Wkładki higieniczne – skutecznie ochronią w trudnych momentach
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może pojawiać się z różnych powodów. Dotknąć może wszystkich, choć kobiety doświadczają jej częściej. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny utraty kontroli nad pęcherzem moczowym u kobiet i mężczyzn. Sprawdź, dlaczego warto stosować wkładki higieniczne i inne środki ochrony osobistej!
W organizmie człowieka układ moczowy zwykle pracuje jak szwajcarski zegarek. Produkowany w nerkach mocz specjalnym systemem przewodów moczowych przedostaje się do pęcherza moczowego. Tam jest magazynowany, a gdy pęcherz się wypełni, człowiek zaczyna odczuwać potrzebę opróżnienia go. Wówczas mózg wysyła impuls do mięśni dna miednicy, a te rozluźniają się i mocz wydostaje się na zewnątrz. Jeśli jednak któryś z elementów układu moczowego zaczyna pracować niewłaściwie, pojawia się nietrzymanie moczu, co powinno natychmiast skłaniać do wizyty u lekarza. Zanim jednak terapia przyniesie oczekiwane skutki, warto korzystać ze środków higienicznych chroniących przed mokrymi niespodziankami. W zależności od stopnia nasilenia objawów wybierać warto wkładki higieniczne, majtki chłonne lub pieluchomajtki, bo to pozwoli prowadzić normalny tryb życia w tych trudnych momentach.
Najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu u kobiet
U młodych kobiet najczęstszymi przyczynami nietrzymania moczu są zwykłe infekcje pęcherza moczowego. Te stosunkowo łatwo i szybko można wyleczy oraz nauczyć się zapobiegać im na przyszłość. Na nietrzymanie moczu narzekają też panie w ciąży i po porodach, a ma to związek z osłabieniem mięśni dna miednicy. Na skutek ich zbyt dużego obciążenia w czasie ciąży oraz fizjologicznej konieczności ich rozluźnienia w czasie porodu mięśnie te przez jakiś czas nie są w stanie spełniać swojego zadania. Po porodzie potrzebują nawet kilku miesięcy, by zregenerować się i znowu skutecznie zabezpieczać pęcherz przed niekontrolowanym wyciekiem moczu. W tej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z kropelkowym lub wysiłkowym nietrzymaniem moczu, więc wkładki higienicznie z powodzeniem zapobiegają przykrym sytuacjom.
U pań po menopauzie na skutek zmian hormonalnych czasami dochodzi do głębszego osłabienia mięśni dna miednicy i pojawia się już nietrzymanie moczu w stopniu średnim. Tu doskonałym zabezpieczeniem okażą się majtki chłonne. W przypadku nietrzymania moczu u osób starszych, które często towarzyszy poważnym chorobom nowotworowym lub otępiennym, niezbędne okażą się pieluchomajtki.
Wkładki higieniczne przydadzą się też mężczyznom
Mężczyźni też cierpią na standardowe infekcje układu moczowego, co czasowo może powodować nietrzymanie moczu i adekwatnie do stopnia nasilenia dolegliwości. Wówczas powinni korzystać ze środków higienicznych, zapewniających im ochronę.
U panów mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu bardzo często z powodu przerostu prostaty lub zabiegów operacyjnych wykonywanych właśnie z tego powodu. Inną przyczyną nietrzymania moczu jest nadwaga i otyłość – szczególnie brzuszna. W starszym wieku, tak jak u kobiet, najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu są choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego, zaawansowana cukrzyca lub poważne stany nowotworowe.