Rynek odzieżowy w Europie – porównanie krajów
Według prognoz McKinsay globalna branża odzieżowa w 2024 roku zanotuje wzrost na poziomie około 3 proc. Pomimo wielu wyzwań gospodarczo- politycznych sektor nadal ewaluuje, dostosowując się do zmieniających preferencji konsumentów oraz zwiększając swoją obecność w e-commerce.
Czy wiesz, że Europie największymi rynkami odzieżowymi są Wielka Brytania oraz Niemcy, a Francja jest liderem udziale sprzedaży online?
Pobierz materiał przygotowany przez firmę Arvato i dowiedz się więcej na temat rynku fashion na Starym Kontynencie.
Trendy w branży fashion:
Wzrost e-commerce: Wzrost popularności zakupów online, zwłaszcza w kategorii odzieży, akcesoriów i dodatków. Pandemia COVID-19 przyspieszyła ten trend, a konsumenci coraz częściej wybierają internet jako główne źródło zakupów.
Zrównoważona moda: Rośnie świadomość ekologiczna konsumentów i branży modowej. Trendy takie jak „slow fashion”, recykling i wykorzystanie ekologicznych materiałów zyskują na popularności. Marki i producenci dążą do zrównoważonej produkcji i dystrybucji ubrań.
Moda cyrkularna: „Resale, repair, rental” – naprawa, wypożyczanie i kupowanie ubrań z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularne. Klienci szukają sposobów na przedłużenie życia ubrań i minimalizację odpadów.
Powrót do sklepów stacjonarnych: Pomimo rosnącej popularności e-commerce, w 2023 roku odnotowano wzrost odwiedzalności centrów handlowych. Klienci cenią bezpośredni kontakt z produktem i doświadczenie zakupowe.
Rozwój nowych technologii: Ulepszanie procesu zakupowego przez innowacje technologiczne, takie jak wirtualne przymierzalnie czy aplikacje ułatwiające zakupy online, jest kluczowe dla przyciągnięcia i utrzymania uwagi konsumentów.
Zwiększona oferta second-hand i pre-loved: Wzrost popularności zakupów odzieży używanej, naprawionej lub powystawowej, zarówno w sklepach sieciowych, jak i w specjalistycznych sklepach second-hand czy platformach online.
Adaptacja do zmian klimatycznych: Niepewność pogodowa wpływa na sezonowość i dynamikę sprzedaży kolekcji odzieżowych, zmuszając branżę do elastycznego reagowania na zmieniające się warunki.