Sephora Krem dla 30-latki czy dla 40-latki Czy oznaczenia na kremach mają znaczenie?
Skóra zmienia się wraz z naszym wiekiem. Czy to oznacza, że co kilka lat musimy zmieniać pielęgnację i sięgać po inne kosmetyki? A może oznaczenia na kremach nie mają większego znaczenia? Sprawdź, jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra 30+, a jakiej 40+.
Jakiej pielęgnacji potrzebuje skóra 30-latki? Kosmetyki 30+
Skóra zaczyna się starzeć mniej więcej po 25. roku życia. Młody naskórek jest elastyczny, mocny, miękki, nawilżony i idealnie napięty. Wraz z wiekiem, czyli po przekroczeniu magicznej bariery 25 lat, na cerze zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki, utrata sprężystości, przebarwienia. To jednak proces naturalny i nieuchronny. Trzeba też pamiętać, że w zasadzie nieodwracalny – starzenie skóry możemy jedynie opóźnić. Osłabiają się jej zdolności adaptacyjne, traci odporność na czynniki zewnętrzne. A one mają wpływa na jej wygląd i jej proces starzenia się. Proces ten przebiega w różnym tempie, w zależności od tego, jaki prowadzimy tryb życia. Na starzenie wpływają między innymi:
- czynniki zewnętrzne, jak zmieniające się warunki atmosferyczne, promienie słońca, wilgotność powietrza w pomieszczeniach, wolne rodniki, patogeny;
- uwarunkowania genetyczne;
- palenie papierosów;
- światło ekranów komputera, smartfona czy telewizora;
- dieta uboga w witaminy, kwasy omega, a bogata w junk food;
- brak pielęgnacji lub nieprawidłowo dopasowana do potrzeb naskórka;
- zaburzenia hormonalne.
Jak się zmienia skóra po 30. roku życia? W tym wieku prezentuje się zwykle jeszcze niemal nieskazitelnie, choć można na niej dostrzec pierwsze niedoskonałości. Po trzydziestce uwidaczniają się pierwsze zmarszczki mimiczne – wokół oczu, czyli tak zwane „kurze łapki” oraz wokół ust (szczególnie jeśli palisz papierosy). Skóra traci elastyczność, a twarz powoli swój owal. Zaczynają także opadać górne powieki. Wszystko to jest spowodowane coraz mniejszym poziomem nawilżenia tkanki oraz słabszą produkcją wiązań kolagenowych i elastynowych.
Jakiej pielęgnacji zatem potrzebuje skóra 30-latki? Powinna być przede wszystkim skupiona na przywróceniu balansu wodno-lipidowego oraz kwasowego. Wiąże się to więc z wyborem kosmetyków bogatych w substancje nawilżające, natłuszczające oraz regulujące odczyn naskórka oraz pracę gruczołów łojowych. Działanie pielęgnacyjne 30-latki powinno skupiać się nie tylko na nawilżaniu, lecz także na wstępnym działaniu przeciwzmarszczkowym. W końcu w tym wieku pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry. W składzie kremów szukaj między innymi:
- gliceryny,
- aloesu,
- pantenolu,
- kwasu hialuronowego,
- skwalenu,
- olejów roślinnych,
- ceramidów.
Skóra po 30. roku życia bywa kapryśna. Może pojawić się na niej… trądzik. Często też występują problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się naskórka. Dlatego kosmetyki, które wybierasz do pielęgnacji, powinny być perfekcyjnie dopasowane do potrzeb cery. Oznaczenie wieku na etykiecie produktu nie powinno być jedynym czynnikiem decyzyjnym. Miej na uwadze przede wszystkim zalecenia, do jakiej skóry dany kosmetyk jest przeznaczony oraz z jakimi problemami pomoże się zmierzyć.
Nie muszą to być bardzo treściwe preparaty, mogą mieć lżejszą formułę. Ważne, by nie wykazywały działania komedogennego (czyli zapychającego porów) oraz silnie przesuszającego. W okolicy 30. roku życia gruczoły łojowe wciąż potrafią skutecznie działać na czasowe przesuszenie naskórka (np. przez podrażnienia, reakcje alergiczne czy stosowanie kosmetyków z alkoholem lub SLS czy SLES) – w reakcji obronnej, chcąc ochronić tkankę przed utratą wilgoci, wytwarzają większą ilość sebum. Objawia się to między innymi świeceniem się skóry. W tej sytuacji sprawdzą się kosmetyki normalizujące pracę gruczołów łojowych.
