URODA I ZDROWIE

Anemia czy zmęczenie? Objawy

29 listopada 2013, dodał: bugajkatarzyna

anemiaAnemia inaczej niedokrwistość. Jest to zespół objawów chorobowych, polegający na stwierdzeniu niższych wartości hemoglobiny oraz erytrocytów.

Jest to choroba coraz częściej wykrywana w różnych grupach wiekowych. Najczęściej pojawia się, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, które transportują tlen oraz substancje odżywcze do komórek naszego organizmu. Najczęściej spowodowane niedoborem żelaza. Do rzadszych przyczyn możemy zaliczyć różnego rodzaju krwawienia, stany zapalne, zakażenia lub choroby nowotworowe. Na te chorobę zapadają w większości kobiety- ok osiemdziesiąt procent.

Przy małej niedokrwistości, objawy są niezauważalne i nie odczuwalne. Są bardzo często bagatelizowane oraz mylone ze zwykłym przemęczeniem, ponieważ powolny rozwój choroby nie daje ostrych objawów. Bardzo ważne są zaburzenia układu nerwowego, którego tkanki są bardzo wrażliwe na zmniejszenie ilości tlenu. Mogą pojawić się zawroty głowy, zmniejszenie koncentracji, upośledzenie pamięci oraz duże męczenie się podczas pracy umysłowej. Osoby z niedokrwistością bardzo często skarżą się na problemy gastryczne na przykład wzdęcia lub zaparcia. Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę to blada cera, brak apetytu oraz szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego. Bardzo często chorzy skarżą się na wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci.

bro

 Rozpoznanie anemii jest bardzo proste- wystarczy do tego zwykła morfologia krwi. Lekarstwo to odpowiednia dieta, bogata w bardzo dużą ilość mięsa, które jest źródłem żelaza. Można je zastąpić warzywami na przykład brukselką, sałatą, brokułami.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

25 komentarzy do Anemia czy zmęczenie? Objawy

 1. avatar ela pisze:

  Dużo żelaza zawiera też np. fasola biała, suszone morele, niezastąpiony jest sok z buraka.

 2. avatar Anabella pisze:

  Podobno dobrze jest łączyć produkty bogate w żelazo z produkatmi z dużą zaw. witaminy C

 3. avatar Anabella pisze:

  Ogólnie o nim dość głośno ostatnio

 4. avatar Agata_N pisze:

  Do lekarza warto się udać, on powie co rzeczywiście dolega, anie będzie tylko leczył objawy, ale fakt o szelazie słyszałam pozytywne opinie, więc wzbudza moje zaufanie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak rozwijać pracowników
To oczywiste, że najlepiej wysyłać pracowników na regularne szkolenia, które podniosą ich kwalifikację,...
Spadek - ile podatku się płaci?
To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może...
Odpoczynek
Dla mnie najlepszy wypoczynek to z moim mężem i dziećmi nad Bałtykiem....
Ochrona danych osobowych
Ochrona danych to poważny obowiązek, który spoczywa na każdym właścicielu firmy. Jest...