Nie ma chyba na świecie gospodyni, która nie miałaby żadnych, choćby tych podstawowych, akcesoriów kuchennych. Takie pomoce jak durszlak, sitko, miska, waga czy miarki są wręcz nieodzowne podczas gotowania i przyrządzania potraw. Czy jednak wiemy z całą pewnością, do czego służą poszczególne przybory? Sprawdźmy!
Nie ma kuchni bez garnka
Żeby móc ugotować jakąkolwiek potrawę, potrzeby jest chociaż jeden garnek. W książkach kucharskich roi się od tzw. potraw jednogarnkowych, czyli tych, które nie wymagają do przyrządzenia więcej niż jednego naczynia, jednak w tym przypadku zasada „im więcej, tym lepiej”, z pewnością ma zastosowanie. Każdy wie, jak wygląda garnek, rondel czy patelnia. Nie wszyscy jednak są świadomi, że ta ostatnia ma wiele odmian specjalnych. W sklepach spotkać można przykład patelnie do naleśników. Od swoich klasycznych sióstr różnią się tym, że mają bardzo niskie brzegi, dzięki czemu odwracanie ciasta na drugą stronę jest dużo łatwiejsze.
Ponadto celem ułatwienia procesu smażenia naleśników, wynaleziono także modele dwustronne. Są to jakby dwie patelnie, połączone brzegami za pomocą zawiasów. Ciasto wlewa się do jednej z nich, a następnie przykrywa drugą. Kiedy masa już zastygnie, po prostu odwraca się zamkniętą patelnię o sto osiemdziesiąt stopni, unikając rozerwania naleśnika podczas próby przewrócenia go na drugą stronę. Inną patelnią specjalną jest wok – będący połączeniem ten pierwszej z miską. Woki, wykorzystywane głównie w kuchni azjatyckiej, posiadają jedną lub dwie rączki i służą do szybkiego przyrządzania potraw na mocnym ogniu.
Pyszna kawa bez ekspresu
W dobie przelewowych i ciśnieniowych ekspresów do kawy, których producenci prześcigają się w ilości i jakości przyrządzanych napojów oraz designie, dziwić może fakt, że do łask wracają niedoceniane do tej pory kawiarki. Urządzenia te, zwane także ekspresami włoskimi, są niewielkich rozmiarów, wykonane ze stali lub aluminium, o charakterystycznym kształcie. Jak przyrządzić kawę w takiej kawiarce? W zasadzie bardzo prosto. Wodę wlewa się do zaznaczonego poziomu, a następnie dosypuje się średnio mielonej kawy w ilości 2/3 objętości pojemnika. Teraz wystarczy zakręcić górną część „ekspresu” i nastawić go na średni ogień, aż do czasu usłyszenia charakterystycznego bulgotania, który jest sygnałem, że napój jest już gotowy.
Sita, cedzaki, miarki, lejki i skrobaki
Znaczenia tych akcesoriów do kuchni z pewnością nie trzeba tłumaczyć, podobnie jak form do pieczenia, wyciskaczy do warzyw i owoców, dziadków do orzechów czy drylownic. Te ostatnie wyszły może trochę z mody, jednak niektóre gospodynie domowe wciąż doceniają ich przydatność, przygotowując wielkopestkowe owoce do przetworów. Dużą pomocą w kuchni są także wszelkiego rodzaju łopatki do mieszania, a także szczypce i otwieracze, zarówno do butelek, jak i te do słoików. W tym ostatnim przypadku można sobie jednak poradzić w inny sposób, podważając końcem noża boki nakrętki lub uderzając mocno pięścią w spód słoika.
Jeśli chcemy mieć w kuchni funkcjonalne i proste akcesoria kuchenne, niezbędny będzie moździerz. Jest to naczynie w formie miski lub kubka, wykonane zwykle z ciężkiego metalu lub kamienia, w którym potrzebne produkty zgniatamy na miazgę za pomocą tłuczka (wykonanego z tego samego materiału, co naczynie). Bardzo przydatne są także różnorodne elektronarzędzia, takie jak maszynki do mięsa, miksery, blendery czy krajalnice. Jednak wszystkie te akcesoria do kuchni, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być napełnione odpowiednią ilością produktów.
Nie ugotujemy ryżu czy kaszy w za małym garnku, podobnie jak nie przyrządzimy dobrej owsianki, jeśli damy za dużo lub zbyt mało płatków owsianych. Nie zawsze da się określić pożądaną ilość „na oko”, czy za pomocą szklanki. W każdej kuchni przydadzą się miarki kuchenne, dzięki którym odmierzymy dokładnie tyle danego składnika, ile zakłada przepis. Akcesoria te występują w różnych kształtach (misek, kubków, dzbanków i innych) oraz rozmiarach i kolorach (dostępne w IKEA) Jednak ich cechą wspólną jest zawsze odpowiednio zaznaczona skala.