Świąteczny pasztet, który zrobisz w blenderze. Aromatyczny i kremowy
Delikatny, kremowy pasztet możesz przygotować we własnej kuchni. Idealny do podawania z żurawiną lub sosem, a także jako dodatek do pieczywa. Tym świątecznym daniem zachwycisz wszystkich i to bez większego wysiłku. Aromatyczny, rozpływający się w ustach, pełen smaku. Spróbuj, a nie będzie to ostatni raz, kiedy korzystasz z tego przepisu.
Najlepsze pasztety powstają z połączenia kilku gatunków mięs. W świątecznej wersji najbardziej sprawdza się delikatny drób i nadający charakteru królik. Do tego wątróbka i oczywiście warzywa. Nieco przypraw, ale z umiarem. Tak, aby nie zdominować smaku, a jedynie go podkreślić.
I choć sól jest najbardziej wyzwalającą smak potraw przyprawą, w pasztecie nutka czarnego pieprzu jest tym, co nadaje charakter. Odrobinka gałki muszkatołowej nada wyrafinowany ton i naprawdę możemy się zamknąć w tych trzech dodatkach, bo reszta, czyli liście laurowe i ziele angielskie, mają zadanie specjalne na etapie gotowania mięs. A sam pasztet przygotujemy z łatwością według poniższego przepisu.
Składniki:
1,5 kg mięsa z kurczaka,
pół tuszki z królika,
350 g wątróbki drobiowej,
4 jajka rozm. M,
1 kajzerka,
2 cebule,
4 ząbki czosnku,
1 marchew,
1/2 pietruszki,
3 liście laurowe,
4 ziarna ziela angielskiego,
przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
tłuszcz i bułka tarta do smarowania foremek.
Przygotowanie:
Pokrojone w większe kawałki mięso wkładamy do dużego garnka razem z obranymi warzywami (marchew, pietruszka). Można dodać również kości. Zalewamy wodą, solimy, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy na wolnym ogniu aż mięso zacznie mięknąć. Wtedy dodajemy wątróbkę i gotujemy jeszcze przez kwadrans.
Po ugotowaniu bulion odlewamy do osobnego naczynia i moczymy w nim kajzerkę. Jeśli mięso było gotowane z kością, oddzielamy je. Blendujemy na gładką masę mięso z wątróbką, świeży czosnek i surową cebulę.
Dodajemy do blendowanej masy odciśniętą kajzerkę, wbijamy całe jajka, wlewamy szklankę chłodnego bulionu. Doprawiamy solą, pieprzem i tartą gałką muszkatołową (nie więcej niż pół łyżeczki gałki). Ponownie blendujemy.
Gotową masę wylewamy do wysmarowanych tłuszczem i wysypanych bułką tartą foremek. Pieczemy przez 50 minut w temperaturze 180 stopni.
Domowy pasztet ma przypieczoną, brązową skórkę, a w środku jest miękki i łatwo poddający się krojeniu i smarowaniu. Przygotowując większą ilość możemy go z powodzeniem zamrozić po wystygnięciu. Na świątecznym stole nie może zabraknąć tego wyśmienitego dania, a tradycję przygotowania wszystkich świątecznych potraw możemy z radością i łatwością podtrzymywać, zachwycając gości i domowników prawdziwie swojskim smakiem.