Każdego dnia mamy do czynienia z kurzem, jego cząsteczki osadzają się na podłodze, ścianach, oknach i przedmiotach codziennego użytku. Kurz nie jest mieszaniną jednorodna, w jego skład wchodzą roztocza (drobne pajęczaki), pyłki roślin, zarodniki pleśni, niewielkie kawałki ludzkiego naskórka, sierść zwierząt oraz fragmenty różnych tworzyw, w tym włókna materiałów i kawałki drewna. Alergia na kurz to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń alergicznych. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Składnikami kurzu, które najczęściej wywołują objawy uczulenia, są sierść zwierząt oraz roztocza. Te ostatnie to niewielkie pajęczaki, które żywią się naskórkiem człowieka i zwierząt. Nic dziwnego, że rezerwuarem roztoczy stały się zasłony, dywany oraz pościel. W związku z tym, iż objawy alergii na kurz są mało charakterystyczne, bardzo często bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. Dolegliwości towarzyszące temu uczuleniu chory odczuwa przez cały rok, przy czym w okresie jesienno-zimowym zwiększa się ich nasilenie. Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo złożone. Przede wszystkim zimą ze względu na niską temperaturę rzadko wietrzymy mieszkanie, a to w połączeniu z rozgrzanymi do czerwoności kaloryferami sprzyja namnażaniu się roztoczy. Symptomy uczulenia na kurz szczególnie dają nam się we znaki rano, gdy próbujemy wstać z łóżka. Dzieje się tak dlatego, iż pościel stwarza dogodne warunki dla rozwoju roztoczy. Ponadto objawy alergii ulegają nasileniu podczas sprzątania, gdy cząsteczki kurzu wprawiamy w ruch i tym samym mają one postać aerozolu, który wnika do naszych dróg oddechowych wraz z powietrzem.
Jak poradzić sobie z alergią na kurz?
Walka z kurzem nie jest zadaniem łatwym, bardzo często przypomina syzyfową pracę. Niemniej nie oznacza to, że należy zrezygnować ze sprzątania. Podczas przecierania mebli ścierką zwilżoną specjalnym środkiem można znacząco ograniczyć ilość kurzu, a tym samym zredukować dokuczliwe objawy alergii. Niezwykle ważne jest również systematyczne pranie pościeli w wysokiej temperaturze, w tym miejscu warto zaznaczyć, iż roztocza zaczynają ginąć już w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Warto również poważnie zastanowić się nad zmianą kołdry zawierającej pierz na kołdrę antyalergiczną. W ten sposób ograniczysz liczbę roztoczy, z którymi spotykasz się na co dzień.
Alergiku, pozbądź się z domu…
Jeśli któryś z członków rodziny boryka się z alergią na kurz, warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego wystroju mieszkania. Jak najszybciej pozbądź się wykładziny, ponieważ to właśnie ona stanowi jeden z największych rezerwuarów roztoczy. Choć może wydawać się to uciążliwe, każdego dnia należy przecierać podłogę na mokro. Firanki i tradycyjne zasłony również nie są mile widziane w mieszkaniu, w którym przebywa osoba uczulona na kurz. Osadzają się na nich alergeny, toteż te niewinne elementy wyposażenia wnętrz przyczyniają się do zaostrzenia objawów choroby. W związku z tym warto pomyśleć o zastąpieniu firanek i zasłon roletami, które można łatwo przetrzeć mokrą szmatką.
Czym objawia się alergia na kurz?
Alergia na kurz może manifestować się na wiele sposobów, jednak do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy katar alergiczny, połączony z częstym kichaniem oraz zapalenie spojówek. Czasem uczulenie przybiera jednak postać skórną. Kurz może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry takie jak zaczerwienienie, świąd i pieczenie w obrębie kolan, włosów, pachwin, twarzy i łokci. Symptomy, które towarzyszą alergii na kurz, znacząco obniżają jakość życia chorego. Osoba dotknięta tą przypadłością bardzo często ma problemy z oddychaniem i snem.
Zazwyczaj walka z alergią na kurz sprowadza się do ograniczenia kontaktu z alergenem. Kluczową rolę odgrywa tutaj systematyczne sprzątanie mieszkania. Niestety, działania prewencyjne nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty, toteż czasem konieczne staje się przyjmowanie specjalistycznych leków. Dokuczliwe objawy alergii na kurz można złagodzić za pomocą leków antyhistaminowych, leków rozrzedzających wydzielinę z nosa oraz steroidów podawanych donosowo. W przypadku, gdy uczulenie znacząco obniża jakość życia chorego, podczas wizyty u alergologa warto poruszyć temat ewentualnego odczulania.
Szczegółowe informacje nt. alergii na kurz znajdziesz na portalu mojealergie.pl