Podsumowując, w składach kremów dla 30-latki powinny dominować składniki nawilżające. Nawodniona skóra będzie bardziej sprężysta, a zmarszczki będą na niej mniej widoczne. Możesz także szukać substancji działających na pierwsze oznaki starzenia, jak ceramidy, kolagen, peptydy, a także kwas hialuronowy, który dogłębnie nawilża tkankę (zalecamy niskocząsteczkowy). Nie zapominaj też o ochronie przeciwsłonecznej przez 365 dni w roku!
Jakie kosmetyki dla 30-latki?
Pierwsze, co musisz zrobić, aby wybrać idealny krem do twarzy, to określić rodzaj swojej skóry, jej potrzeby oraz problemy, z jakimi musisz się uporać. Nasze polecenia pomogą ci dobrać kosmetyk odpowiadający wymaganiom twojej cery.
- Skóra przesuszona i sucha, potrzebująca silnego nawodnienia
Peptydowy krem nawilżający OLEHENRIKSEN Strength Trainer Peptide Boost Moisturizer natychmiastowo podwoi poziom nawilżenia naskórka. Dodatkowo, dzięki peptydom, działa przeciwstarzeniowo i uelastyczniająco. Idealny do codziennej pielęgnacji skóry wymagającej mocnego nawodnienia.
Nawilżenie i duża ochrona przeciwsłoneczna w jednym? Jeśli chcesz dogłębnie nasycić komórki skóry wodą oraz jednocześnie zabezpieczyć ją przed promieniami UV, polecamy produkt od FENTY BEAUTY – krem nawilżający z niacynamidem Hydra Visor SPF 30.
- Skóra przetłuszczająca się i trądzikowa, wymagająca przywrócenia balansu
Choć skończyłaś już 30 lat, to wciąż borykasz się ze świeceniem się twarzy i/lub trądzikiem? Postaw przede wszystkim na dokładne i delikatne oczyszczanie. A jeśli chodzi o kremy, sięgaj po takie, które pomogą twojej skórze uregulować pracę gruczołów łojowych i nie będą zapychać porów. My polecamy między innymi krem OLEHENRIKSEN Cold Plunge Pore Remedy Moisturizer. Wzbogacono go w kwasy BHA i LHA – delikatne kwasy owocowe – które przywracają skórze równowagę, zmniejszają widoczność porów i hamują nadprodukcję sebum. Krem jest niekomedogenny, a dogłębnie nawilża i działa na pierwsze zmarszczki. Może spodobać ci się także krem ORIGINS Clear Improvement Oil-Free Moisturizer, który nawadnia skórę, odblokowuje pory i przeciwdziała pojawianiu się niedoskonałości.
- Skóra wrażliwa, naczynkowa i reaktywna, pragnąca ukojenia i nawilżenia
Jeżeli ekspresowo reagujesz na zmiany temperatur, alergeny, możesz używać tylko delikatnych formuł, a przy tym chcesz dokładnie nawilżyć naskórek, powinien sprawdzić się w twoim przypadku krem łagodzący ORIGINS Mega-Mushroom Relief & Resilience. Naszym hitem, który działa kojąco i sprawdza się przy niemal każdym rodzaju cery jest też wielozadaniowy krem DR.JART+ Cicapair™ Tiger Grass Color Correcting Treatment.
Sprawdź ofertę kosmetyków przeciwstarzeniowych w perfumeriach Sephora>>>
Czego potrzebuje skóra po 40. roku życia? Pielęgnacja 40+
Skóra po 40. roku życia ulega jeszcze mocniejszemu przesuszeniu. Nie jest w stanie sama zapewnić sobie optymalnego poziomu nawilżenia. Spada także natężenie pracy gruczołów łojowych, które wytwarzają coraz mniej ochronnego filmu – sebum. W związku z tym naskórek szybko traci wilgoć z komórek, a tym samym staje się bardziej wiotki. Zmarszczki są coraz bardziej widoczne. Skóra dodatkowo szarzeje, blednie, staje się ziemista, bez wyrazu i energii. Z uwagi na to, że traci nawilżenie i ujędrnienie, może się łuszczyć, być szorstka w dotyku i matowa. Zmienia się też owal twarzy – nie jest tak napięty, łagodnieją bądź wyostrzają się rysy.
