Utrata zęba nie musi wiązać się z trwałym uszczerbkiem w uzębieniu. Ząb można odzyskać, a właściwie zastąpić, wykorzystując implanty zębowe.
- Czym są implanty zębowe?
- Jak odbudować korzeń zęba?
- Zamocowanie implantów zębowych
Leczenie implantologiczne zyskuje coraz większą popularność. Wszczepienie implantu, chociaż nie jest refundowane przez narodowy Fundusz Zdrowia, wybiera coraz większa grupa pacjentów, doceniając trwałość tego rozwiązania oraz jego liczne zalety, w tym poprawę estetyki uśmiechu.
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębów potocznie rozumiane są jako sztuczne zęby. Jest to prawda jedynie po części, ponieważ implantem nazywa się jedynie sztuczny korzeń zęba, który montuje się w kości szczęki, a konkretnie w kości wyrostka zębodołowego. Implant jest więc korzeniem, natomiast montowany na nim ząb nazywa się koroną. Zabieg wszczepienia implantów zębowych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez lekarza implantologa.
Jak odbudować korzeń zęba?
Zanim dojdzie do wszczepienia implantu, konieczne jest często leczenie przygotowawcze w jamie ustnej pacjenta. O jego wykonaniu zadecyduje implantolog na pierwszej konsultacji. U pacjentów, u których występują objawy niskoschodzącej zatoki szczękowej, wykonuje się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej; drugą często wykonywaną procedurą jest zabieg odtwórczy tkanki kostnej, przeprowadzany u pacjentów, u których doszło do jej zaniku. Przygotowanie dziąsła do wszczepienia implantu musi być wykonane bardzo dokładnie, niekiedy konieczna jest więc interwencja innych specjalistów, takich jak chirurg stomatolog lub lekarz dentysta.
Zamocowanie implantów zębowych
Zabieg wszczepienia implantu nie kończy leczenia. Aby odbudowa korzenia miała sens i pozwalała na zamocowanie korony zęba, konieczne jest odczekanie od trzech do sześciu miesięcy, aż implant dobrze zrośnie się z kością i stanie się stabilny. Dopiero wtedy możliwe jest rozpoczęcie prac protetycznych według rozpisanego wcześniej planu leczenia. Jeśli pacjent planuje wybielanie zębów, zaleca się je wykonać przed zamocowaniem implantu i korony, aby obie części miały kolor naturalnego zęba, a nie przebarwień.
Chcąc odbudować utracony ząb i wszczepić implanty zębów, należy przygotować się na samodzielne pokrycie kosztów leczenia w wysokości kilku tysięcy złotych. O tym, ile kosztują implanty zębowe, decyduje tak naprawdę aktualny stan uzębienia pacjenta oraz ilość i poziom skomplikowania zabiegów, które musi wykonać specjalista. U każdego pacjenta cena będzie więc inna.