Jak komfort finansowy wpływa na zdrowie?

9 października 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dobra sytuacja finansowa może wpływać na zdrowie i urodę zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. Ważną rolę odgrywa w tym nie tylko wysokość zarobków, ale również sama praca i atmosfera, jaka w niej panuje. Jak zadbać o komfort finansowy i uchronić się przed skutkami słabej sytuacji pieniężnej?

zdrowy mężczyzna

Praca a samopoczucie na co dzień

Osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę spędzają w biurze czy innym miejscu wykonywania obowiązków 8 godzin każdego dnia. W zależności od jej modelu niekiedy może to być nawet więcej, ponieważ firmy czasami wymagają 10-godzinnych zmian w zamian za więcej dni wolnych w miesiącu. Wszystko więc uzależnione jest od indywidualnych ustaleń.

Oznacza to, że w pracy spędza się znaczną część swojego życia. Najbardziej odczuwają to osoby, które nie mogą pełnić obowiązków zdalnie. Muszą więc wziąć pod uwagę czas poświęcany na dojazd i powrót z miejsca zatrudnienia. W związku z tym, że w biurze jest się tak długo, atmosfera na miejscu niezwykle mocno wpływa na samopoczucie i komfort psychiczny pracowników.

Dobre relacje z innymi osobami w pracy dają poczucie bezpieczeństwa i nie powodują niepotrzebnego stresu. Nie trzeba nawiązywać przyjaźni, ale wystarczy traktować się z serdecznością i szacunkiem. W biurach czy zakładach, w których panują nieprzyjemne warunki czy mobbing, pracownicy są znacznie mniej wydajni i do tego czują się niekomfortowo.

Praca powinna być neutralnym miejscem, do którego idzie się bez stresu czy obaw. Napięta atmosfera przyczynia się m.in. do chronicznego stresu, który niesie negatywne skutki dla całego organizmu. Poza tym nierzadko nieprzyjazne miejsca pracy wiążą się z niskimi wynagrodzeniami.

Niewielka wypłata może wpływać na zdrowie, ponieważ kogoś nie będzie stać np. na wizytę u specjalisty, kiedy czas oczekiwania na darmowe spotkanie z lekarzem wynosi wiele miesięcy lub kilka lat. Zdarza się również, że w zakładach panują warunki zagrażające zdrowiu pracowników m.in. poprzez obecność toksycznych substancji.

Rozliczenia podatkowe – dlaczego warto je robić na czas?

Dla wielu podatników, którzy pracują u kogoś, tzn. w ramach umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, załatwianie spraw finansowych jest bardzo stresujące. Do takich sytuacji należy np. obowiązek corocznego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Pracownicy niemający własnej działalności gospodarczej zazwyczaj rozliczają się poprzez formularz PIT-37.

Aby czuć się pewniej w sprawach finansowych i nie generować niepotrzebnego stresu, warto zwiększać swoją świadomość ekonomiczną. To możliwe m.in. dzięki poradnikom takim jak ten na stronie internetowej https://www.pit.pl/pit-37-online/, który zawiera sporo cennych informacji na temat PIT-37.

Znajdują się tam treści dotyczące wspólnego rozliczania z małżonkiem, stosowania ulg podatkowych, zwrotów nadpłat, a nawet instrukcja wypełnienia formularza. Im większa wiedza na temat danej tematyki, tym bardziej wzrasta pewność osoby, która mogłaby się stresować obcą dla niej sytuacją.

Bardzo ważne jest to, że PIT-37 za 2023 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Nie wolno pominąć tego terminu, ponieważ wiąże się to z naliczeniem przez urząd skarbowy niemałych kar finansowych. To zaś kolejny powód do niepokoju związanego z pieniędzmi.

Jak rozliczyć PIT bez nerwów?

Aby rozliczyć PIT bezstresowo, najlepiej skorzystać z opcji internetowego złożenia deklaracji. Jest to możliwe na dwa sposoby – przez system Twój e-PIT Ministerstwa Finansów lub program e-pity w formie aplikacji. W obu przypadkach proces cechuje się intuicyjnością i szybkością działania.

Dane zawsze zaciągane są z Ministerstwa Finansów, więc nie trzeba martwić się ich poprawnym wpisywaniem. Gdy uzupełnia się formularz własnoręcznie, błędy niestety czasami się zdarzają. Lepiej zatem wykorzystać system, który na dodatek wskazuje potencjalne nieprawidłowości.

W aplikacji łatwo zaimplementować wszelkie ulgi, z których chce się skorzystać, a także przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Warto uczynić coś dobrego i wspomóc np. chore osoby lub bezdomne zwierzęta, które muszą liczyć na wsparcie innych, aby polepszyć swój stan. Taki gest nic nie kosztuje, a ma szansę wiele zmienić.

Rozliczenie PIT-u online jest możliwe na każdym urządzeniu mobilnym i komputerze. Wystarczy mieć dostęp do połączenia internetowego. Da się też to zrobić z dowolnego miejsca na świecie zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie trzeba denerwować się korkami podczas dojazdu ani kolejkami w urzędzie.

Jak zadbać o swój komfort finansowy?

Zadbanie o swój komfort finansowy wymaga odpowiedniego zarządzania finansami i podejmowania rozsądnych decyzji. Nie tylko wysokość zarobków ma wpływ na to, jak człowiek czuje się ze swoim stanem majątkowym. Niekiedy osoby zarabiające mniej mają większe oszczędności niż te o znacznie wyższych zarobkach. To zależy, jak wydaje się pieniądze.

W budowaniu komfortu, a także poduszki finansowej liczy się zamożność portfela. Dobrze być otwartym na nowe możliwości i rozwijać się, aby dążyć do coraz lepszych prac. Pozwala to także wzmacniać poczucie własnej wartości.

Dodatkowo należy nauczyć się rozsądnego dysponowania pieniędzmi. W tym przypadku najlepiej rozważyć comiesięczne planowanie budżetu, czyli tego, jaką część środków chce się przeznaczyć na poszczególne aspekty życia. Ułatwia to ustanowienie swoich priorytetów.

Każdy zakup powinien być przemyślany. Nie powinno się podejmować pochopnych decyzji zakupowych, ponieważ często sprzyjają one nadmiernej rozrzutności i osłabianiu stanu konta. Należy szukać oszczędności, np. na energii, wodzie czy nawet jedzeniu poprzez kupowanie artykułów przecenionych, i odpowiednio planować posiłki bez marnowania żywności.

Skutki zdrowotne słabej sytuacji finansowej

Zła sytuacja finansowa powoduje przede wszystkim ogromny stres. Przyczynia się do problemów ze snem i generuje nieustanne napięcie do codziennego życia. Niekiedy prowadzi to do poważnych chorób takich jak depresja czy kłopotów z układem krążenia i sercem. Dodatkowo ograniczenia pieniężne zmniejszają dostępność do opieki zdrowotnej i zakupu niezbędnych leków.