Alergia – czas obalić mity!
Alergia to jeden z największych problemów zdrowotnych naszej cywilizacji. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że wśród najczęściej występujących przewlekłych schorzeń, to właśnie ona zajmuje wysokie, trzecie miejsce i coraz częściej dotyka dzieci. Rzetelna wiedza na temat tej choroby jest szczególnie przydatna w chwili rozpoczęcia sezonu intensywnego pylenia.
Czym właściwie jest alergia? Jak należy ją diagnozować i – co najistotniejsze – kiedy i jak można ją leczyć? Na te i inne pytania zatroskanych rodziców postanowił rzetelnie odpowiedzieć dr Łukasz Durajski, lekarz i blogger (doktorekradzi.pl) oraz członek Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki WHO.
W swoim poradniku, dr Durajski obala największe „alergiczne mity”, dzieląc się rzetelną wiedzą, bazującą na jego wieloletnim doświadczeniu oraz doświadczeniu lekarzy, których zaprosił do współpracy przy tworzeniu tej publikacji. Autor kładzie szczególny nacisk na odpowiednie ukierunkowanie rodziców w postępowaniu z młodym alergikiem.
„Alergie. Fakty i mity to także książka motywacyjna […] z przesłaniem, że alergia to nie koniec świata. Autor w sposób przystępny dzieli się swoją wiedzą i pokazuje, że życie z alergią wcale nie musi być ciężkie! Publikacja […] stanowi bardzo cenne źródło informacji z zakresu chorób alergicznych, które – jak dowodzą statystyki – stanowią poważny problem medycyny środowiskowej i zdrowia publicznego. […] W dobie informatyzacji Dr Googl’a wydaje się być zasadne wychodzenie naprzeciw niepotwierdzonym informacjom, które w żadnym wypadku nie są oparte o rzetelną wiedzę. Z pełnym przekonaniem rekomenduję niniejszą książkę jako tę, która nie tylko uczy, ale w moim przekonaniu stanowi swoisty przewodnik – mapę, pozwalającą lepiej zrozumieć bardzo skomplikowane wbrew pozorom zagadnienie.”
Dr hab. Edyta Krzych-Fałta
Zakład Profilaktyki i Zagrożeń Środowiskowych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
O autorze:
Dr Łukasz Durajski jest lekarzem i bloggerem, wieloletnim pracownikiem Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz członkiem komisji WHO. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w Krakowie, Peru, Grecji, Ghanie i we Włoszech. Należy do Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz przewodniczy Zespołowi ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Oprócz tego prowadzi program „Pogromcy medycznych mitów” w telewizji TVN.