Krótka historia dżinsów

10 grudnia 2021, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Zastanawialiście się kiedyś nad historią spodni? Jak powstały i jak zmieniały się na przestrzeni lat? Jeżeli nie, to koniecznie przeczytajcie artykuł.

Początek

Zapewne nikt z Was nie zastanawiał się, jak długo istnieją spodnie. Znacie je od dziecka i znajdziecie je w każdej szafie zarówno męskiej, jak i damskiej. Sławę zyskały dzięki wygodzie oraz uniwersalności. Dzięki odpowiednim dodatkom, mogą stać się elementem stylu eleganckiego i codziennego.

Jako pierwsi, spodnie zaczęli nosić rycerze. Ciężko im było w sukni jeździć konno czy walczyć. To właśnie wtedy dżinsy stały się wyznacznikiem płci. Z początku były to jedynie dwie pończochy, aż do XIV wieku, gdzie przeszły metamorfozę w rajtuzy. Konieczność zdejmowania ich, po kilka razy w ciągu dnia sprawiła, że wymyślono rozporek.

Kolejnym etapem w historii spodni, było ich rozdzielenie na dwie części. Górną – bufiaste spodenki i dolną – pończochy. Dopiero w XIX wieku do obiegu weszły długie spodnie.

Przełomem w historii był rok 1851. Amelia Bloomer, amerykańska emancypantka, jako pierwsza kobieta zaczęła nosić spodnie. Oczywiście początki były trudne. Była narażona na krytykę, żarty, kpinę a nawet na dyskryminację. Z czasem widok dziewczyn w spodniach stał się codziennością. Szczególny przełom nastąpił po I wojnie światowej. Zaczęły pojawiać się szorty dla lekkoatletek, plażowe spodenki dla elegantek z Riwiery czy spodnie marynarskie.

W latach siedemdziesiątych hitem okazały się klasyczne dżinsy. Pierwszy model był w kolorze brązowym, z szelkami i z wysoką talią. Ściągnięte zostały charakterystyczną pomarańczową nicią. Niebieskie dżinsy pojawiły się w 1856 roku. Kolor uzyskiwano za pomocą barwnika z liści indygowca, sprowadzonego z Indii.

Dziś

Aktualnie dżinsy są ikoną modową. Nie tylko są rodzajem garderoby, ale również symbolem walki o równouprawnienie i modową rewolucją.  Definicja z Wikipedii mówi, że jest to rodzaj spodni zaprojektowanych w XIX wieku w USA przez Leviego Straussa (późniejszego założyciela firmy Levi Strauss & Co.) z myślą o górnikach i farmerach. Jest to amerykański typ spodni roboczych uszytych z tkaniny bawełnianej typu dżins, wykonanej w splocie skośnym.

Trzy podstawowe rodzaje dżinsów:

  • Regular (straight) – prosty i klasyczny
  • Slim – dopasowane, przylegają do ciała
  • Loose (relaxed) – szerokie i luźne

Rodzaje nogawek:

  • Tapered/Narrow – zwężane ku dołowi
  • Straight – proste
  • Bootcut (flarecut) – rozszerzane poniżej kolan

Poza nogawkami, duże znaczenie ma też stan. Jest to góra spodni okalająca talię. Wyróżniamy stany:

wysoki (high waist) – zabudowany, zakrywa brzuch oraz pępek
regularny (regular) – nie zakrywa pępka, sięga za biodra
niski (low waist) – typowy dla biodrówek, kończy się na biodrach, nie zakrywa brzucha

Płótno namiotowe, z którego dawniej produkowano dżinsy odeszło w zapomnienie. W XX wieku zaczęto wykorzystywać bawełnę oraz różne domieszki tkanin. Dobór odpowiedniego materiału, to również trudna sprawa. Zwróćcie uwagę na to przy zakupie spodni.

Oto kilka praktycznych rad – jak doskonale uprać dżinsy:

– uważaj na pozostawione w kieszeniach różne przedmioty lub np. chusteczkę, która podczas prania może się rozpaść i zostawić białe plamy na spodniach

– odwróć spodnie na drugą stronę, zasuń suwak lub zapnij guziki – takie działanie spowolni blaknięcie materiału, po drugie uchroni bęben przed metalowymi częściami

– dżinsy pierzemy w niezbyt gorącej wodzie, najlepiej temperaturze 40 stopni C

– natychmiast po zakończeniu prania wyjmij je z bębna, aby nie dopuścić do trwałych zagnieceń

– spodnie susz również po lewej stronie, muszą być wyprostowane w całości, więc użyj do tego specjalnego wieszaka lub klipsów do suszenia ubrań, nie eksponuj ich na słońcu

– nie używaj wybielacza i odplamiacza, nie przekraczaj dozwolonej ilości detergentów

– nowe dżinsy nos jak najdłużej bez prania , wtedy zgraja się z Twoją sylwetką a wytarcia, które powstaną na udach czy kieszeniach będą idealnie dopasowane do twoich kształtów.

nadesłane: Kasjopeja

Nie bójcie się eksperymentować z dżinsami. Świetnie wyglądają zarówno z bluzą, jak i ze swetrem czy koszulą.