Zaćma i wymiana soczewki

25 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zaćma, czyli inaczej katarakta to choroba oczu, która najczęściej dotyka osoby starsze, po 50 roku życia. Polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki i upośledzeniu jej funkcji. Nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Jak objawia się choroba? Jak można z nią walczyć?

zaćma

Objawy i przyczyny zaćmy

Objawy zaćmy pojawiają się stopniowo, dlatego początkowo mogą być lekceważone. Pierwsze sygnały, które powinny wzbudzić niepokój to:

  • zamglony, zamazany obraz,
  • zmiana postrzegania kontrastu,
  • zmiana zaburzenia widzenia przy ostrym świetle (zjawisko lśnienia).

W trakcie badania lekarz może zaobserwować zmianę barwy źrenicy oka na białą. Choroba rozwija się najczęściej wskutek starzenie się organizmu. Może wystąpić także u ludzi młodych, pod wpływem przyjmowania niektórych leków, jako powikłanie innych chorób, np. przewlekłego zapalenia naczyniowej błony oka czy cukrzycy. Przyczyną zaćmy może być również szkodliwe promieniowanie, uraz gałki ocznej, praca w szkodliwych warunkach.

Jak walczyć z zaćmą?

Zaćma wymaga leczenia, ponieważ zaniedbana może powodować stopniową utratę wzroku. Stare metody leczenia zakładały, że walkę z chorobą należy zacząć dopiero wtedy, gdy soczewka maksymalnie zwapnieje. Dopiero wtedy wykonywano operacje, polegające na wyrwaniu soczewki z oka. Niestety, zabieg często powodował trwałe uszkodzenia torebki wewnątrzgałkowej. Dzisiaj, dzięki rozwojowi medycyny, z zaćmą można walczyć już po wystąpieniu pierwszych objawów. Obecnie standardowym zabiegiem jest laserowe usuwanie zaćmy, ale metoda nie może być stosowana u wszystkich pacjentów. Alternatywą jest wymiana soczewki wewnątrzgałkowej. To nowoczesna metoda, którą można stosować do korekcji różnych wad wzroku, również u osób, u których nie zdiagnozowano zaćmy. Zabieg może być przeprowadzony u osób z dużą wadą wzroku, cienką rogówką czy cierpiących na zespól suchego oka.

Na czym polega wymiana soczewki wewnątrzgałkowej?

Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej to zabieg, polegający na usunięciu pierwotnej soczewki i zastąpieniu jej soczewką sztuczną. Cała procedura odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, jest w pełni bezpieczna. Trwa kilkanaście minut, jest bezbolesna, nie wymaga podania narkozy. W czasie zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent jest świadomy, co się nie nim dzieje. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na rogówce, a następnie metodą fakoemulsyfikacji, rozbija naturalną soczewkę i odsysa jej pozostałości. W powstałe miejsce wkładana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Oko goi się samoistnie, przez pierwszą dobę należy nosić opatrunek, chroniący miejsce zabiegu przed zanieczyszczeniem. Hospitalizacja nie jest wymagana, chory może wrócić do domu.

Zalety wymiany soczewki wewnątrzgałkowej 

Efekty widoczne są niemal natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu. Nowa soczewka wewnątrzgałkowa sprawia, że wraca ostrość widzenia, pacjent odzyskuje komfort życia, może normalnie funkcjonować. Implant nie starzeje się, dlatego efekty zabiegu są długotrwałe, utrzymują się do końca życia. Operacje na drugim oku najczęściej przeprowadza się po dwóch tygodniach od pierwszego zabiegu, ale istnieje również możliwość wykonania zabiegu na obu oczach jednego dnia. Jego dużą zaletę jest możliwość korekcji kilku wad jednocześnie. Soczewka wewnątrzgałkowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, które ma zdolność skupiania lub rozpraszania światła. W leczeniu zaćmy można zastosować soczewki jednoogniskowe oraz wieloogniskowe, które pozwalają nie tylko na usunięcie zaćmy, poprawę ostrości wzroku do dali, bliży oraz odległości pośredniej, ale również likwidację astygmatyzmu i innych wad.

Przygotowanie i postępowanie po zabiegu

Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej musi być poprzedzona spotkaniem z okulistą i dokładnym badaniem, pozwalającym określić parametry oka. Ważne jest dobranie odpowiedniej soczewki, spełniającej wymagania pacjenta. Zabieg jest bezpieczny, ma niewiele przeciwwskazań. Nie jest polecany dla osób ze zwyrodnieniem plamki żółtej oraz niektórymi chorobami oczu. Nie wymaga długiej rekonwalescencji. Każdy pacjent otrzymuje dokładne wytyczne, dotyczące dalszego postępowania. Zaleca się, aby przez dwa tygodnie unikać wysiłku fizycznego, zrezygnować ze sportu. Oko należy zakraplać specjalnymi kroplami, chronić przed promieniowaniem słonecznym oraz zanieczyszczaniami, zabronione jest pocieranie i dotykanie.

Wymiana soczewki wewnątrzgałkowej to najbardziej nowoczesna metoda, która pozwala przywrócić komfort  życia. Pozwala pozbyć się zaćmy już po wystąpieniu pierwszych objawów, dzięki czemu chory nie musi doświadczać przykrych konsekwencji choroby.