Pielęgnacja skóry 40-latki powinna opierać się na kilku kluczowych aspektach. W dalszym ciągu najważniejsze jest nawilżanie naskórka. Powinno być ono jednak wsparte działaniem przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym, liftingującym oraz odżywczym. W kosmetykach szukaj zatem – oprócz substancji zalecanych dla 30-latki – dodatkowo:
- peptydów;
- retinolu;
- witamin A, C i E;
- bakuchiolu;
- mocznika;
- kwasu mlekowego;
- kwasu linolowego;
Skóra 40-latki zaczyna być nazywana dojrzałą (zwykle mniej więcej od 45. roku życia). Staje się bardziej wymagająca. Jak już wiesz, potrzebuje czegoś więcej niż działania nawilżającego. Kremy, które mają ją pielęgnować, muszą być treściwe, mieć bogatą formułę. Nie zapominaj o strefie pod oczami – to właśnie skóra w tym miejscu – cienka i delikatna – najszybciej się starzeje. Dlatego oprócz kremu do twarzy oraz serum codziennie rano i wieczorem używaj także esencjonalnego kremu pod oczy. Zmniejszy on widoczność zmarszczek – mimicznych i starczych – a także opuchliznę oraz cienie. Nie zapominaj również o szyi i dekolcie!
W tym wieku możesz też zacząć zauważać drobne przebarwienia, piegi i zmiany kolorytu naskórka. Wówczas będą przydatne kremy o właściwościach rozjaśniających lub wybielających. Aby uchronić się przed kolejnymi plamami pigmentacyjnymi, pamiętaj o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. To przede wszystkim promienie UV przyspieszają starzenie się naskórka i pojawianie się przebarwień oraz pogłębianie ich.
Codzienną pielęgnację dopełniaj masażem twarzy. Zabieg ten poprawi ukrwienie naskórka oraz dotleni go, a także pobudzi go do produkcji kolagenu i elastyny, w efekcie czego skóra zyska promienny blask i zdrowy koloryt oraz ujędrnienie. Polecamy do masażu specjalne płytki gua sha, wałki jadeitowe oraz szczoteczki soniczne i urządzenia FOREO. Masaże najlepiej wykonuj na olejach roślinnych (zaaplikuj je na skórę tuż przez zabiegiem).
Kosmetyki 40+ – co warto wypróbować?
Sprawdź nasze polecenia! Przez zastosowaniem kremu użyj serum nawilżającego CLARINS Double Serum. Na dzień aplikuj na skórę krem ujędrniający FRESH Black Tea Firming Corset Cream, a pod oczy SHISEIDO Benefiance Wrinkle Smoothing Eye Cream. Z kolei nocną pielęgnacją, po dokładnym demakijażu i umyciu twarzy, rozpocznij od dwufazowego serum naprawczego ESTÉE LAUDER Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex. Następnie nanieś odmładzający krem pod oczy z retinolem THE INKEY LIST, a na całą twarz zaaplikuj krem OLEHENRIKSEN Goodnight Glow Retin-ALT Sleeping Crème.
Sprawdź ofertę kosmetyków liftingujących w perfumeriach Sephora>>>
Czy oznaczenia na kremach mają znaczenie?
Tak naprawdę oznaczenia na kremach są wyłącznie wskazówką. Ponieważ każda skóra starzeje się w nieco innym tempie – w zależności od naszego trybu życia i wielu innych czynników (wspomnianych na początku naszego tekstu) – ma inny wiek biologiczny. Przede wszystkim musisz mieć na uwadze potrzeby swojej skóry, czego w danym momencie jej brak – nawilżenia, ujędrnienia, rozświetlenia? Większą wartość na etykietach kosmetyków powinny dla ciebie stanowić składniki aktywne oraz przeznaczenie produktu do konkretnego problemu lub rodzaju skóry. Bo nawet mając 40 lat, możesz nadal borykać się z trądzikiem – możesz wówczas sięgnąć także po kosmetyki z oznaczeniem… 20+. Proces starzenia to sprawa całkowicie indywidualna. Bywa także tak, że młoda skóra będzie znacznie bardziej zniszczona niż skóra u 40-latki – duży wpływ na jej stan ma wiele czynników zewnętrznych oraz uwarunkowania genetyczne. Miej jeszcze na uwadze to, że dla cery dojrzałej, wymagającej treściwszych formuł, kosmetyki dla 30-latki mogą być niewystarczające.