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Wydawnictwo Bukowy Las zamieściło na kartach książki zdjęcia rodzinne, listy, dokumenty, projekty z różnych kolekcji oraz fotografie z pokazów, których ilość i staranny dobór usatysfakcjonują zarówno znawców tematyki, jak i czytelników niewtajemniczonych, sięgających po książkę z ciekawości.
Cała działalność Antkowiaka w sferze osobistej i zawodowej ukazana jest w ścisłym związku z artystycznym i społeczno-politycznym klimatem ówczesnego świata (głównie lata 60-80), przez co książka stanowi także zapis przemian ustrojowych i ich wpływu na społeczeństwo. Tutaj moda ma wymiar wręcz ideologiczny. Jako dziedzina szczególnie twórcza, wymaga odwagi i nieskrępowania.
„Cenię i bardzo lubię jego poczucie wolności. Polega to na tym, że przez całe życie tworzył dla siebie przestrzeń wolnego, niezależnego człowieka.” – Andrzej Domalik (reżyser)
Gdyby scharakteryzować Jerzego Antkowiaka na podstawie jego dorobku, można powiedzieć, że jest to postać, która uchyliła żelazną kurtynę, by wypuścić na światowy wybieg modelki ubrane w polskie projekty. Osobą, która przemyciła za ową ciężką kotarę inspiracje przywiezione ze stolicy mody – umiłowanego przezeń Paryża. Będąc mocno zaangażowany w to, co dzieje się wokół, potrafił jednocześnie tworzyć coś odrębnego i zachować indywidualność. W świecie, który ulega trendom, on stał się kreatorem.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Bukowy Las – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja