Badania krwi w domu – jakie badania możesz wykonać bez wychodzenia z domu?
Nie masz możliwości udać się na badania krwi albo ktoś z Twoich bliskich z powodu choroby lub niepełnosprawności nie może opuszczać domu? Usługa ALAB w domu umożliwia pobranie krwi z dojazdem do pacjenta, pozwalając zatroszczyć się o zdrowie wszystkim osobom, niezależnie od różnych przeciwności. Dowiedz się, na czym polega usługa ALAB w domu, jakie badania mogą być wykonane po pobraniu krwi z dojazdem do pacjenta oraz jak zakupić usługę.
ALAB w domu – badania laboratoryjne z dojazdem do pacjenta
ALAB w domu to usługa, która umożliwia pacjentom wykonanie badań krwi bez wychodzenia z domu. Wykwalifikowana pielęgniarka wyposażona w medyczny sprzęt i niezbędne środki bezpieczeństwa, jest w stanie zapewnić właściwe warunki do bezpiecznego pobrania krwi w domu pacjenta. Po pobraniu krwi i odebraniu od pacjenta wcześniej przygotowanych próbek kału lub moczu (o ile pacjent wybrał także takie badania) próbki transportowane są do laboratorium diagnostycznego. Wyniki badań można odebrać online.
Jak możesz umówić się na badania z dojazdem?
Aby umówić się na pobranie krwi z dojazdem personelu medycznego, wejdź na stronę internetową ALAB w domu. Wybierz swoje miasto i zadzwoń pod wskazany numer telefonu lub wypełnij formularz elektroniczny. Podaj niezbędne informacje – adres, termin wizyty pielęgniarki oraz wybrane badania. Za usługę możesz zapłacić gotówką lub kartą w czasie wizyty pielęgniarki.
Jakie badania możesz wykonać w domu?
Ofertę badań dostępnych w ramach usługi ALAB w domu poznasz, wchodząc na stronę internetową ALAB w domu i wybierając miasto. Badania krwi w domu mogą być wykonywane w ramach profilaktyki zdrowia lub diagnostyki wybranych schorzeń. Usługa obejmuje zarówno podstawowe badania profilaktyczne, takie jak m.in. morfologia, oznaczenie stężenia glukozy czy badanie ogólne moczu, jak również diagnostykę w kierunku dolegliwości występujących w obszarze wybranych narządów wewnętrznych i układów, zakażeń wirusowych, infekcji bakteryjnych, cukrzycy i insulinooporności czy zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Kto może skorzystać z badań krwi w domu?
Usługa ALAB w domu świadczona jest obecnie w 8 miastach Polski – Warszawie, Płocku, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Rzeszowie. Niebawem dostępna będzie w kolejnych lokalizacjach. Skorzystać mogą z niej wszystkie osoby (dorośli i dzieci od 5. roku życia), które z dowolnych powodów preferują wykonanie badań w domu lub ze względu na chorobę czy niepełnosprawność jest to dla nich jedyna możliwość monitorowania zdrowia. Grupy pacjentów, które szczególnie mogą być zainteresowane wykonaniem badań w domu, to np.:
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby starsze i schorowane,
- osoby z nadmiarem obowiązków i brakiem czasu,
- małe dzieci, stresujące się wizytami w punktach medycznych (w ramach usługi ALAB w domu realizowane są pobrania u dzieci powyżej 5. roku życia).
Badania krwi w domu – jak się przygotować?
Wyniki badań krwi mogą być wiarygodne wyłącznie pod warunkiem prawidłowego przygotowania się pacjenta do pobrania próbki. O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do pobrania krwi?
- Krew do badań laboratoryjnych pobiera się między 7 a 9 rano – należy być wyspanym i wypoczętym.
- Niektóre badania krwi wymagają od pacjenta bycia na czczo, około 8–12 godzin od ostatniego posiłku.
- Przed pobraniem krwi należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i korzystania z innych używek przez okres 2–3 dni.
- Do pobrania krwi należy przystąpić przed przyjęciem porannej porcji leków. Wyjątkiem od tej sytuacji są inne zalecenia lekarza, o których trzeba poinformować pielęgniarkę jeszcze przed pobraniem próbki.
- Na około 15 minut bezpośrednio przed pobraniem krwi należy zrelaksować się w pozycji siedzącej.
Powyżej opisane są ogólne wskazówki dotyczące przygotowania się do pobrania krwi. Przed zakupem wybranego badania należy zawsze dokładnie zapoznać się z jego opisem, a także stosować się do zaleceń swojego lekarza.