Opryszczka – wirus

25 września 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

zovirax_061Najczęściej znana pod nazwą „zimno”, wywołuje ją wirus, który również jest odpowiedzialny za jej powstawanie na narządach płciowych. Jest bolesna, ale przede wszystkim może pociągnąć wraz z pojawieniem się powikłania zdrowotne.
Pęcherzyki opryszczki co prawda najczęściej same się wygoją, jednak na pewno po jakimś czasie powrócą, najczęściej w momentach osłabienia organizmu, silnego stresu, przeziębienia itp
Konieczna jest więc wizyta u ginekologa, bo jeśli już raz ten wirus pojawił się w naszym organizmie, będzie w nim nie wyleczony do końca naszych dni.
Jest niebezpieczny w momencie zajścia w ciążę dla płodu.

Jak się można nią zarazić?

Infekcja w okolicach narządów płciowych czyli wirus HSV typu 2, jest bardzo zaraźliwa. Zakażenie nim następuje najczęściej w przypadku współżycia  z osoba chorą. Może to również nastąpić poprzez pocałunek lub dotknięcie dłonią miejsca gdzie nie do końca opryszczka została zagojona.

Objawy:

Po około 14 dniach od momentu zakażenia zauważymy pierwsze niepokojące objawy: gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. Okolice narządów sa zaczerwienione, swędzą, pieką, kłują. Następnie pojawiaja się pęcherzyki z płynem surowiczym. Po jakimś czasie pęcherzyki te pękają i tworzą się strupki i owrzodzenia. Jest to najbardziej zaraźliwy etap choroby.
Moga stanowić duży problem podczas dbania o higienę osobistą i utrudniać oddawanie moczu.
Drapanie chorych zmieniono miejsc jest absolutnie niedopuszczalne, ponieważ sami możemy doprowadzić do ponownego zakażenia.

Wirus opryszczki jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, głównie podczas 3 pierwszych miesięcy. Może doprowadzić do wad rozwojowych u dziecka. Konieczne jest więc natychmiastowe udanie się do ginekologa.
Lekarz zastosuje specjalne maści i leki antywirusowe oraz odkażające i wysuszające. Jeśli więc zauważysz najmniejsze objawy opryszczki staraj się zwalczyć ją w zarodku.