Z kolorem włosów eksperymentujemy z różnych powodów. Czasem chcemy po prostu coś radykalnie zmienić w swoim wyglądzie, innym razem pragniemy ukryć pojawiające się już siwe włosy, bywa że naszym zamiarem jest tylko pogłębienie i zintensyfikowanie naturalnego odcienia włosów. Bez względu na to co motywuje nas do działania, sprawdźmy jakimi zasadami należy się kierować przy wyborze farby do włosów.
Farba do włosów powinna pasować do cery i oprawy oczu
Najbardziej zachowawczym kryterium doboru farby do włosów, a jednocześnie dającym ciekawy efekt, jest zmiana naturalnego koloru o dwa-trzy tony i dotyczy to zarówno przyciemnienia jak i rozjaśnienia. W efekcie może zdarzyć się, że nawet najbliżsi nie dopatrzą się ingerencji w kolor, ale z pewnością zauważą zmianę, którą przypiszą nowemu uczesaniu czy zmianie szamponu. Nowy odcień włosów będzie idealnie komponować się z cerą i oprawą oczu.
Odcień cery a farba do włosów
Największe znaczenie dla doboru farby do włosów upatruje się w odcieniu cery. Niektóre osoby mogą bezkarnie żonglować kolorami, ich cera jest tak neutralna, że przy odrobine makijażu dostosowuje się do koloru włosów w taki sposób, jakby towarzyszył on od urodzenia.
- zimny kolor włosów doskonale komponuje się z jasną, białą skórą o chłodnej karnacji, niebieskimi lub zielonymi oczami, do tego rodzaju urody pasuje platynowy blond, blond piaskowy czy beżowy, ale też odcienie brązu i orzechowego brązu
- farba do ciemnych włosów pasuje do karnacji oliwkowej, a zielone lub brązowe oczy pasują do ciepłego, bursztynowego lub karmelowego blondu, barwy rudej, czekoladowej czy kasztanowej
Dobierając odcień farby do włosów warto zweryfikować również odcień brwi. Nie każdy kolor pasuje do naturalnego ich odcienia, chociaż w tym przypadku łatwo temu zaradzić. Niemniej zbyt duży kontrast wywołany np. platynowym odcieniem włosów i czarnymi brwiami może wyglądać groteskowo. Odcień brwi bez trudu można zmodyfikować, ale trzeba robić to systematycznie.
Farby fryzjerskie i farby drogeryjne
W sklepach z kosmetykami dostępne są m.in farby fryzjerskie oraz farby drogeryjne. Farby fryzjerskie są droższe, ale wydajne. Jedno opakowanie wystarcza na kilkukrotne farbowanie, szczególnie, gdy włosy odświeża się farbowaniem odrostów. To farby, które zawierają bardziej ograniczoną pigmentację, ale dzięki temu można spokojnie docierać do wymarzonego odcienia. Ważną cechą tego rodzaju farby jest trwałość osiągniętego koloru.
Farby drogeryjne natomiast są tańsze, ale przeznaczone do jednokrotnego zastosowania. Ich pigment jest intensywniejszy i najczęściej efekt jest bardziej wyrazisty niż zapowiedź producenta. Zwykle kolor bezpośrednio po farbowaniu jest mocny, jednak z czasem, po każdym umyciu nieznacznie się rozjaśnia.
Optymalny dobór farby do włosów w stosunku do cery jest bardzo trudny. Często osiąga się go metodą prób i błędów, dlatego warto dobierać ją powoli i spokojnie przechodzić od odcienia do odcienia, aż efekt będzie najbardziej zadowalający. Z drugiej strony odświeżenie fryzury kolorem i modelowaniem to najlepszy sposób na miłą przemianę.