Aimie K. Runyan: Szkoła niemieckich narzeczonych

21 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wciągająca bez reszty historia Niemki i Żydówki u progu II wojny światowej – już 28 września w księgarniach.

To historia z wojną w tle, ale nie jesteśmy na froncie: zostajemy zaproszeni do wytwornego świata młodych dam, pretendentów do ich rąk, atłasowych sukni i dobrych manier.

Reichsbräuteschule,czyli tytułowe szkoły dla niemieckich narzeczonych, miały przygotować młode kobiety związane z prominentnymi członkami SS i wyższymi rangą funkcjonariuszami partii nazistowskiej do małżeństwa i macierzyństwa.

Były to miejsca przerażające, choć ciekawe i owiane aurą tajemniczości. Uczono w nich aryjskie dziewczęta, jak zajmować się domem, opiekować się dziećmi, być usłużnymi i odpowiednio rozmawiać podczas przyjęć koktajlowych, sprzątać, zajmować się ogrodem, hodowlą zwierząt, prasować oraz czyścić mundury mężów, a także polerować ich sztylety. Miejsce kobiety zostało jasno zakreślone: to dom, w którym ma urodzić jak najwięcej dzieci i kształtować je na kolejnych przedstawicieli „rasy panów”, wszystko to pod przysięgą wierności Hitlerowi. Nie było mowy o innej edukacji czy o realizowaniu własnych pasji.

Ten wątek historii III Rzeszy posłużył Aimie K. Runyan za tło dla niezwykle wciągającej i chwytającej za serce opowieści o dwóch młodych kobietach: Niemce, która po śmierci matki zostaje odesłana do zamożnego, ale sztywnego domu stryjostwa, żyjącego blisko najwyższych przedstawicieli partii, oraz Mischling, czyli Żydówce półkrwi, krawcowej, która chciałaby w Berlinie wieść spokojne, pracowite życie. Pierwsza z nich, Hanna Rombauer, walczy o niezależność w pięknym domu-pułapce, w którym zaaranżowano jej zaręczyny z wysoko postawionym oficerem SS. Druga, Tilde Altman, jest utalentowana i zaradna, ale z kolejnymi kartami powieści okazuje się, że musi walczyć z przeciwnościami losu, o miłości o… przetrwanie, nie tylko zresztą własne. Losy głównych bohaterek przeplatają się: obie żyją w Berlinie w tym samym czasie, ale w drastycznie innych środowiskach.

O autorce:

Aimie K. Runyan — zajmuje się pisaniem powieści osadzonych w czasie II wojny światowej, ma dużą wiedzę z tego okresu, skupia się jednak nie na działaniach wojennych, a chce oddać swoją twórczością hołd zapomnianym  i niedocenianym bohaterkom historii, kobietom.

Jej dokonania na polu powieści historycznej zyskały uznanie na całym świecie. Runyan została trzykrotną finalistką Colorado BookAwards, była też nominowana do nagrody Rocky Mountain Fiction Writer of the Year. Jest romanistką. Pracuje nie tylko jako pisarka, ale także jako pedagożka i mówczyni. Mieszka w Kolorado z ukochanym mężem, dwójką (zazwyczaj) uroczych dzieci i dwoma (zawsze) uroczymi kotkami. Więcej o Aimie na: aimiekrunyan.com






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...