Krótkowzroczność to najczęściej występująca na świecie wada wzroku. Co gorsza, tendencja w tej kwestii jest wzrostowa – z niektórych analiz wynika, że w 2050 roku co druga osoba na świecie będzie krótkowidzem. Wada pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a ignorowana nie tylko znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale również pogłębia się, wykazując systematyczny postęp. Krótkowzroczności nie zawsze można uniknąć, ale istnieją sposoby na jej leczenie. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci? Kiedy skontaktować się z lekarzem?
1. Przyczyny krótkowzroczności
2. Co powinno zaalarmować rodzica?
3. Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?
Wizyty w gabinecie okulistycznym nie powinny towarzyszyć wyłącznie sytuacjom, w których już dzieje się coś złego. Warto zaglądać na okresową kontrolę wzroku i zdrowia oczu zarówno z dzieckiem, jak i samemu. Sprawdź tutaj, dlaczego.
Przyczyny krótkowzroczności
Krótkowzroczność zawsze należała do najczęściej występujących wad wzroku, jednak można zastanawiać się, z jakich powodów intensyfikuje się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Drastyczny wzrost w tym zakresie wynika, zdaniem naukowców, z dwóch przyczyn. Są to:
- czynniki genetyczne – jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma omawianą wadę wzroku, jest duże prawdopodobieństwo, że ich pociecha także będzie ją miała; gdy oboje rodzice ją mają, ryzyko wzrasta trzykrotnie,
- czynniki środowiskowe – nawyki i wpływy zewnętrzne, związane chociażby z coraz wcześniej rozpoczynanym kontaktem z urządzeniami elektronicznymi.
Okuliści podkreślają, że u niektórych ludzi krótkowzroczność postępuje błyskawicznie – nawet o jedną dioptrię w ciągu półrocza. To dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie krótkowzroczności u dzieci.
Co powinno zaalarmować rodzica?
Jak już wspomnieliśmy, wizyty u okulisty powinny stanowić element zwyczajowej profilaktyki zdrowotnej, dlatego nie należy czekać na szczególnie niepokojące objawy. Istnieją jednak sytuacje, w których rodzic powinien poczuć się zaniepokojony ryzykiem wady wzroku. Alarmująco powinno podziałać na ciebie, gdy dziecko:
- mruży oczy podczas oglądania telewizji czy spoglądania w dal,
- ma nawracające stany zapalne spojówek,
- za często mruga,
- skarży się, że nie widzi wyraźnie,
- skazy się na zmęczenie oczu, pieczenie czy swędzenie,
- uskarża się na bóle głowy.
Pamiętaj, że dziecko nie zawsze opowie ci o swoim problemie. Dodatkowo, krótkowzroczność u dzieci jest dość trudna do wykrycia, gdyż jego oko ma dobre zdolności akomodacyjne.
Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci?
Aby powstrzymać zmiany zachodzące w rozwoju krótkowzroczności, wdraża się odpowiednie leczenie. Polega ono przede wszystkim na dopasowaniu odpowiednich okularów. Oprócz tej, dość standardowej metody, można również zastosować:
- ortokorekcję, czyli soczewki zakładane na noc,
- wieloogniskowe soczewki kontaktowe,
- terapię widzenia.
Z roku na rok rośnie liczba osób zainteresowanych laserową korekcją. To sposób dobry, ale wyłącznie dla dorosłych – nie można przeprowadzać zabiegu do czasu ukończenia wzrostu oka.
Czy można zahamować postęp krótkowzroczności? Odpowiednio szybko rozpoznana i leczona wada w wielu przypadkach pozostaje pod kontrolą, jednak ważne, aby wszelkie działania koordynował okulista. Istnieją także soczewki, które oddziałują bezpośrednio na gałce ocznej, spowalniając jej wzrost. W ten sposób można znacząco spowolnić rozwój wady lub nawet zatrzymać ją na danym etapie. Pomocne okażą się także ćwiczenia oczu, prawidłowa higiena pracy i nauki oraz zdrowe codzienne nawyki.