Alergia na roztocze, a kołdry antyalergiczne
Alergie są coraz powszechniejszym problemem współczesnego świata, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Najczęstszą alergią jest uczulenie na roztocza (generalnie alergia wziewna), które spotykane są między innymi w kurzu, kołdrach i poduszkach z naturalnym wypełnieniem takim jak pierze.
Aby ograniczyć kontakt z alergenem należałoby wymienić wszystkie kołdry i poduszki na antyalergiczne, które wykonane są ze specjalnego tworzywa ograniczającego do minimum rozwój roztoczy. Należy pamiętać o ich regularnym praniu oraz wymianie kiedy się zużywają.
Objawami świadczącymi o alergii na roztocza jest katar, duszności, łzawienie oczu, kaszel, rzadziej wysypka. Niestety praktycznie niemożliwe jest odcięcie się w 100% od alergenów, bowiem kurz (a tym samym roztocza) jest wszechobecny. Warto pamiętać, że nieleczona alergia tego typu może w skrajnym przypadku doprowadzić do rozwoju astmy. Leczenie polega na odczulaniu prowadzonym przez lekarza alergologa i przynosi różne skutki. Oficjalnie nie istnieje żadne powiązanie miedzy odczulaniem na alergię typu A z nagłym rozwojem alergii typu B. Oczywiście nie ma to na celu odstraszenie od leczenia, a jedynie skłonienie do przemyśleń ” czy warto”. Czasem objawy są niewielkie, więc odczulenie nie jest jednoznacznie potrzebne. Klasyczne objawy alergii na roztocza kurzu domowego:
Alergia na roztocza – klasyczne objawy:
– katar i obfita wydzielina z nosa
– łzawienie
– rozdrażnienie i problemy ze skupieniem uwagi
– osłabienie i senność
– niekontrolowane napady kichania.
Kołdry antyalergiczne pełnią swoistą rolę bariery niepozwalającej na wniknięcie w nią złuszczonego naskórka, kurzu oraz samych roztoczy. Ofert tego typu produktów jest wiele i prawdopodobnie każda sprawdzi się na dłuższą metę. Wykorzystywanie kołder antyalergicznych z pewnością poprawi komfort snu, a tym samym wpłynie na lepsze samopoczucie każdego alergika. Należy jednak pamiętać aby regularnie je prać (najlepiej co dwa tygodnie). Producenci prześcigają się w ofertach- są kołdry całoroczne, letnie bądź zimowe. Zadbaj o wykluczenie ze swojego łóżka roztoczy i innych alergenów, a z pewnością komfort Twojego życia będzie większy!
Źródło:
https://www.alsos.pl/alergia-na-roztocza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Roztocze_(pajęczaki)