Istnieje wiele różnych czynników, które mogą wpływać na to, że zbyt wolno trawimy pokarm. Powolna przemiana materii skutkuje przede wszystkim przybieraniem na wadze, dlatego o wiele lepiej jest zapobiegać jej, niż ją leczyć. Jak skutecznie wpłynąć na trawienie? Podajemy kilka sposobów!
Prawidłowa dieta – fundament dobrego trawienia
Aby żołądek mógł łatwiej poradzić sobie z treścią pokarmową, należy mu dostarczać pożywienia bogatego w błonnik. To głównie owoce, warzywa oraz pełne ziarna zbóż. Dostarczają one niewielkich ilości energii, a zatem kalorii, za to zapewniają uczucie sytości na długo. Włókno pokarmowe pęcznieje w jelitach pod wpływem wchłoniętej wody, a przez to korzystnie wpływa na pasaż jelitowy.
Jakie preparaty warto włączyć do diety?
W prawidłowym trawieniu mogą pomóc Ci również niektóre produkty ziołowe. Dostępne na https://pl.labone.store/kategoria/jelita-i-trawienie to ich doskonały przykład. W naturze spotykamy wiele roślin, które mają w sobie czynniki wspierające trawienie – na przykład stymulujące wydzielanie żółci lub soków żołądkowych. Ich systematyczne zażywanie może wesprzeć procesy trawienne i przyspieszyć je. Dzięki temu składniki zawarte w Twoim pożywieniu będą skuteczniej wykorzystywane do odżywiania organizmu. Niestrawione resztki pokarmowe natomiast zostaną szybko i łatwo wydalone.
Wspieraj dobroczynną florę bakteryjną jelit
Oprócz typowo zewnętrznych, czyli żywieniowych czynników mających wpływ na trawienie, bardzo ważne są również te wewnętrzne. To przede wszystkim skład naszej mikroflory pokarmowej. W dużej części dobroczynne bakterie zasiedlające nasze jelito grube odpowiadają za prawidłowe przetwarzanie pokarmów. Gdy ich brakuje, jesteśmy bardziej narażeni na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Oprócz tego możemy też gorzej trawić. Na https://pl.labone.store/kategoria/probiotyki znajdziesz zawierające różnorodne szczepy bakterii jelitowych w odpowiednich dawkach.
Jak jeszcze poprawić trawienie?
Prawidłowy, niezakłócony sen, picie dużych ilości wody, unikanie używek oraz aktywność fizyczna to kolejne czynniki wspierające dobre trawienie. Jeśli dokuczają Ci problemy z wypróżnianiem, cierpisz na wzdęcia i zaparcia – koniecznie zrezygnuj z alkoholu i papierosów, a za to postaw na zwiększenie ilości wody w diecie. Liczą się także herbaty, zupy, soki oraz świeże owoce i warzywa. Postaw na długie spacery, bieganie lub fitness. Ruch wpływa na ukrwienie całego organizmu, a więc również i jelit, co wspiera ich perystaltykę.