Sposoby na odstające uszy – na czym polega korekta uszu?

15 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Odstające uszy nierzadko przyczyniają się do kompleksów, które kładą się cieniem na życiu towarzyskim, społecznym i zawodowym. Nikt nie czuje się komfortowo, odbiegając swoim wyglądem od innych ludzi i będąc narażonym na nieprzyjemne komentarze. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna, która pozwala poprawić wybrane części ciała. Na czym polega korekta uszu? Czy wspomniany zabieg można przeprowadzić u dzieci?

Sposoby na odstające uszy

Jak wygląda kwalifikacja do korekty uszu?

Plastyka uszu to zabieg, który poprzedza konsultacja u chirurga plastycznego. Specjalista rozmawia z pacjentem, przygląda się budowie jego małżowiny i kwalifikuje go do operacji. Lekarz przekazuje mu również informacje związane z przebiegiem zabiegu i rekonwalescencją.

Jakie badania należy wykonać przed plastyką uszu?

Korekta uszu to interwencja chirurgiczna, dlatego należy podejść do niej, ciesząc się dobrym zdrowiem. Przed zabiegiem pacjent musi wykonać niezbędne badania i dostarczyć wyniki do placówki. Obejmują one:

  • morfologię,
  • koagulogram (APTT i INR),
  • antygen Hbs,
  • anty-HCV,
  • inne badania zlecone przez specjalistę.

Jak przygotować się do korekty małżowiny usznej?

Przygotowania do korekty uszu należy rozpocząć już na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem.

  1. Na 7 dni przed operacją nie wolno spożywać alkoholu.
  2. Na 6 tygodni przed zabiegiem pacjent jest zobligowany do porzucenia palenia.
  3. Po konsultacji z lekarzem na 3 tygodnie przed zabiegiem trzeba zaprzestać przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi.
  4. Na korektę uszu pacjent zgłasza się bez makijażu, kosmetyków nałożonych na twarz, biżuterii i innych metalowych elementów mających kontakt ze skórą. Wyjątek stanowią aparaty nazębne.
  5. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na zjedzenie lekkiego posiłku przed operacją.

Jak wygląda korekta odstającej małżowiny usznej?

Korekta odstającej małżowiny usznej jest dostępna dla dorosłych i dzieci powyżej 6.-7. roku życia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, które uchodzi za mniej inwazyjne dla pacjenta niż znieczulenie ogólne. Korekta rozpoczyna się od nacięcia skóry z tyłu małżowiny usznej. Pozwala to odsłonić chrząstkę, którą następnie poddaje się procesowi modelowania. Chirurg plastyk przywraca jej prawidłowe zgięcie. Następnie lekarz przystępuje do założenia wchłanialnych szwów modelujących chrząstkę. W rezultacie małżowina poprawnie przylega, a uszy prezentują się estetycznie. Na koniec zabiegu chirurg plastyk zakłada szwy skórne. Zostaną one zdjęte po 8-10 dniach. Korekta uszu to zabieg, który pozostawia stosunkowo mało widoczne blizny. Zapewnia trwałą poprawę i pomaga pozbyć się kompleksów związanych z wyglądem. Zabieg plastyki odstających uszu trwa od 60 do 90 minut.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki małżowiny usznej

Po korekcie odstające uszy przez 1-2 dni pacjent nosi specjalny opatrunek uciskowy. Po upływie wyżej wspomnianego czasu lekarz przygląda się operowanym miejscom i dokonuje kontroli. Jeśli stwierdzi, że wszystko przebiega prawidłowo, założy małą opaskę elastyczną. Nosi się ją przez 4 tygodnie. Po upływie tego czasu zakłada się ją na noc przez kolejne 4 tygodnie. Między 7. a 10. dniem po zabiegu lekarz usuwa szwy skórne. Pacjent, u którego przeprowadzono korektę odstającej małżowiny usznej, przez 3 tygodnie nie może uprawiać sportu, chodzić na saunę i solarium.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz