Abonament medyczny czy ubezpieczenie zdrowotne – którą opcję wybrać?
Prywatne usługi medyczne cieszą się w Polsce stale rosnącym zainteresowaniem. Trzeba jednak przyznać, że płacąc oddzielnie za każdą wizytę, badanie i procedurę, można dość szybko nadszarpnąć budżet domowy, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się prywatne ubezpieczenia i abonamenty. Są to podobne usługi, które mają jednak kilka różnic. Na które z nich warto się zdecydować?
Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Większość Polaków jest ubezpieczona w Narodowym Funduszu Zdrowia, który zapewnia dostęp do darmowej opieki medycznej. Jak jednak powszechnie wiadomo, dostępność owej opieki pozostawia wiele do życzenia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dodatkową, prywatną polisę. Takie ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do rozmaitych usług medycznych, najczęściej w ramach konkretnej sieci (lub kilku sieci) placówek na terenie całego kraju, a niekiedy również za granicą. Ubezpieczenie polega przede wszystkim na pokrywaniu kosztów korzystania z opieki medycznej, gdy zajdzie taka potrzeba – w wyniku zachorowania czy wypadku. Może obejmować jednak różnorodne usługi i pakiety.
Na czym polega abonament medyczny?
Abonamenty (pakiety) medyczne są oferowane bezpośrednio przez prywatne placówki świadczące usługi z zakresu opieki zdrowotnej. Ich wykupienie pozwala uzyskać prawo do korzystania z konkretnych usług – wizyt, badań, procedur – w konkretnej placówce lub sieci. Najczęściej w ramach abonamentu obowiązują pacjenta dokładnie określone limity. Dostępne są pakiety kierowane do osób prywatnych, a także firm, które wykupują je dla swoich pracowników i ich rodzin. Chcesz dowiedzieć się więcej? Atrakcyjne abonamenty medyczne oferuje wiele przychodni i kliniki na terenie całej Polski.
Abonament kontra ubezpieczenie – najważniejsze różnice
To dwie podobne do siebie usługi, jednak abonament i ubezpieczenie działają nieco inaczej. Polisę zawiera się zazwyczaj na dłuższy okres i stanowi ona uzupełnienie ubezpieczenia publicznego w NFZ. Zapewnia zazwyczaj ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – np. wypadków czy chorób – w ramach zakresu, który obejmuje umowa. W przypadku abonamentu umowę podpisuje się zwykle na dość krótki okres – np. rok. W pakiecie zawarte są przede wszystkim wizyty u specjalistów i w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a także określone badania i zabiegi ambulatoryjne (w zależności od jego zakresu). Obowiązuje on niezależnie od stanu zdrowia pacjenta, a więc obejmuje leczenie wszystkich chorób – również tych przewlekłych.
Abonament czy ubezpieczenie – co wybrać?
To, która z możliwości jest korzystniejsza, zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Ubezpieczenie często zapewnia większą dostępność placówek, w których można otrzymać nieodpłatną pomoc medyczną, jednak często nie oferuje wystarczającej opieki pacjentom z chorobami przewlekłymi w ramach tańszych polis. Abonament jest świetnym wyborem dla osób, które dbają o swoje zdrowie, wykonują regularne badania i często odwiedzają specjalistów – również dla tych chorych przewlekle. Może on również zapewniać bardzo szeroki zakres usług. Co zatem warto wybrać? Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom bez problemu podejmiesz tę decyzję.