Jak zostać trenerem personalnym i znaleźć pierwszą pracę?
Trener personalny to idealna praca dla wszystkich miłośników aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Popyt na usługi tego rodzaju rośnie wraz ze zwiększaniem się w społeczeństwie świadomości na temat roli, jaką powinny pełnić ćwiczenia w życiu każdego z nas. Do podjęcia pracy w tym zawodzie potrzebna jest nie tylko odpowiednia wiedza, ale też doświadczenie podparte praktyką. Jego zdobycie nie jest jednak proste, a na początkujących czekają liczne wyzwania. Jak zacząć pracę jako trener personalny? Gdzie szukać ofert pracy i co warto wiedzieć przed złożeniem CV? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!
Gdzie szukać ofert pracy dla trenera personalnego?
Część trenerów personalnych prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i przyjmuje indywidualnych klientów, zaś inni pracują na siłowniach, w klubach fitness i tym podobnych miejscach. Oba te rodzaje zatrudnienia mają swoje zalety i wady – praca na własny rachunek z reguły zapewnia dużo wyższe zarobki, ale nie oferuje stabilności i wymaga znalezienia grona zainteresowanych klientów, co może być trudne w przypadku początkujących.
Najlepsze oferty pracy jako trener personalny można znaleźć w internecie na serwisach ogłoszeniowych. To miejsca, gdzie ogłasza się większość pracodawców, co pozwala na szybki dostęp do szerokiej bazy ofert. Trener personalny to niewielki, wysoce wykwalifikowany zawód, dlatego w przypadku znalezienia ciekawego ogłoszenia warto się śpieszyć – konkurencja może być duża. Należy też dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, bo od niej będzie wiele zależeć. Warto przed nią przygotować zestaw ćwiczeń, co prawdopodobnie pozwoli ubiec pytanie rekrutera i pokazać się z dobrej strony.
Praca jako trener personalny – co warto wiedzieć?
Trener personalny zajmuje się indywidualną pracą z klientami. Zazwyczaj są to profesjonalni oraz amatorscy sportowcy, a także osoby, które chcą schudnąć lub po prostu poprawić kondycję i zdrowo żyć. W ramach codziennych obowiązków trener personalny zajmuje się przede wszystkim układaniem i realizacją planu codziennych treningów. W ich trakcie pomaga i doradza klientom, dbając o ich bezpieczeństwo oraz prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Trener personalny powinien też pomóc w ułożeniu planu żywienia, co ma pomóc w osiągnięciu rezultatów oczekiwanych przez klienta. Praca zazwyczaj odbywa się w regularnych sesjach – często są to intensywne, codzienne treningi.
Jak zostać trenerem personalnym?
Teoretycznie do podjęcia pracy jako trener personalny nie trzeba mieć formalnego wykształcenia, ale w praktyce warto ukończyć kurs trenera personalnego lub kierunkowe studia podyplomowe. W tym zawodzie klienci często zwracają uwagę na referencje, zresztą jest to świetny sposób na zdobycie i uporządkowanie wiedzy niezbędnej do prowadzenia treningów. Istotne jest też doświadczenie oraz referencje – można je zdobyć w ramach praktyk jeszcze na studiach. W ten sposób znalezienie pierwszej pracy jako pełnoprawny trener personalny będzie dużo łatwiejsze.