Jak testować perfumy?

23 marca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wśród perfum spotykanych na półkach sklepowych sieciowych drogerii można znaleźć szeroką gamę zapachów, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wybranie ulubionej kompozycji może być trudne, nie tylko ze względu na bogatą ofertę.

perfumy

Testowanie perfum pozwala jednak zapoznać się z propozycjami producentów, by następnie zadecydować, który flakonik stanie na łazienkowej półce. Jak właściwie przetestować konkretne produkty, aby zapach przyciągający uwagę w drogerii nie zaskoczył używany w innych warunkach?

Próbki perfum – niewielka pojemność i wielkie możliwości

Jeśli dotychczas posiadana kolekcja perfum opiewała na określoną gamę esencji zapachowych, łatwiej zawęzić krąg poszukiwania nowego flakonika. W tej kolekcji można jednak znaleźć miejsce na zupełnie inny, dotąd kompletnie nieznany zapach. Jak tego dokonać?

Z pomocą przychodzą próbki perfum, czyli opakowania o minimalnej pojemności, lecz zawierające dokładnie ten zapach, który znajduje się w produkcie pełnowymiarowym. Małe opakowanie kosztuje niewiele w stosunku do oryginalnego flakonika, za to wystarcza, aby dokładnie zapoznać się z wybraną kompozycją zapachową.

Wśród próbek perfum można znaleźć zapachy popularne, dobrze znane, te składające się z esencji naturalnych lub syntetycznych oraz ich połączenia, a także perfumy niszowe.

Jak testować?

Wypróbowanie perfum w drogerii to zbyt mało, aby ocenić, czy konkretny zapach będzie tym, czego szukamy. Ponadto na sklepowych półkach znajdują się tylko popularne i powszechnie dostępne perfumy. Po niszowe i unikalne kompozycje zapachowe trzeba się udać do domu perfumeryjnego bądź sklepu internetowego oferującego takie produkty.

Z tego względu warto wybrać próbki perfum damskich, aby spryskując nadgarstek, na którym najlepiej są wyczuwalne wszystkie nuty, zapach móc ocenić po jakimś czasie, a nie tylko bezpośrednio po jego zastosowaniu. W zależności od wybranej kompozycji, aromat może być wyczuwalny przez długi czas, jako mocny i wyrazisty, lub dość szybko stanie się bardzo delikatny.

Zapach dobrze jest również rozpylić na zgięciu łokciowym, ponieważ może się on wznosić na powietrzu, więc będzie inaczej wyczuwalny bezpośrednio po aplikacji i jakiś czas po jej wykonaniu.

Odlewki perfum

Dobrym rozwiązaniem dla osób niezdecydowanych jest zakup odlewki. To niewielkie opakowania zawierające tę samą kompozycję, co w przypadku pełnowymiarowych produktów, stanowiące próbki perfum męskich lub damskich, które pozwalają wypróbować kilka zapachów. Należy jednak pamiętać, by w krótkim czasie testować nie więcej niż 3-4 kompozycje zapachowe, ponieważ większa ilość spowoduje zmieszanie się aromatów i znacząco utrudni wybór.

O czym warto pamiętać?

Wybierając perfumy należy się kierować własnym stylem i indywidualnymi gustami. Zapachy mają podkreślać charakter i osobowość, a do tego pasować na daną okazję.

Dobrze jest przemyśleć, na jakiej kategorii zapachów nam zależy. Wyróżnia się kilka typów zapachów, które warto znać. Wśród nich są:

  • kompozycje kwiatowe, zwykle dość słodkie,
  • aromaty owocowe, po ulotnieniu się odczuwane jako świeże,
  • esencje drzewne, ciężkie i długo utrzymujące się na ubraniach,
  • perfumy orientalne, zmysłowe i bardzo wyraziste,
  • zapachy świeże, lekkie i energetyzujące.

Korzystając z powyższych wskazówek można z powodzeniem znaleźć co najmniej jedną, a nawet kilka kompozycji zapachowych, które staną się lubiane i zagoszczą w dotychczasowej kolekcji.