Łuszczyca to choroba, której nie da się wyrzucić z życia – trzeba więc nauczyć się sobie z nią radzić. Normalne funkcjonowanie przy łuszczycy jest możliwe, jeśli tylko wiesz, jak odpowiednio traktować swoją skórę.
Łuszczyca to choroba, której nie da się wyrzucić z życia – trzeba więc nauczyć się sobie z nią radzić. Normalne funkcjonowanie przy łuszczycy jest możliwe, jeśli tylko wiesz, jak odpowiednio traktować swoją skórę.
Skąd się bierze łuszczyca?
To choroba ogólnoustrojowa, a jej przyczyny nie są dokładnie znane. Największe prawdopodobieństwo zachorowania istnieje u osób, w których rodzinie stwierdzono już przypadki łuszczycy – a więc można powiedzieć, że otrzymuje się ją w genach. Często przez wiele lat nie pojawiają się żadne symptomy i schorzenie uaktywnia się dopiero w dorosłym życiu, a jej przebieg i stopień zaawansowania bywa różny. Wpływ na wystąpienie objawów ma wiele czynników środowiskowych, takich jak styl życia, dieta, przewlekły stres oraz nałogi. Nie bez znaczenia są również inne dolegliwości zdrowotne, które mogą być swoistym zapalnikiem dla łuszczycy.
Jakie objawy daje łuszczyca?
U osób cierpiących na to schorzenie skóra złuszcza się zbyt szybko – cykl ten jest nawet osiem razy krótszy niż cykl u zdrowego człowieka! Skóra łuszczycowa swędzi, piecze i jest zaczerwieniona. Pojawiają się na niej grudki, krostki oraz blaszki, a złuszczanie się naskórka wywołuje duży dyskomfort. Objawy najczęściej są widoczne na owłosionej skórze głowy, w zgięciach łokci i kolan czy na dłoniach. Problemu nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone zmiany pogarszają się i przenoszą na inne części ciała, a choroba może atakować paznokcie czy stawy i powodować utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. I choć nie da się zupełnie wyeliminować dolegliwości, można z nimi żyć, i to całkiem komfortowo. Trzeba tylko wiedzieć, jak obchodzić się z łuszczycą.
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry z objawami łuszczycy
Najważniejszym celem pielęgnacji jest ulżenie sobie w cierpieniu oraz pozbycie się bolesnych i nieestetycznych zmian skórnych. A gdy te zmiany już znikną, trzeba zrobić wszystko, by zapobiec kolejnym nawrotem. Dlatego najważniejsze zasady pielęgnacji to: nawilżanie, łagodzenie, działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a także regeneracja. Dzięki przywróceniu skórze równowagi i zaleczeniu bolesnych ran uda się zahamować rozwój choroby. Aby wdrożyć skuteczną pielęgnację, trzeba z rozwagą wybierać kosmetyki. Naturalny skład jest kluczem do sukcesu i może pomóc w osiągnięciu celu, dlatego zawsze warto sięgać po sprawdzone produkty, najlepiej te przeznaczone dla osób chorych na łuszczycę i takie, w których składzie nie ma ton chemii, tylko pogarszającej już i tak złą kondycję skóry. Co ważne – choć to trudne – trzeba za wszelką cenę unikać drapania się!
Najważniejsze składniki w pielęgnacji skóry z łuszczycą
Oleje to ratunek dla suchej skóry. Dzięki nim można skutecznie i dogłębnie nawilżyć skórę, a także odżywić ją, co pomoże przyspieszyć procesy regeneracyjne i odbudować warstwę ochronną, by była w stanie bronić się przed uszkodzeniami i podrażnieniami, a także bakteriami i innymi drobnoustrojami. Kompleks wartościowych olejów – m.in. konopnego, rokitnikowego, arganowego czy skwalenu – znajdziesz w olejku Healsporin. Doskonałym sposobem na szybką regenerację i przyspieszenie procesu gojenia się nawet dużych i trudnych ran będzie użycie produktu bogatego alantoinę. Świetnym jej źródłem jest ekstrakt z żywokostu, który jest składnikiem kremu Healpsorin. Aby skóra mogła się bronić przed bakteriami, a objawy łuszczycy zniknęły, potrzebny jest składnik, który zadziała antyseptycznie i antybakteryjnie, a więc zwalczy wszystkie szkodliwe drobnoustroje powodujące stany zapalne. Idealnie sprawdzają się do tego ekstrakt z arniki oraz unikalna substancja czynna Dermosoft® Decalact, zawarte w żelu Healpsorin – łagodnym kosmetyku myjącym przeznaczonym dla podrażnionej i potrzebującej ukojenia skóry.