„Mitologia indyjska” – recenzja

1 marca 2022, dodał: lipstick
Artykuł zewnętrzny

Indie ciągle jawią nam się jako odległy kraj pełny kontrastów i uśmiechniętych wyznawców Buddy. Oglądając foldery turystyczne nie docieramy jednak do sedna tej cywilizacji, której początki datuje się na ok. 200 tys. lat p.n.e. To wówczas zaczęła się kształtować kultura, o której pisze w prezentowanej tu książce Anna Kryśkow, stawiając sobie za cel przedstawienie mitologii indyjskiej, która jest u nas prawie nieznana. „Mitologia indyjska” to publikacja, która przyciąga uwagę nie tylko wiele obiecującym tytułem, ale także szatą graficzną, utrzymaną w ciepłych, pozytywnie nastrajających barwach. Także tekst jest przeplatany pięknymi kolorowymi ilustracjami, których autorką jest Mikita Rasolka – przedstawiają one barwną egzotykę opisywanego tu świata. Każda strona jest ozdobiona u dołu delikatnym ornamentem, co nadaje książce rys subtelnej elegancji.

Mitologia indyjska książka

Anna Kryśkow sięgając do klasycznych tekstów indyjskich stworzyła skarbnicę starożytnych opowieści – mitów i legend, które tłumaczą m.in. powstanie świata, przedstawiają całą plejadę indyjskich bóstw. Karty tej książki zaludniają wyjątkowe postacie – duchy, wampiry, demony czy zupełnie fantastyczne zwierzęta, jak dwugłowe ptaki, lwy z głową słonia, a także istoty tylko w połowie ludzkie. Niektóre opowieści wręcz nawiązują do konwencji baśniowej, jak np. ta o ubijaniu oceanu mleka za pomocą wielkiej góry, czy inna o wielkiej, drapieżnej rybie, która potrafi połknąć nawet wieloryba:) Tak jak w znanych nam mitach greckich czy rzymskich, pojawia się tu także mnóstwo emocji i odwiecznych ludzkich dążeń, odzwierciedlających koleje naszego życia. Spotykamy tu miłość, cierpienie i śmierć, a także walkę dobra ze złem.

Mitologia indyjska książka

Dowiadujemy się również, kim byli dewowie, jakie kasty istniały w Indiach od zarania dziejów, w jakie gry planszowe najchętniej grali starożytni Hindusi, jaką rolę w tradycji odgrywa bóg Kriszna czy Wisznu. Poznajemy prawdziwą interpretację „Kamasutry” i szczegóły na temat koncepcji życia po śmierci, którą wyznają Hindusi. Te barwne opowieści w pełni ukazują specyfikę tej cywilizacji, która do dziś zachowała wiele ze swojej tradycji i zwyczajów. Autorka podaje wiele ciekawostek na temat Indii – zaskoczy Was na pewno fakt, że na terenie tego kraju do dziś jest używanych ok. 400 języków! Interesujące jest również przedstawione tu pismo indyjskie – znaczki składające się na alfabet dewanagari są nieco podobne do pisma chińskiego.

Czytając mitologię Indii nietrudno wyobrazić sobie, że tylko tam mogło powstać Bollywood – równie kolorowe i pełne fantazji jak indyjska tradycja. Książkę uzupełnia słowniczek pojęć związanych z indyjskim kręgiem kulturowym oraz bibliografia odsyłająca do innych publikacji na temat Indii.

Polecam Wam tę barwną i bardzo ciekawą lekturę. Dzięki niej nie tylko poszerzycie swoją wiedzę, ale także łatwiej zrozumiecie mentalność mieszkańców Indii, z których wielu mieszka też w Polsce – warto więc poznać ich kulturę, by przestali być dla nas tak „obcymi” i „innymi” ludźmi.

Książka jest dostępna w księgarni Wydawnictwa Bosz






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