Jak stworzyć plan treningowy w domu?

31 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie masz czasu na wizyty na siłowni? Nie martw się — z odpowiednim planem treningowym szybko zbudujesz formę także w domu. Dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości harmonogram ćwiczeń pozwoli Ci dłużej utrzymać motywację i zapobiegnie przetrenowaniu. Jednak jak ułożyć taki plan treningowy? O czym pamiętać podczas jego tworzenia?

Czy warto trenować w domu?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z treningiem, być może zastanawiasz się, co wybrać: wizyty na siłowni czy domowe ćwiczenia? Wiele osób obawia się, że brak dostępu do profesjonalnych maszyn treningowych uniemożliwi osiąganie widocznych rezultatów. Nie jest to jednak prawda. By treningi w domu były efektywne, wystarczy tylko wiedzieć, jak często je wykonywać i które ćwiczenia okażą się przydatne na drodze do Twojego celu.

Domowy trening ma mnóstwo zalet. Taka forma fizycznej aktywności jest polecana w szczególności osobom o dość napiętym grafiku, którym dojazd na siłownię zabierałby zbyt wiele czasu. Ćwiczenia w domowym zaciszu to także znaczna oszczędność środków, które trenujący na siłowni przeznaczają na karnet oraz paliwo. To rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać wolny czas i tak zaplanować dzień, by nie musieć dostosowywać się do godzin otwarcia siłowni lub klubu fitness.

Jak ułożyć plan treningowy?

Stworzenie własnego planu treningowego może wydawać się dość wymagającym zadaniem. Nie warto jednak poświęcać mnóstwa czasu na skonstruowanie idealnej rozpiski i obawiać się popełniania błędów. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz w każdej chwili zmodyfikować swój plan treningowy — najważniejsze to zacząć działać!

Harmonogram treningów

Regularność treningów to jedna z kwestii, które mają istotny wpływ na osiągane rezultaty. Podczas ustalania domowego planu treningowego odpowiedz sobie na pytanie, ile czasu w tygodniu możesz przeznaczać na treningi i w które dni możesz je wykonywać. Optymalny harmonogram dla początkujących zakłada 3 treningi w tygodniu przedzielone dniami beztreningowymi. Pamiętaj, że przerwy między treningami są bardzo istotne — w tym czasie następuje regeneracja mięśni.

Jakie ćwiczenia włączyć w plan treningowy?

To, jakie ćwiczenia będziesz wykonywać podczas treningów, powinno zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Ustal swój cel. Jeśli jest nim rozbudowa lub wymodelowanie określonego obszaru ciała, na przykład pośladków lub brzucha, zadbaj o włączenie w plan treningowy ćwiczeń na te partie mięśni. U początkujących świetnie sprawdzą się także ćwiczenia wzmacniające na całe ciało. Urozmaicony plan, w którym znajdzie się miejsce także na Twoje ulubione aktywności, pomoże Ci utrzymać motywację i łatwiej realizować swoje cele.

Zastanawiasz się, które ćwiczenia wykonywać? W internecie znajdziesz rozbudowane plany treningowe w domu dostosowane do potrzeb osób o dowolnych potrzebach. Interaktywne e-booki z przykładami ćwiczeń, rozpiskami oraz poradami ekspertów znajdziesz na przykład w ofercie Deep Breath, dostępnej na stronie https://deepbreath.pl/pl/c/Plany-treningowe-w-domu/24.