Jak czyścić deskę do krojenia? Wiele osób popełnia ten błąd
Deska do krojenia to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może być siedliskiem bakterii, które przenosimy na nożu i produktach do przygotowywanych potraw, a następnie mogą one trafiać do naszego układu pokarmowego. Jak zatem dbać o jej czystość i prawidłowo ją dezynfekować, aby nie stała się źródłem chorobotwórczych drobnoustrojów? W tym artykule przypomnimy kilka zasad, o których koniecznie musisz pamiętać.
Deskę do krojenia myjemy bezpośrednio po każdym użyciu. Nie zostawiamy jej w zlewie, zmywarce czy na stole. Wyjątkiem mogą być okruszki po krojeniu pieczywa, one mogą poczekać aż zjemy, ale pozostałych, zwłaszcza mokrych resztek, należy pozbyć się natychmiast.
Tylko wtedy możemy mówić o właściwej higienie. Ponadto, niektóre z pozostawionych zabrudzeń mogą wpłynąć na odbarwienie się materiału deski, zwłaszcza bambusowej lub drewnianej. Szczególnie ciężkie do usunięcia są ślady po siekaniu zieleniny (szczypiorek, pietruszka, koperek), po krojeniu czerwonej papryki, buraków czy kłącza kurkumy. Im szybciej wyszorujemy po nich deskę, tym mniej uciążliwe do usunięcia będą plamy. Najważniejsze jest, aby nie pozostawiać na desce wody, w której chętnie namnażają się bakterie. Dotyczy to zwłaszcza wody z rozmrażanego mięsa lub ryb.
Ta zasada w higienie deski jest kluczowa. Wprowadź ją do swojej kuchni
Dobrym rozwiązaniem jest zaczerpnięcie z profesjonalnej gastronomii zasady używania osobnych desek do różnych kategorii produktów. W restauracjach stosuje się podział na deski do krojenia warzyw i owoców (kolor zielony), do krojenia surowego mięsa (kolor czerwony), do mięsa po obróbce termicznej, czyli ugotowanego lub upieczonego, a także do wędlin (kolor brązowy), do drobiu (kolor żółty), do ryb i owoców morza (kolor niebieski) i do krojenia pieczywa oraz nabiału i pozostałych produktów (kolor biały). Oczywiście trudno byłoby stosować w warunkach domowych aż tyle desek, w dodatku kolorowych, ale warto przyjąć zasadę, że surowe mięso kroimy na innej desce niż chleb.
Rodzaje desek i ich wymagania co do utrzymania czystości
Producenci oferują deski wykonane z różnych materiałów. Mamy więc tradycyjne deski drewniane, wciąż popularne deski z tworzyw sztucznych, bardzo wygodne i lekkie deski bambusowe, łatwe do utrzymania w czystości deski z hartowanego szkła, a także designerskie deski z marmuru, granitu oraz ceramiczne.
Deski drewniane to obecnie najpopularniejszy wybór. Są uniwersalne, występują we wszystkich kształtach i grubościach. Ich ogromną zaletą jest to, że nie tępią noży, a minusem, że mogą chłonąć zapachy. Takich desek nie myjemy w zmywarce. Po umyciu gąbką lub ściereczką koniecznie przed odstawieniem wycieramy z wody. Deski bambusowe są uniwersalne, podobnie jak drewniane, ale ich zwarta struktura sprawia, że nie są tak narażone na działanie wody i nie chłoną wilgoci. Są twardsze, lżejsze, ale podobnie jak drewno, łatwo je poplamić barwiącymi produktami. Deski z tworzyw sztucznych są lekkie, tanie, dostępne w wielu kształtach i kolorach. Można je myć w zmywarce, nie ma konieczności osuszania. Nie tępią noży (są bezpieczne nawet dla kruchych noży ceramicznych) i nie chłoną zapachów, a do ich minusów należy nieestetyczne niszczenie powierzchni przy długotrwałym użytkowaniu. Deski szklane są najbardziej higieniczne spośród wszystkich. Najłatwiej utrzymać je w czystości i można je wyparzać wrzątkiem. Niestety, bardzo szybko tępią noże i są podatne na pęknięcia, zarysowania, ukruszenia. Deski z naturalnych kamieni są trwałe, mają nowoczesne, ciekawe formy. Ich zaletą jest niechłonięcie zapachów, przez co nadają się do krojenia wszystkich produktów żywnościowych. Niestety, podobnie jak szklane, mogą szybciej tępić ostrze noży kuchennych. Nie myjemy ich w zmywarce. Nie stosujemy do mycia gorącej wody na chłodną powierzchnię deski.
Deski czyścimy ciepłą wodą z użyciem detergentu przeznaczonego do mycia naczyń. Jeśli chcemy uniknąć stosowania zbędnej chemii, możemy zastosować roztwór octu w proporcji 1:1 z wodą, ewentualnie z sodą oczyszczoną, a do usuwania plam przyda się kwasek cytrynowy, który ma właściwości rozjaśniające. Zachowanie deski kuchennej w czystości, i mycie jej po każdym użyciu, zapewni nie tylko mniej problemów z doczyszczaniem jej powierzchni, ale także ograniczy niebezpieczeństwo zatrucia drobnoustrojami, które w kuchni mają największe pole do popisu. Zadbajmy o to, aby kuchnia była miejscem bezpiecznym dla domowników.