Naukowcy przekonują, że spożywanie posiłków przed komputerem jest nie tylko niezdrowe, ale także znacząco podnosi nasz apetyt na słodycze.
Wiele osób spożywa posiłek wbijając wzrok w ekran komputera. Zwyczaj ten może jednak sprawiać, że nie zauważymy, gdy nasz apetyt zostanie zaspokojony i już wkrótce będziemy chcieli sięgnąć po kolejne przekąski – wynika z brytyjskich badań. Nie zwracamy też należytej uwagi na to, co i w jakich ilościach jemy. To prosta droga do tego, aby zjeść więcej niż spożylibyśmy normalnie, siedząc przy stole.
Informuje o nich „American Journal of Clinical Nutrition„. Niewielkie badania przeprowadzone wśród Brytyjczyków wykazały, że osoby jedzące lunch grając równocześnie w gry komputerowe 30 minut później zjadały więcej ciastek niż te, które koncentrowały się tylko na jedzeniu. Według naukowców, jest to związane z tym, że gracze mieli bardziej rozmyte wspomnienie o lunchu i dlatego czuli się mniej syci w porównaniu z drugą grupą. „Pamięć o ostatnich posiłkach wpływa na ilość jedzenia, które wybieramy i konsumujemy jako kolejny posiłek. Jeżeli kiepsko je pamiętamy, ten kolejny posiłek będzie większy” – mówi Jeffrey M. Brunstrom z Uniwersytetu w Bristolu.
Wyniki te potwierdzają wcześniejsze wnioski badaczy, którzy stwierdzili, że koncentrując się na innej czynności, np. oglądaniu telewizji, grze na komputerze czy czytaniu gazety, nie zwracamy uwagi na sygnały wysyłane nam przez żołądek. Jak zauważa Brunstrom, okazuje się, że uczucie braku sytości utrzymuje się wtedy przez jakiś czas po jedzeniu i może sprawiać, że w efekcie zjadamy więcej.
Badacze pod kierownictwem dr Jeffreya M. Brunstroma odkryli jeszcze jedną zaskakującą zależność – jedzenie przed komputerem wzmaga apetyt na obfity deser! Badani byli podzieleni na dwie grupy, które spożywały taki sam lunch – jedna grając jednocześnie na komputerze, a druga bez żadnych zakłóceń. Po trzydziestu minutach uczestnikom zaproponowano degustację ciastek, przy czym mogli zjeść ich dowolną liczbę. Poproszono również o przypomnienie wszystkich dziewięciu produktów, które zjedli na lunch w takiej kolejności, w jakiej były serwowane. Porcje ciastek zjadane przez graczy zawierały średnio 250 kalorii – dwa razy więcej niż w przypadku osób, które nie rozpraszały się podczas jedzenia lunchu. Ponadto, osoby z pierwszej grupy miały większe trudności z przypomnieniem sobie kolejności podawania produktów i czuły się mniej syte.
Naukowcy podkreślają, że uwzględnienie tych badań jest ważne z punktu widzenia walki z otyłością, zwłaszcza u dzieci. Przeprowadzone w USA badania wykazały bowiem, że jedną czwartą wszystkich dostarczanych podczas dnia kalorii konsumują oglądając telewizję.
Im bardziej świadomie dobieramy posiłki, tym mniej mamy potem problemów z nadmiarowymi kilogramami. Lepiej więc poświęcić pół godziny na spokojne zjedzenie obiadu niż potem całymi tygodniami pozbywać się sadełka.
Jeśli masz problem z jedzeniem emocjonalnym masz do wyboru dwie opcje. Albo postarasz się wyeliminować całkowicie to zachowanie, albo zaakceptujesz fakt, że czasami jesz z powodu pewnych nastrojów ale będziesz to robić z większą świadomością.
Emocjonalne jedzenie najprościej zdefiniować można jako objadanie się – szczególnie produktami powszechnie uznawanymi za niezdrowe i tuczące – w odpowiedzi na określone uczucia a nie na głód. Specjaliści oceniają, że w 75% przypadków objadania się spowodowane jest emocjami.
Sytuacje i emocje które najczęściej skłaniają do objadania się:
1. Społeczne – posiłki spożywane w większym towarzystwie. Przykładowo objadanie może wynikać z tego, że inni zachęcaj nas do jedzenia, chcemy się dopasować do otoczenia, czujemy się niekomfortowo w otoczeniu.
2. Emocjonalne. Dotyczy to sytuacji w których jemy z powodu nudy, stresu, zmęczenia, napięcia, depresji, złości, strachu czy samotności. Jedzenie służy wtedy wypełnieniu pustki.
3. Sytuacyjne – spożywanie posiłku ponieważ jest ku temu możliwość. Przykładowo w restauracji, gdy widzimy reklamę jakiegoś produktu, gdy przechodzimy w pobliżu piekarni. Jedzenie może być także związane z konkretnymi aktywnościami np. oglądaniem telewizji, pójściem do kina, pracą przed komputerem itp.
4. Związane z przemyśleniami. Jedzenie jako rezultat niskiego poczucia własnej wartości lub wyszukiwania usprawiedliwień dla objadania się np. brakiem silnej woli.
5. Fizjologiczne. Jedzenie w odpowiedzi na czynniki organiczne np. w sytuacji pomijania posiłków lub traktowania posiłku jako leku na ból.
Niektóre z produktów spożywczych mają własności uzależniające. Przykładowo czekolada powoduje wyzwolenie śladowych ilości hormonów poprawiających nastrój i dających uczucie satysfakcji. Taki efekt w rezultacie może powodować szczególną preferencję produktów związanych z pozytywnymi odczuciami. Również sam fakt spożywania posiłku pomaga w pozbyciu się negatywnych emocji.
Jedzenie może także służyć odwróceniu uwagi od nieprzyjemnych myśli czy też wydarzeń. Jeśli coś nas martwi, pokłóciliśmy się z kimś zjedzenie czegoś smacznego pomoże w odwróceniu uwagi od tego co nieprzyjemne. Niestety przejadanie się najczęściej związane jest z poczuciem winy a efekt odwrócenie uwagi kończy się wraz z posiłkiem.
Zobacz również:
- Największe żywieniowa oszustwa!
- Najgroźniejszy tłuszcz świata
- Najczęstsze pułapki jedzeniowe
- Najlepsze spalacze tłuszczu
- Lista 10 najbardziej szkodliwych potraw