Anna Wieja – dietetyk kliniczny i psychodietetyk
Jaki specjalista może opracować dietę dla osoby chorej, a do kogo zwrócić się z zaburzeniami odżywiania? W takich przypadkach najlepiej polegać na dyplomowanych i doświadczonych specjalistach z zakresu dietetyki. Jednym z nich jest dietetyk kliniczny Anna Wieja.
Kim jest dietetyk kliniczny?
Dietetykiem klinicznym może tytułować się osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku dietetyka, o specjalności dietetyka kliniczna. Szczególnym obszarem zainteresowań dietetyka klinicznego jest żywienie w chorobie oraz terapia chorób dietozależnych. Niemniej jest to wszechstronny specjalista, który może pomóc także w przypadku:
- nieudanych prób odchudzania,
- chęci przybrania na wadze,
- zmiany sposobu odżywiania na zdrowszy,
- problemów z trawieniem,
- złych wyników badań (np. nieprawidłowego stężenia glukozy lub cholesterolu).
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyk również zajmuje się kwestiami związanymi z prawidłowym odżywianiem u ludzi zdrowych i chorych. Jednak kompetencje tego specjalisty obejmują także wiedzę z zakresu psychologii. Problemy z odżywianiem mogą bowiem mieć podłoże psychologiczne i wynikać np. z niskiej samooceny, traumy czy braku umiejętności radzenia sobie ze stresem. Psychodietetyk analizuje, czy bieżący problem (np. nadwagą) ma związek z psychiką, a następnie pomaga pacjentowi w zrozumieniu tej zależności. Podczas konsultacji specjalista wspólnie z pacjentem ustala najważniejsze cele, a następnie przedstawia plan działania zmierzający do ich realizacji.
Kiedy warto udać się do psychodietetyka?
Do gabinetu psychodietetyka powinny zgłosić się osoby, które podejrzewają, że ich problem z odżywianiem może mieć źródło w psychice. Dotyczy to na przykład osób, które nie potrafią zapanować nad ilością spożywanego jedzenia. Psychodietetyk pomaga także tym pacjentom, u których problem z jedzeniem wynika z nadmiernych oczekiwań wobec siebie. Do tego specjalisty warto udać się także wtedy, gdy jedzenie staje się sposobem na zagłuszenie stresu, napięcia czy smutku. Konsultacja z psychodietetykiem może pomóc również w przypadku, gdy pacjent przez dłuższy czas bezskutecznie walczy z nadwagą, otyłością lub zaburzeniami odżywiania.
Jakie usługi świadczy dietetyk kliniczny Anna Wieja?
Problemy żywieniowe najlepiej rozwiązywać z pomocą specjalisty, który posiada wszechstronną wiedzę z zakresu medycyny, dietetyki i psychologii. Dzięki szerokim kompetencjom dietetyk może podejść do problemu holistycznie (całościowo), co zwiększa szanse na osiągnięcie celu.
Przykładem takiego specjalisty jest dietetyk kliniczny Anna Wieja, absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Pani Anna Wieja ukończyła studia na kierunku dietetyka kliniczna i psychodietetyka, a następnie pracowała w Śląskim Centrum Rehabilitacji i Prewencji w Ustroniu, gdzie zajmowała się żywieniem pacjentów kardiologicznych oraz prowadzeniem Poradni Metabolicznej dla osób z nadwagą i otyłością.
Obszarem specjalizacji dietetyka klinicznego Anny Wieja jest między innymi pomoc:
- w osiągnięciu wymarzonej masy ciała,
- w opracowaniu zdrowego jadłospisu,
- przy problemach z trawieniem,
- w poprawieniu wyników badań,
- w osiągnięciu wspólnego celu dietetycznego (dieta dla par),
- w odżywianiu w chorobie.
Pani Anna Wieja organizuje również szkolenia dietetyczne dla pracowników, pacjentów, uczniów oraz innych grup zainteresowanych zdrowym odżywianiem.
Gdzie można się zgłosić na konsultację dietetyczną?
Dietetyk kliniczny Anna Wieja przyjmuje pacjentów przede wszystkim w gabinecie stacjonarnym. Osoby z okolicy mogą również umówić się na wizytę domową, ponieważ pani Anna Wieja świadczy swoje usługi również z dojazdem do pacjenta w zasięgu 25 kilometrów od gabinetu. Możliwa jest również konsultacja dietetyczna online za pomocą komunikatorów internetowych.
Więcej informacji na temat dietetyk Anny Wieja można uzyskać:
- na stronie internetowej: https://dietetykannawieja.pl/
- pod numerem telefonu: +48 698 400 988
- pod adresem e-mail: [email protected]