Jak poprawnie czyścić ekspres do kawy? Nie popełniaj tego błędu
Uwielbiamy intensywny smak i zapach kawy prosto z ekspresu. Aromatyczny napój serwowany jednym kliknięciem to jeden z domowych luksusów. Niektórzy użytkownicy ekspresów nie wyobrażają sobie już parzenia kawy w inny sposób. Jednak ekspres to nie tylko wygoda korzystania, ale też przeciwnie, uciążliwość dbania o jego czystość, aby funkcjonował sprawnie i zachowywał idealny smak kawy. Jak go czyścić w łatwy sposób?
Regularne czyszczenie i konserwacja ekspresu zapewnią nam długotrwałe korzystanie z urządzenia bez konieczności jego napraw. A w końcu nie jest to najtańszy sprzęt. Warto więc zapobiegać usterkom.
Codzienne użytkowanie pozostawia wewnątrz ekspresu osady z kawy i wody, które nagromadzone pogarszają smak napoju. Funkcja autooczyszczania zapobiega rozwojowi pleśni i namnażaniu się bakterii, ale nie wystarczy polegać tylko na niej. Nie doczyszczane regularnie osady mogą prowadzić do uszkodzeń elementów urządzenia, zwłaszcza jeśli mamy twardą wodę.
Jak samodzielnie wyczyścić ekspres?
Po pierwsze, należy przed myciem odłączyć urządzenie z sieci energetycznej. Następnie usuwamy fusy oraz mleko (jeśli ekspres ma pojemnik na mleko) i wyjmujemy wszystkie części niezamontowane na stałe, które da się wyczyścić (tacki, rurki, filtry). Szczególną uwagę poświęćmy dyszom do spieniania mleka, ponieważ na nich osadza się tłusty osad ze skrzepniętego produktu mlecznego. Warto przecierać je po każdym użyciu. Podczas mycia oczyśćmy je ze szczególną starannością. Po wyczyszczeniu i zamontowaniu ich z powrotem możemy włączyć urządzenie.
Do czyszczenia ekspresu możemy używać dedykowanych detergentów. Są delikatne, ale znakomicie rozpuszczają osady. Warto także odkamieniać ekspres specjalnymi tabletkami. Niektóre modele czyści się wyłącznie z wykorzystaniem tabletki. Nie powinniśmy tego zaniedbywać. Natomiast najlepszym domowym środkiem do czyszczenia ekspresu w miejscach, do których nie mamy dostępu, będzie ciepła woda zmieszana z octem w proporcji 1:1. Zamiast octu można też zastosować kwasek cytrynowy wsypując dwie łyżeczki do pojemnika na wodę. Są to środki, które pomogą odkamienić cały układ. Uruchamiamy ekspres, aby zaciągnął wodę z octem lub kwaskiem i przepłukał wszystkie zakamarki, którymi przebiega woda na naszą kawę. Następnie robimy to samo, ale podając jedynie czystą wodę, która pomoże przepłukać ekspres po czyszczeniu.
O tym warto pamiętać czyszcząc ekspres
Jeśli zależy nam na tym, aby przedłużyć żywotność urządzenia, a także ułatwić sobie czyszczenie go, warto podawać do ekspresu przefiltrowaną wodę. Niektóre modele mają wbudowany filtr zmiękczający. Nie oszczędzajmy na wkładach do niego. Nie polegajmy jedynie na automatycznych programach do czyszczenia. Są wygodne i przydatne, jeśli nie mamy czasu, ale nie zastąpią czyszczenia ręcznego. Nigdy nie odrzucajmy ich, jeśli urządzenie sygnalizuje potrzebę przeprowadzenia automatycznego czyszczenia.
Ani automatyczne, ani ręczne czyszczenie nie zastąpi serwisu. Ekspres powinien być serwisowany co rok, a w ostateczności nie rzadziej, niż raz na 2 lata. Dlaczego? Cała aparatura wewnątrz urządzenia również ulega zużyciu podczas eksploatacji. Gumowe elementy, zwłaszcza uszczelnienia, mają zagwarantowaną kilkuletnią żywotność. W zależności od materiału i jego eksploatacji, mogą prędzej czy później popękać, ulec utlenieniu i starzeniu (parcenie). Ich uszkodzenie może doprowadzić do poważniejszej awarii wewnątrz obudowy. W przypadku drogiego modelu nie warto ryzykować, dlatego pamiętajmy – czyścimy i serwisujemy ekspres regularnie.