Automatyczne defibrylatory zewnętrzne to urządzenia, które pozwalają przywrócić zatrzymane krążenie. Jeszcze do niedawna były używane wyłącznie przez personel medyczny, ale w tej chwili można je zobaczyć w wielu miejscach publicznych. Użycie ich jest stosunkowo łatwe, ale trzeba wiedzieć, jak się nimi posługiwać. Dowiedz się, w jaki sposób i kiedy używać defibrylatora AED, aby pomóc potrzebującemu.
Czym jest defibrylator AED?
AED, z ang. Automated External Defibrillator, to przenośne urządzenie medyczne służące do wykonania defibrylacji osób, u których doszło do nagłego zatrzymania akcji serca. Z pomocą komend głosowych i wizualnych informuje operatora o tym, jak pomóc osobie poszkodowanej.
Defibrylator automatycznie monitoruje akcję serca. To możliwe dzięki elektrodom, które umieszcza się na klatce piersiowej osoby, u której prawdopodobnie doszło do zatrzymania krążenia. Urządzenie samodzielnie decyduje o tym, czy jest konieczne wyładowanie elektryczne, by przywrócić akcję serca. Sprzęt dobiera także moc defibrylacji, dzięki czemu jego używanie jest bezpieczne zarówno dla operatora, jak i poszkodowanego.
Automatyczny defibrylator AED samoczynnie wyzwala impuls elektryczny bez konieczności angażowania osoby udzielającej pomocy. Z kolei modele półautomatyczne wymagają od ratownika uwolnienia wyładowania w odpowiednim momencie, o którym poinformuje go urządzenie.
Defibrylatory AED – gdzie najczęściej się ich używa?
Tego typu urządzenia pojawiają się w wielu miejscach publicznych. Umieszczane są m.in. w centrach handlowych, na lotniskach, w biurach i szkołach. Defibrylator AED pozwala przeprowadzić skuteczną reanimację u osób z zatrzymanym krążeniem. Ich rozmieszczanie w ogólnodostępnych lokalizacjach jest częścią programu Publiczny Dostęp do Defibrylacji. Jego celem jest zapewnienie jak największej liczbie osób możliwości skorzystania z tych urządzeń w razie potrzeby.
Dzięki temu, że obsługa AED jest prosta, może ich użyć każdy, kto chce pomóc pacjentowi z zatrzymanym krążeniem. Nie trzeba wcześniej przechodzić kursu udzielania pierwszej pomocy, ponieważ urządzenie wydaje jasne i precyzyjne komendy. Miejsca, w których defibrylatory są umieszczone, oznacza się charakterystycznym piktogramem przedstawiającym serce i błyskawicę.
Jak działa urządzenie AED?
Po umieszczeniu na ciele poszkodowanego elektrod przechodzi między nimi impuls elektryczny o określonym natężeniu. Dociera do serca i ma wznowić właściwą pracę tego narządu. To jedyny sposób na to, aby przywrócić prawidłowe krążenie. W takiej sytuacji bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja, ponieważ od zatrzymania akcji serca tylko przez ok. 4 minut istnieje szansa na uratowanie życia.
Jak już wiesz, automatyczny defibrylator AED to urządzenie łatwe w obsłudze mające jednocześnie skomplikowaną budowę. Podczas analizowania pracy serca osoby, która została do niego podłączona, urządzenie jest w stanie wykryć dwa rodzaje zaburzeń:
- migotanie komór (VF),
- częstoskurcz komorowy (VT).
Jeśli urządzenie stwierdzi występowanie któregoś z nich, niezwłocznie powiadomi o tym ratownika. W przypadku, gdy użycie impulsu elektrycznego nie jest konieczne, AED wspomoże komendami w przeprowadzaniu resuscytacji.
W jaki sposób używać defibrylatora AED?
Mimo że urządzenie informuje o tym, jakie kolejne kroki należy wykonać, warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo go używać. Ta wiedza może znacząco skrócić czas udzielania pierwszej pomocy, a tym samym zwiększyć szansę osoby poszkodowanej na ratunek.
Zobacz, jak należy postępować z defibrylatorem.
- Uruchom najbliższe urządzenie AED od razu, gdy stwierdzisz, że doszło do zatrzymania akcji serca u poszkodowanego.
- Upewnij się, że została wezwana pomoc medyczna.
- Postępuj zgodnie z poleceniami wydawanymi przez urządzenie.
- Jedną z elektrod naklej pod prawym obojczykiem wzdłuż tułowia, a drugą pod lewą pachą.
- Po ich umieszczeniu w odpowiednich miejscach defibrylator przeprowadzi analizę rytmu serca.
- Odsuń się od poszkodowanego, aby w trakcie analizy go nie dotykać.
- Gdy urządzenie wykryje, że niezbędne jest użycie impulsu elektrycznego, zostaniesz o tym poinformowany. W zależności od typu urządzenia zostanie uwolniony automatycznie lub zostaniesz poproszony o wciśnięcie odpowiedniego przycisku.
- W trakcie przesyłania impulsu elektrycznego nie zbliżaj się do osoby poszkodowanej.
- Po zakończeniu wyładowania uciskaj klatkę piersiową 30 razy i wykonaj dwa oddechy ratownicze.
- Powtarzaj tę czynność aż do kolejnej analizy rytmu serca.
- Gdy urządzenie poinformuje o tym, że zastosowanie impulsu jest niewskazane, kontynuuj resuscytację.
W sklepach z artykułami BHP takimi jak ICD.pl znajdziesz defibrylatory treningowe. Są to urządzenia przeznaczone do szkolenia osób, które chcą nieść pomoc innym. Pozwalają przećwiczyć różne scenariusze, które mogą się zdarzyć.
Defibrylatory AED to pomocne urządzenia, które mogą uratować życie. Ich obsługa jest intuicyjna, dlatego warto z nich korzystać zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.