Pielęgnacja skóry rąk zimą to prawdziwe wyzwanie. Wpływ czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych – wiatru czy mrozu, odbija się niekorzystnie na kondycji skóry. W efekcie staje się ona przesuszona, szorstka i łatwo ulega podrażnieniom. Sprawdź, jak ją pielęgnować, aby przywrócić jej gładkość i miękkość.
Skóra dłoni jest cieńsza niż na innych partiach ciała i ma bardzo niewiele gruczołów łojowych (wewnętrzna część dłoni nie posiada ich wcale). Sprawia to, że jest ona praktycznie pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej, dlatego tak ważna jest troskliwa pielęgnacja – odbudowa i wzmocnienie płaszcza lipidowego, odpowiednie nawilżenie i ukojenie istniejących podrażnień. Oto 5 pielęgnacyjnych wskazówek, dzięki którym zadbasz o kondycje dłoni w sezonie zimowym i przywrócisz im piękny wygląd.
1) Myj dłonie delikatnymi środkami
Stosowanie silnie odtłuszczających środków oczyszczających lub zwykłych mydeł o zasadowym odczynie może naruszać równowagę hydrolipidową i doprowadzić do przesuszenia skóry, dlatego dbałość o dłonie zacznij już na etapie mycia rąk. Myj je delikatnym środkiem, bez SLS, które mogą podrażniać skórę, o neutralnym dla skóry pH. Unikaj również zbyt gorącej wody, która rozpuszcza ochronny płaszcz lipidowy naskórka, pozbawiając go naturalnej ochrony.
2) Stosuj peelingi do skóry dłoni
Zwykle pomijane, a to właśnie dzięki peelingom i złuszczeniu martwych komórek naskórka twoja skóra w pełni wykorzysta potencjał składników aktywnych zawartych w kremach czy maskach.
Fot. Złuszczająco-natłuszczający peeling do dłoni SHEHAND Kuracja Parafinowa
Zawarte w kremowej formule drobinki z owocu luffy delikatnie złuszczają martwy naskórek. A obecność oleju parafinowego, wazeliny, gliceryny, ceramidów i bogatych w lipidy olejów roślinnych to gwarancja wzmocnienia warstwy ochronnej naskórka.
3) Systematycznie używaj kremu do rąk
Odpowiednio dobrany krem do rąk pomoże uzupełniać niedobory nawilżenia i wzmocni warstwę lipidową, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. W dobrym kremie do rąk szukaj humektantów, czyli substancji, które wiążą wodę i zatrzymują ją w naskórku. Dzięki takim składnikom jak: gliceryna, kwas hialuronowy, kwas mlekowy czy panthenol skóra staje się nawilżona, miękka i bardziej elastyczna. Nawilżenie to jednak nie wszystko! Bez warstwy „uszczelniającej”, nawet najlepsze nawilżenie nie zapewni równowagi hydrolipodowej. Dlatego wybierając krem do rąk szukaj receptur zawierających składniki o działaniu okluzyjnym, takich jak olej parafinowy, wazelina, czy bogate w lipidy oleje roślinne, np. masło shea, masło cupacu, olej kokosowy, olej makadamia, czy olej z orzechów babassu. Hamują one przeznaskórkową utratę wody, a jednocześnie wzmacniają płaszcz lipidowy naskórka, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Fot: Nawilżająco-regenerujący krem-maska SHEHAND Kuracja Parafinowa
Lekka, a przy tym bogata w składniki aktywne kremowa formuła, daje efekt otulającego skórę kojącego kompresu. Krem-maska wspomaga odbudowę płaszcza hydro-lipidowego skóry i chroni przed nadmiernym wysuszeniem, a dodatkowo uelastycznia i odżywia naskórek. Z nim twoja skóra dłoni z łatwością odzyska miękkość i jedwabistą gładkość.
4) Stosuj maski
Często niedoceniane, a potrafiące zdziałać cuda z szorstką, popękaną i spierzchniętą skórą dłoni. Dlatego jeśli twoja skóra rąk wymaga intensywnej regeneracji uzupełnił swoją pielęgnację o odpowiednio dobrane maski. Przywrócą one skórze miękkość i jędrność.
Fot. Wygładzająco-zmiękczająca parafina do dłoni SHEHAND Kuracja Parafinowa
Jej formuła bazuje na parafinie, wazelinie, maśle shea, maśle cupacu, ceramidach oraz kompozycji olejów roślinnych, dzięki którym skóra zostaje natłuszczona i nawilżona, a szorstka warstwa ulega zmiękczeniu i wygładzeniu. Zaletą jest także łatwość aplikacji – kosmetyk rozpływa się pod wpływem ciepła skóry i łatwo rozprowadza na dłoniach.
5) Nie zapominaj o rękawiczkach
Ciepłe rękawiczki powinny teraz stać się nieodłącznym elementem twojej garderoby. Ochronią cię przed zimnem, zapobiegając przesuszeniu i przemrożeniom dłoni. Jeżeli masz wrażliwą skórę, unikaj rękawiczek z bardzo szorstkiej wełny – mogą one może spowodować podrażnienia. Pamiętaj jednak, nawet najlepsza pielęgnacja domowa nie pomoże, gdy nie zapewnimy dłoniom ochrony przed mrozem!