Uczucie ciężkości nóg, obrzęki, ból nóg i pojawiające się na łydkach nieestetyczne pajączki to objawy żylaków. Jest to schorzenie, na które cierpi ok. 20% Polaków, choć z dolegliwościami związanymi z uczuciem ciężkich nóg i opuchlizną, zmaga się znacznie więcej osób. Warto pomyśleć o profilaktyce, zanim jeszcze problem stanie się poważny. Jak zapobiegać żylakom, oraz jak je leczyć, gdy już się pojawią?
Jakie są pierwsze objawy żylaków?
Do diagnostyki żylaków dochodzi najczęściej w momencie, gdy doszło już do trwałego rozszerzenia żył powierzchniowych, co charakteryzuje się pojawieniem pajęczynek na nogach.
Pierwsze oznaki choroby występują jednak o wiele wcześniej i warto wiedzieć, co powinno nas zaalarmować. Wśród pierwszych objawów żylaków wyróżniamy:
- uczucie ciężkości nóg,
- ból nóg, szczególnie łydek,
- skurcze oraz obrzęki stóp.
Większość osób takie dolegliwości tłumaczy sobie przepracowaniem, zwłaszcza gdy ich zawód polega na staniu lub siedzeniu w jednej pozycji przez wiele godzin. Jest to częściowo prawda, ale to właśnie nieprzerwane siedzenie lub stanie przez długi czas stanowi jedną z przyczyn żylaków. W dalszej fazie pojawiają się:
- teleangiektazje – czyli tzw. pajączki, pojawiające się najpierw zazwyczaj w okolicach kostek,
- żyły siatkowate – niebieska, dobrze widoczna siatka żył, powstająca najczęściej w okolicach kolana.
W późniejszym etapie powstałe pajęczynki mogą prowadzić do owrzodzeń.
Jak zapobiegać żylakom?
Warto stosować sprawdzone metody, zanim jeszcze pajączki się pojawią. Co możemy robić?
Aktywność fizyczna
Ruch poprawia krążenie i redukuje ryzyko powstawania obrzęków. Jest bardzo ważny szczególnie dla osób, które pracują na siedząco lub w pozycji stojącej. Warto postawić na codzienne spacery, jazdę na rowerze, pływanie, a także ćwiczenia aerobowe.
Zdrowa dieta
To, co jemy, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Chcąc uniknąć żylaków, warto zadbać przede wszystkim o prawidłową masę ciała. Zaleca się także picie dużych ilości wody mineralnej, ponieważ organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów, może zatrzymywać ją w tkankach, tworząc obrzęki. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.
Jak zapobiegać żylakom? Nie bagatelizuj objawów!
Jeżeli chcemy uniknąć problemów związanych z żylakami, musimy działać jak najszybciej. Jednorazowe uczucie ciężkości nóg czy opuchlizna faktycznie mogą być wynikiem przemęczenia. Kiedy jednak sytuacja się powtarza, zazwyczaj oznacza to, że możemy mieć do czynienia z pierwszymi objawami żylaków. To wyraźny sygnał, aby zastosować skuteczne leki na opuchliznę nóg i przynieść ulgę obolałym kończynom.
Preparaty na żylaki
Już przy pierwszych objawach żylaków warto zainwestować w środki na żylaki. W aptece znajdziemy różnego rodzaju produkty, w różnej postaci, z różnym składem, jednakże najczęściej wybierane są żele do nóg z heparyną. Heparyna znana jest z działania przeciwzakrzepowego i przeciwobrzękowego. Wybierając odpowiedni preparat, warto zwrócić uwagę, czy jest on lekiem oraz, czy ma on także działanie chłodzące, gdyż będzie to sprzyjać szybciej uldze, zmniejszeniu obrzęków i uczucia ciężkości nóg.
Rekomendacje:
Nicolaides A., Kakkos S., Baekgaard N., Management of chronic venous disorders of the lower limbs. Guidelines According to Scientific Evidence. Part I. Int Angiol. 2018; 37(3).
Urbanek T., Dorobisz A., Gabriel M., Assessment of public awareness in the field of epidemiology, prevention and treatment of chronic venous diseases in Poland. Phlebological Review. 2015.