Adaptogeny – w jaki sposób wpływają na zdrowie i jak prawidłowo je stosować?
Coraz więcej osób chce zadbać o swoje zdrowie jak najlepiej. Poszukujemy więc sprawdzonych i bezpiecznych sposobów na to, by dostarczać do swojego organizmu witaminy, niezbędne mikro- i makroelementy a także dbamy o właściwą . Zwłaszcza w tej ostatniej kwestii na szczególną uwagę zasługują zioła adaptogenne, które nie tylko poprawiają nasz nastrój, ale również wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, z którego dowiesz się jak czerpać siłę i zdrowie prosto z natury!
Co to są adaptogeny i jak działają?
Adaptogeny to substancje pochodzenia roślinnego, które wspomagają nasz organizm w naturalny sposób w sytuacjach, gdy jest on w fazie stresu i napięcia. Wykazują m.in. działanie wspierające funkcjonowanie mózgu, właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne oraz właściwości uspokajające. Dzięki temu doskonale spełniają swoją rolę i wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie a tym samym na poprawę naszego stanu zdrowia.
Adaptogeny działają na nasz centralny ośrodek nerwowy i dzięki temu wykazują również działanie uspokajające, ale i dodające energii. Jak to możliwe? Naukowcy wskazują, że adaptogeny mają swego rodzaju intuicję, która „wyłapuje” czego brakuje naszemu organizmowi bądź jakie nadwyżki mamy i odpowiednio balansuje te proporcje.
Dodatkowo nauka definiuje trzy kryteria, którymi określa się zioła jako adaptogenne. Po pierwsze muszą one być nietoksyczne, czyli nie powodować żadnych skutków ubocznych dla zdrowia człowieka, takich jak na przykład uzależnienie od danej substancji. Po drugie adaptogenne zioła muszą zapewniać pozytywną reakcję organizmu, bez pozbawiania go rezerw energii życiowej. Po trzecie takie zioła powinny wykazywać działanie normalizujące. Oznacza to, że ich przyjmowanie powinno pomagać organizmowi wrócić do równowagi (homeostazy).
Ashwagandha – dlaczego warto włączyć ją do swojej pielęgnacji?
Ashwagandha to najpopularniejsze zioło adaptogenne, które swoje zastosowanie znajdowało już w tradycji ajurwedyjskiej. Naturalnie występuje w Indiach, na Sri Lance, w Bangladeszu, Nepalu, Pakistanie i w północnej Afryce.
Zioło to wykazuje szereg pozytywnych właściwości. Wpływa nie tylko na kondycję psychiczną, ale również fizyczną. Mając na uwadze wpływ na psychikę można wymienić m.in. wsparcie organizmu w chwilach osłabienia, zmęczenia i utraty koncentracji. Ashwagandha wspiera również utrzymanie równowagi psychicznej i stabilności emocjonalnej a także wzmacnia procesy zapamiętywania. Wspiera także odporność organizmu na stres i obniża poczucie napięcia nerwowego i niepokoju. Chcąc wskazać pozytywny wpływ na ciało należy dostrzeć takie pozytywy jak m.in. optymalizacja poziomu energii, wzrost poczucia witalności, ale również wytrzymałości. Dodatkowo ashwagandha wspiera pracę serca, układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego. Wykazuje także działanie wspierające w przypadku leczenia chorób autoimmunologicznych (np. tarczycy). Wykorzystywana jest również w terapii nowotworów. Dodatkowo wspiera właściwe funkcjonowanie narządów rozrodczych (w przypadku kobiet) i funkcjonowanie płciowe (w przypadku mężczyzn). Pozwala również na spokojny sen i spowalnia procesy starzenia się skóry.
Co przemawia na korzyść adaptogenów?
Pozytywny wpływ adaptogenów na codzienne życie dostrzega coraz więcej osób w Polsce. Przemawiają za tym m.in. liczne badania. Znajdziemy również tego potwierdzenie w setkach tysięcy opinii, które możemy przeczytać w Internecie. Najczęściej możemy trafić na nie na blogach i prozdrowotnych profilach w Social Mediach, prowadzonych przez osoby ceniące sobie zdrowy styl życia.
Warto również dodać, że na rynku obecnie możemy znaleźć adaptogeny w różnych postaciach: płynów, tabletek i kapsułek. Największą skuteczność wykazują krople, ponieważ są one czystą esencją z roślin a wchłanianie substancji odbywa się już na poziomie śluzówki jamy ustnej. Takie krople należy przyjmować bezpośrednio pod język. Dla osób nie lubiących intensywnego, ziołowego smaku zalecamy popicie dawki kropli szklanką wody.
Adaptageny w takiej płynnej postaci można przyjmować przez długi czas, nawet do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu zalecane jest przeprowadzenie miesięcznej przerwy przed kolejnym etapem stosowania.