Woda w przydomowym basenie powinna być regularnie filtrowana przez system filtracji, aby nie ulegała zmętnieniu i była bezpieczna do pływania. Pozwala to na usuwanie z niej zanieczyszczeń o różnej wielkości: piasek, liście i gałązki, owady, puch i pióra ptaków, pozostałości kosmetyków, a także zarodniki glonów i grzybów. Górna warstwa wody jest zwykle najbardziej zanieczyszczona. Aby taką wodę oczyszczać, można użyć prostego, ale skutecznego urządzenia – skimmera basenowego.
Jaka jest zasada działania skimmera?
Skimmer do basenów ma postać wydrążonego zbiornika z rurką do zasysania wody. Część ta jest wykonana ze stopu stali lub tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia. Wewnątrz konstrukcji znajduje się osobna komora na większe zanieczyszczenia. Przepustnica pływająca zapewnia swobodne zasysanie brudnej wody z warstw górnych bez mieszania jej z czystymi warstwami dolnymi.
Skimmer wykonuje również inne funkcje:
- Nie dopuszcza do przekroczenia maksymalnego poziomu wody w basenie.
- Gasi fale, gdy użytkownicy znajdują się w wodzie, zapobiegając powstawaniu kałuż.
Ponadto w skimmerze można umieścić specjalne preparaty do pielęgnacji basenu, jak również podłączyć do niego odkurzacz basenowy. Pomimo skimmera istnieją również inne urządzenia zapewniające dodatkowe możliwości dla każdego basenu, na przykład przeciwprądy do basenu, których duży wybór możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/przeciwprady-basenowe.html.
Wybór odpowiedniego skimmera do basenu
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze skimmera, jest sposób montażu:
- wbudowany
- zawieszany
Skimmer wbudowany kupowany jest jeszcze przed rozpoczęciem budowy basenu stacjonarnego, gdyż montuje się w przygotowanych otworach w ściankach niecki basenowej. Jednocześnie długość szyjki skimmera dobierana jest na podstawie grubości ścian przyszłego basenu. Wbudowane modele są również podzielone na typy, w zależności od wykończenia basenu:
- beton
- włókno szklane
- folia PVC
Zamontowane skimmery są niedrogą i wygodną opcją do basenów stelażowych, rozporowych i stalowych. Mocowane są na brzegach za pomocą dołączonych do zestawu elementów montażowych. Właściciel basenu powinien tylko poprawnie umieścić części względem poziomu wody. Za pomocą specjalnych adapterów można podłączyć skimmer do już istniejącego systemu filtracji.
Poprawna eksploatacja skimmerów do basenu
Ich dalsze funkcjonowanie zależy od tego, jak poprawnie zostanie przeprowadzony montaż elementów montażowych. Kilka prostych zasad pomoże uniknąć błędów w zakresie montażu:
- Do zamocowania skimmerów należy używać wyłącznie elementów montażowych, które są zawarte w zestawie wraz ze skimmerem. Elementy montażowe innych firm mogą doprowadzić do uszkodzenia skimmera.
- Elementy montażowe są umieszczane ściśle w pozycji poziomej, do tego można użyć poziomnicy.
- Otwór do montażu skimmera jest przed montażem szlifowany i oczyszczany z kurzu.
- Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta wraz z częścią.
Pamiętaj również o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń, które nagromadziły się w koszyku skimmera. Lepiej robić to raz na dwa tygodnie lub częściej, jeśli w pobliżu basenu znajduje się roślinność.
Kupując skimmer, ułatwisz pielęgnację basenu, a także uchronisz wodę przed zakwitami, utratą przezroczystości i pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Aby nie popełnić błędu przy wyborze wyrobu, zwróć uwagę na skimmery sprawdzonych producentów: Aquaviva, Emaux, Hayward, Kokido lub Kripsol.