Ajurweda – holistyczne podejście do zdrowia | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ajurweda – holistyczne podejście do zdrowia

20 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Wschód wytycza nam nowy kierunek postrzegania zdrowia, który wymyka się normom i skalom. O dobrym zdrowiu nie świadczą już wyłącznie poprawne wyniki badań, dobre zdrowie to coraz częściej równowaga między ciałem a duchem. To podejście ajurwedyjskie, którego mądrość i tysiące lat doświadczenia są zauważalne w naszych kosmetyczkach, diecie i planie treningowym.

To Indie są punktem wyjścia dla ajurwedy, czyli nauki o zdrowiu, a właściwie wiedzy o życiu. Tam, ponad pięć tysięcy lat temu wszystko się zaczęło. W sanskrycie ayuh znaczy życie, a weda to wiedza. Według Charak Samhita, traktatu, w którym po raz pierwszy zostały spisane zasady medycyny ajurwedyjskiej, ajurweda to nie tyle system medyczny, ile sposób życia. Bo samoświadomość, holistyczne postrzeganie ciała i równowaga pomiędzy ciałem, duchem i umysłem pozycjonują człowieka jako integralną część świata.

Wiatr ze Wschodu

Ajurweda narodziła się w Indiach ponad pięć tysięcy lat temu. Niezmiennie w centrum stawia równowagę i całościowe spojrzenie na człowieka. Według ajurwedy nasze życie budowane jest z dosz, czyli energii, które się ze sobą splatają w różnym stopniu, wyprowadzając jedną na prowadzenie. Zestaw dosz występujący u każdego w różnych proporcjach, nazywany jest konstytucją. Każdy ma własną. Pierwsza z dosz – vata – uosabia powietrze i przestrzeń, czyli wszystko co wiąże się z ruchem. Druga – pitta, łączy ogień i wodę odpowiadając za energię i metabolizm. Trzecia – kapha odzwierciedla strukturę ciała i systestem odpornościowy. Dominująca dosza generuje pewien zestaw cech – zarówno osobowościowych, jak i fizycznych.

Całość zamiast części

Punktowe podejście Zachodu do zdrowia i choroby, pomijające całe spektrum czynników towarzyszących objawom złego samopoczucia, zdaje się powoli popadać w niełaskę. Życie w kulturze instant, nastawionej na szybkie diagnozowanie problemów, jeszcze szybsze plany naprawcze i gotowe rozwiązania, które można znaleźć na półkach w hipermarketach, coraz częściej potyka się o swoją fragmentaryczność. Zmęczeni i rozczarowani zachodnią ofertą złotych środków działających punktowo w pięć minut po zastosowaniu, spoglądamy na Wschód, przekładając tamtejsze podejście na kolejne dziedziny życia. Ajurweda przyjęła się zarówno w leczeniu dolegliwości, szukając ich przyczyn szerzej niż bazując tylko na objawach; zawładnęła kuchnią, gabinetami masażu i przywróciła jogę na salony, a właściwie na sale i maty.

Na Zachodzie zmiany

Fascynacje holistycznym podejściem do zdrowia, poza jego źródłem, czyli Indiami, widać niemal wszędzie. Wyszukiwarki internetowe pytane o ajurwedę w różnych językach podają tysiące wyników w angielskim, niemieckim, włoskim i w innych – także po polsku. Nasz rynek otworzył się na wschodnie inspiracje szybko i szeroko. Zarówno w kontekście oferowanych produktów i usług, jak i specyficznego rodzaju towaru, jakim jest informacja. Osoby szukające nowych sposobów i dróg wsparcia swoich problemów ze zdrowiem czy obniżonym samopoczuciem zwykle zaczynają od internetu. Tym sposobem gromadzą wiedzę i dopasowują ją do swoich potrzeb kierując zakupowe decyzje w stronę produktów czerpiących z ajurwedyjskiej szkoły.

Znaczna część naszego asortymentu bazuje na ajurwedzie. To bliska nam filozofia, bo też koncentruje się na naturze. Wiele składów naszych preparatów czerpie wprost z medycyny hinduskiej, jak na przykład gurmar, nazywany w ajurwedzie niszczycielem cukru, czyli ekstrakt hamujący apetyt na słodycze. Trudno o lepszy i bezpieczniejszy składnik – komentuje Justyna Zegarlicka, Marketing Manager w Boca Botanica, dodając, że nierzadko klienci potrafią zaskoczyć swoją wiedzą o medycynie Wschodu.

Ogromnym polem do ajurwedyjskich inspiracji jest aktywność fizyczna, która (nie tylko według nauki Wschodu) ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przepływ energii. Joga, bo o niej mowa, która łączy ciało i umysł, jest niemal bliźniaczą siostrą ajurwedy. W ślad za przekonaniem o spójności obu obszarów, powstają kolejne szkoły jogi, a liczne kluby fitness włączają ją do swojej oferty. Nikogo już nie dziwią parki usłane kolorowymi matami w letnie niedzielne poranki – to oddolna inicjatywa pasjonatów jogi, którzy w Warszawie, Krakowie i innych miastach prowadzą otwarte treningi na świeżym powietrzu. – Filozofia Wschodu zawsze była mi bliska, przez swoją fascynację ajurwedą trafiłam na otwartą sesję jogi w ramach Międzynarodowego Dnia Jogi. Zaiskrzyło. Dzisiaj się śmieję, że to była miłość od pierwszego kwiatu lotosu. – mówi Aneta, początkująca joginka.

Ajurweda na talerzu

Jednym z najbardziej sprzężonych z ajurwedą obszarów codzienności jest dieta. Temat na pozór prozaiczny, jednak nierozerwalnie związany z ciałem. Według ajurwedy pożywienie ma za zadanie dostarczać organizmowi tak zwanej prany, czyli energii życiowej. Dzięki bazowaniu na produktach nieprzetworzonych, z pełnego ziarna, niskotłuszczowych i bogatych w błonnik, dieta ajurwedyjska poza wspomnianą praną dostarcza też wartości odżywczych i związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ciała i umysłu. To skutki uboczne w najlepszym, bo pozytywnym, tego słowa znaczeniu.

Obserwując rosnące zainteresowanie medycyną Wschodu i jej obecnością na pozornie różnych płaszczyznach, można założyć, że skończyła się nasza zachodnia wiara w rozwiązania doraźne i stosowane w pośpiechu. Coraz częściej patrzymy zazdrośnie na Wschód ucząc się łączyć ciało i umysł, żeby żyć lepiej i zdrowiej. A co ważniejsze – za tymi spojrzeniami idą działania.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...