Dlaczego warto zostać dawczynią komórek jajowych?

7 grudnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dawstwo komórek jajowych to relatywnie prosta procedura, która daje szansę na ciążę parom borykającym się z problemem niepłodności. Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w wieku od 20 do 34 lat. Udział w programie jest bezpłatny, a dawczyni otrzymuje rekompensatę do kwoty 4 700 zł. Jak zostać dawczynią komórek jajowych, jak wygląda procedura i dlaczego warto rozważyć dawstwo oocytów?

bank komórek jajowych

Gdzie się zgłosić?

Aby zostać dawczynią, wystarczy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, która prowadzi bank komórek. Przykładem takiej placówki jest bank komórek Gameta – z oddziałami w Łodzi, Bydgoszczy i Kielcach.

Cała procedura jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem jest wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego na stronie internetowej. Następnie pracownik kliniki skontaktuje się z kandydatką na dawczynię, wyjaśni jej zasady programu i odpowie na dodatkowe pytania. Kolejny etap to wizyta w klinice i wywiad medyczny. Lekarz zleca wykonanie badań, m.in. laboratoryjnych i obrazowych, które pozwolą potwierdzić, że stan zdrowia pacjentki pozwala jej oddać oocyty. To szeroki zestaw badań, dlatego dodatkową korzyścią dla dawczyni jest możliwość bardzo dokładnego sprawdzenia swojego stanu zdrowia – całkowicie nieodpłatnie (wartość badań to około 3 000 zł).

Jeśli badania potwierdziły, że kobieta może zostać dawczynią, rozpoczyna się przygotowanie do punkcji – pobrania komórek jajowych.

Pobranie komórek jajowych – przebieg zabiegu

Zabieg pobrania komórek poprzedza hormonalna stymulacja owulacji. Polega na przyjmowaniu leków, które pobudzają jajniki do intensywnej pracy. Dzięki temu w czasie cyklu powstaje więcej komórek jajowych niż w cyklu bez dodatkowej stymulacji.

Kolejny etap to punkcja jajników – małoinwazyjny zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Polega na wprowadzeniu bardzo cienkiej igły drogą dopochwową i pobraniu komórek jajowych bezpośrednio z jajnika. Ingerencja w tkanki sprowadza się jedynie do niewielkiego nakłucia, dlatego punkcja nie wymaga hospitalizacji, a dawczyni może udać się do domu już około 2 godziny po zabiegu.

ciąża

Dawstwo komórek to możliwość podarowania komuś szansę na macierzyństwo.

Kto może zostać dawczynią? Wymagania

Najważniejsze kwestie brane pod uwagę to stan zdrowia pacjentki i jej wiek.

  • w klinice Gameta do programu mogą przystąpić kobiety w wieku od 20 do 34 lat,
  • z prawidłową masą ciała (wskaźnik BMI między 18 a 30),
  • które nie są nosicielkami chorób przenoszonych drogą płciową i chorób uwarunkowanych genetycznie.

Więcej informacji na temat wymogów i zasad całej procedury znajdziesz bezpośrednio na stronach banku komórek Gameta. Umieszczono tutaj także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możesz także skontaktować się z kliniką mailowo lub telefonicznie.

Warto podarować szansę na dziecko

Zostając dawczynią, pomagasz innym spełnić marzenia o rodzicielstwie. Dodatkowo możesz nieodpłatnie zbadać swój stan zdrowia, a także otrzymasz rekompensatę. Jak już wspomnieliśmy, może być to nawet 4 700 zł. Sam zabieg jest krótki i bezbolesny, a cała procedura nie wymaga wielu wizyt w klinice