Jak dbać o biżuterię?

2 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Otwórz w wersji audio aby posłuchać artykułu

Każdy element biżuterii, niezależnie od tego z jakiego kruszcu jest wykonany, po dłuższym czasie użytkowania zacznie tracić swój blask nowości. Jest to oczywiście rzecz naturalna, której nie można zapobiec. Jednakże z łatwością, za pomocą kilku trików możemy opóźnić ten proces, a także wyczyścić ukochane błyskotki tak, aby odzyskały swoją świetność. Metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie tworzone są z domieszką innych, kruszców takich jak miedź, nikiel czy nawet srebro. To właśnie te materiały wpływają na śniedzienie czy czernienie biżuterii. Krótko mówiąc – związki siarki znajdujące się w powietrzu wchodzą w reakcję chemiczną ze związkami np. srebra, tworząc związki siarczku srebra, który objawia się jako czarny nalot. Jeżeli postarasz się trzymać kilku prostych zasad, wszystkie Twoje pierścionki, kolczyki i ulubione naszyjniki będą wyglądać pięknie bez przerwy!

Staranne przechowywanie to podstawa

Najważniejszą zasadą, zwłaszcza dla biżuterii nieużywanej, jest jej odpowiednie przechowywanie. Jak to zostało wspomniane już wcześniej – metale wchodzą w reakcję ze związkami powietrza, dlatego warto zmniejszyć jego oddziaływanie na te elementy, których obecnie nie używamy. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią szkatułkę na biżuterię – szczelnie zamykane pudełko, najlepiej wyłożone miękkim materiałem. Samo przechowywanie biżuterii nie ma wielu zasad – jedną z niewielu jest zadbanie o to, aby włożone do szkatułki elementy biżuterii nie dotykały się nawzajem – dzięki temu unikniemy zniszczenia powierzchni ozdoby czy splątania się dwóch łańcuszków.

Traktuj ją z delikatnością

Nosząc biżuterię na co dzień narażamy ją na uszkodzenia. Jednakże wiadomo, że nie będziemy chodzić całymi dniami w rękawiczkach, czy trzymać pierścionek zaręczynowy w pudełku – po to mamy tak piękny symbol, aby nosić go zawsze przy sercu. Choć jest kilka rzeczy, które wystarczy zrobić, żeby złoto czy srebro brudziło się nieco wolniej. Pierwszą z nich jest dbanie o to, aby pierścionek czy bransoletka były zabezpieczone przed środkami chemicznymi w trakcie sprzątania. Zrobisz to z łatwością kupując w sklepie lateksowe rękawiczki – załóż je na czas sprzątania i problem z głowy! Kolejna sprawa – podczas gotowania czy nakładania kosmetyków najlepiej ściągnąć biżuterię z rąk, czy dłoni. Mowa tu o bransoletkach i pierścionkach, bo to one są najbardziej narażone na kontakt z wodą i chemikaliami. Zacznij się stosować do tych kilku drobnych zasad, a różnicę zauważysz niemal niezwłocznie.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

Jeżeli Twoja biżuteria już zaszła warstwą śniedzi – nie trzeba się tym przejmować. Wystarczy, że poznasz domowe sposoby na czyszczenie biżuterii. Sól, sok z cytryny, miękka ściereczka i pasta do zębów bez problemu rozjaśnią nieco Twoje ulubione dodatki. Jednakże pamiętaj, że domowe sposoby mogą być tak skuteczne, jak te profesjonalne. Dlatego też w salonie SAVICKI znajdziesz zestaw stworzony do zadań specjalnych – profesjonalny płyn, który wyczyści każdy kruszec i każdy kamień szlachetny! Pamiętając o tym, żeby biżuterię czyścić regularnie, będziesz mogła cieszyć się jej wyjątkowym pięknem na co dzień.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nie mam pieniedzy na święta
Ja tak robię, kupuję sporo rzeczy na promkach i mam zapasy na święta,...
Jak bronić się przed wykorzystywani…
Opieka zapewnia tym najuboższym, a o innych ma starać się rodzina, taka jest prawda...
Szukam metod na leczenie haluksów
Taka operacja to ryzyko, no i wyklucza z aktywności na kilka tygodni...
wybielanie zębów
To efekt nie będzie trwały, a każde wybielanie to też naruszanie struktury szkliwa,...