Akcja Bezpieczny Trener czyli treningi we dwoje!
Jeśli Twój poziom motywacji spada w zastraszającym tempie, lubisz rywalizować albo wspólne świętować sukcesy, to treningi w parze są dla Ciebie stworzone. Nie ulegaj stereotypom. Przeczytaj rady trenerów personalnych Get Slim Club, ambasadorów akcji Bezpieczny Trener Patrycji Malik i Tomka Gregorczyka a później… zawołaj partnera na wspólny trening!
Początki są zawsze najtrudniejsze. Poradźcie, jak przygotować się i zmotywować do treningów?
Tomek: Najważniejsze, by po prostu zacząć. Trzeba tak dobierać ćwiczenia, by sprawiły nam radość i przyjemność. Nie róbmy nic na siłę. Podejdźcie do treningów tak, jakby miały stać się częścią waszego nowego życia, a nie tylko chwilową przygodą. Bardzo ważne jest też wzajemne wsparcie, by w chwilach kryzysu partner wyciągnął pomocną dłoń i byście mogli zrobić razem kolejny krok na przód.
Patrycja: Wspólny trening to wspólne wyzwania ale oczywiście również wspólne osiągnięcia. Przygotowania? Według mnie żadne. Poza pozytywnym podejściem nie potrzeba nic więcej. Skoro już podjęliśmy wyzwanie, dajmy z siebie 100%. Trening we dwoje ma sprawić przede wszystkim przyjemność. Bardzo ważne też we wspólnym treningu jest zaufanie do partnera treningowego…są ćwiczenia, przy których bez tego nie ruszymy z miejsca. Także bawmy się przy tym dobrze a efekty pojawią się szybciej niż nam się wydaje!
Czy rozgrzewka powinna przebiegać inaczej u kobiety i mężczyzny?
P: Rozgrzewka to podstawa każdego dobrego treningu i przede wszystkim od niej należy zacząć. Zarówno u kobiety jak i mężczyzny może wyglądać tak samo. Ważne, by rozgrzać wszystkie partie mięśniowe po to, by uniknąć wszelkich kontuzji.
T: Poza tym to też świetna zabawa i może pozytywnie nastroić do reszty treningu.
A pozostała część treningu, czy możemy robić to samo?
P: Wszystko uzależnione jest od naszych predyspozycji i stopnia zaawansowania wytrenowania. My kobiety możemy sobie pozwolić na te same ćwiczenia, o ile jesteśmy w stanie im sprostać.
T: Jeśli stopień zaawansowania jest podobny, nic nie stoi na przeszkodzie by wykonywać te same ćwiczenia, a element zdrowej rywalizacji będzie nas dodatkowo motywował. Rozgrzewka to również ważny element bezpiecznego treningu.
Chcemy trenować wspólnie, ale mamy inny stopień zaawansowania. Ona początkujący – on trenuje dłużej. Co polecacie?
P: Na początek mogą to być, proste, nieskomplikowane ćwiczenia wprowadzające. Najważniejsze by od razu skupić się na technice wykonywanych przez nas ćwiczeń. Zaczynajmy więc powoli, cierpliwie szlifując podstawy, wpajając sobie od samego początku tylko te dobre nawyki. Partnerce bardzo potrzebne jest wsparcie, by nie zniechęciła się już na samym starcie.
T: Dodam jeszcze, że dla osoby początkującej – cierpliwość, a dla zaawansowanej – zrozumienie. Każdy kiedyś zaczynał i przechodził taką sama drogę. Początkujący z kolei musi cierpliwe trenować, pamiętając, że droga, którą obrał nie jest łatwa. Często bywa kręta i wyboista, ale satysfakcja rosnąca z każdą pokonaną przeszkodą będzie jeszcze większa. Jeśli chodzi o aspekty bardziej techniczne, większość ćwiczeń ma swoje łatwiejsze i trudniejsze warianty. Wystarczy dobrać je do poziomu swojego zaawansowania i dać z siebie wszystko.
Czego powinniśmy unikać trenując razem? Są jakieś ćwiczenia niebezpieczne, np. polecane osobno ale nie w parze?
T: Trenując razem przede wszystkim powinniśmy unikać rutyny! Trening musi być urozmaicony, sprawiać radość i przyjemność. Jeśli chodzi o ćwiczenia, potencjalnie każde jest niebezpiecznie. Jeśli zaniedbujemy rozgrzewkę, nie przykładamy się do techniki, ćwiczenia wykonujemy niedbale, nie jesteśmy skupieni, możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Za przykład weźmy przysiad, jest to najlepsze ćwiczenie jakie możemy wykonywać podczas treningu, ale mimo tego zdecydowana większość ćwiczących nie wie jak lub nie umie go poprawnie wykonać, obciążając stawy kosztem pracy mięśnia. Pamiętajcie, że bezpieczny trener, czyli taki, który uczy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia równa się bezpiecznemu treningowi. To podstawa i warto o to zadbać na samym początku. Podsumowując – najważniejsza jest perfekcyjna technika, skupienie, świadomość tego co robimy i każde ćwiczenie jest w naszym zasięgu, a wraz ze stopniem zaawansowania będziemy mogli zwiększać intensywność i wykonywać trudniejsze warianty ćwiczeń.
P: Wsłuchujmy się w swoje ciała, szukajmy dobrej, wartościowej wiedzy. Całe życie jesteśmy uczniami, to ta ciągła nauka i praca nad sobą daje jedynie prawdziwe, pożądane efekty. Z czasem, osiągamy coraz więcej. Trzeba cierpliwie czekać, ciężko pracując nad swoim ciałem i charakterem a im wyżej postawimy sobie poprzeczkę, tym większą satysfakcję mamy z osiągniętych celów.