Jak kupować, by nie żałować? O sztuce zakupów i oszczędności…

28 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że ceny bardzo wzrosły i nie dotyczy to tylko produktów spożywczych czy też opału, lecz także choćby odzieży. Dlatego też czas pomyśleć o tym, jak kupować, by potem nie żałować. Czas zapoznać się ze sztuką zakupów i oszczędności.

 

Nie marnuj – to najważniejsze

Zacznijmy od tego, że ceny jedzenia duży wzrosły, a jednak nic nie wskazuje na to by podwyżki się już skończyły. Niestety można się spodziewać kolejnych, co rzecz jasna jest już przerażające. Z tego też powodu wszystkie zakupy muszą być dokładnie przemyślane i na pewno nie należy kupować nic pod wpływem impulsu. Jeżeli chodzi właśnie o produkty spożywcze, to pamiętajcie, że każdego roku ponad 1/3 wyprodukowanego jedzenia ląduje w śmieciach i niemal każdy z nas przyczynia się do tego marnotrawienia. A tak przecież nie może być. Należy więc kupować tylko tyle produktów spożywczych, ile potrzebujemy. Często jest tak, że wchodząc do sklepu zasadniczo nie mamy żadnego planu i kupujemy wszystkie produkty, które uznajemy z potrzebne, choć potem okazuje się, że wcale potrzebne nie są. A jakby tego było mało sporo jeszcze ląduje w śmieciach. Należy więc poczynić duże zmiany. Na pewno warto robić listy zakupów i dokładnie zapisywać produkty, których potrzebujemy. A jeżeli ugotujemy za dużo obiadu, to, zamiast go wyrzucać można przecież zjeść danie następnego dnia, ale można też zamrozić posiłek i zjeść go za kilka dni. Na pewno nie należy kupować też produktów w promocjach, bo w wielu przypadkach ich cena wcale nie jest promocyjna, albo też zwyczajnie nie potrzebujemy danego produktu, bo zwyczajnie za nim nie przepadamy.

Jak kupować ubrania dzieci i czy markowe ubrania dla dzieci to dobry wybór?

Dzieci szybko rosną i to pewne, z tego też powodu wydaje się, że nie ma sensu kupować im drogich ubrań, przecież szybko z nich wyrosną. Ale nie jest to do końca prawda. Otóż markowe ubrania dla dzieci https://outletboxx.com/gotowe-boxxy-odziez-dziecieca.html cechuje lepsza jakość materiału, ale też dopracowanie w każdym szczególe. Markowe ubrania przy właściwym praniu nie niszczą się szybko, co przecież także ma znaczenie. I choć rzeczywiście dzieciaki szybko z nich wyrastają, to jednak zakup wydaje się dobrą inwestycją, bo markowa odzież nie traci szybko na wartości, a to oznacza, że gdy Wasze dziecko będzie już mieć ubrania za małe, to możecie je sprzedać. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku tanich ubrań z dyskontu. Takie naprawdę trudno sprzedać i to nawet jeżeli są w dobrym stanie technicznym. Swoją drogą trzeba pamiętać, że na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać, a wręcz nie można oszczędzać i należą do tej kategorii właśnie ubrania dla dzieci. Lepiej rzeczywiście zapłacić więcej, a zyskać produkt najwyższej jakości.

Nigdy nie kupuj pod wpływem impulsu

Robienie zakupów często uznawane jest za sporą przyjemność – oczywiście dotyczy to zakupów ubrań czy butów. Jednak takiej radości nie odczuwamy już patrząc na stan konta po takich zakupach. Swoją drogą chyba każdej osobie zdarzyło się już kupienie bluzki czy spodni, które potem lądowały na dnie szafy. Cóż, można powiedzieć, że tak bywa, ale można też coś z tym zrobić, a mianowicie należy wprowadzić zasadę, że nigdy nie kupujemy pod wpływem impulsu. Należy dwa razy się zastanowić się, czy potrzebujemy daną odzież. Dzięki temu, że decyzja będzie przemyślana, unikniemy nieudanych zakupów i przy tym nie przyczynimy się do jeszcze większego zanieczyszczenia powietrza.

Naprawiaj, a nie wyrzucaj

Naprawiaj, a nie wyrzucaj to kolejna zasada, do której należy się stosować, by uniknąć niepotrzebnego marnowania pieniędzy. Ale warto też zauważyć, że dzięki wprowadzeniu w życie tej zasady można sporo zaoszczędzić. Czasami nie mamy ochoty nawet zaszyć spodni i zwyczajnie wolimy kupić nowe. Czy tak powinno być? Jasne, że nie, stąd należy to zmienić. Jednocześnie ubrań, których już nie nosicie nie musicie „magazynować”. Możecie je sprzedać, albo też oddać do kontenerów na odzież dla Czerwonego Krzyża. Do tego można też przerabiać urania i czasami poprzez małe detale dodawać im więcej dizajnu.