Szukasz odpowiedniego dla siebie roweru, ale masz problem z podjęciem ostatecznej decyzji? A może zastanawiasz się, czy warto kupić rower elektryczny? Czym różni się od zwykłego roweru? Odpowiadamy w niniejszym artykule.
- Co to jest rower elektryczny?
- Na co zwrócić uwagę kupując rowery elektryczne?
Kiedyś uważano, że rower elektryczny to rozwiązanie dedykowane tylko i wyłącznie osobom starszym i niepełnosprawnym. Okazuje się jednak, że dziś rowery elektryczne cieszą się ogromną popularnością i są wybierane właściwie przez każdego, kto ma ochotę na przyjemną i niemęczącą fizycznie jazdę. Czym są rowery elektryczne i na co zwrócić uwagę, kupując odpowiedni model?
Co to jest rower elektryczny?
Dziś praktycznie każdy sklep z rowerami ma w swojej ofercie rower elektryczny. Oznacza to, że te jednoślady zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Czym tak właściwie są rowery elektryczne? To nic innego jak pojazdy ze wspomaganiem elektrycznym. Dzięki temu wspomaganiu możesz w każdej chwili odpocząć, kontynuując jazdę. Pojazdy elektryczne to doskonałe rozwiązanie z silnikiem elektrycznym, które sprawdzi się na długie trasy. Wspomaganie elektryczne to także świetna opcja w momencie, gdy wieziemy jakiś cięższy bagaż.
Na co zwrócić uwagę kupując rowery elektryczne?
Jeśli interesuje Cię rower elektryczny, w pierwszej kolejności zastanów się, do jakich zastosowań będzie Ci on właściwie potrzebny. Dziś na rynku można znaleźć rowery elektryczne w przeróżnych wersjach – takich samych lub podobnych do tych zwykłych.
Elektryczne rowery miejskie to idealna opcja dla tych, którzy szukają pojazdu do zastosowań typowo komunikacyjnych. Jeśli jednak w weekendy chciałbyś od czasu do czasu wybrać się na wycieczkę za miasto, warto zwrócić szczególną uwagę na rowery typu trekking lub cross. To jednoślady, które równie świetnie radzą sobie w jeździe po mieście i jednocześnie gwarantują komfortową jazdę na utwardzonej drodze na przykład w lesie.
Na rynku znajdziesz także elektryczne rowery typu składak. Ten model sprawdzi się, kiedy mieszkamy pod miastem i chcemy ominąć korki do centrum. Zaletą tak zwanych „składaków” jest to, że bez problemu można je złożyć do bardzo kompaktowego rozmiaru. Tak złożony rower dużo łatwiej transportować – na przykład pociągiem. Oczywiście dostępne są także rowery górskie elektryczne, wyposażone w terenowe opony i silnik, którego moc najczęściej wynosi około 250 W.
Kupując rower elektryczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy ma wygodne siodełko i czy jest ładny wizualnie. Ważny jest także silnik. Najczęściej silnik umieszcza się w miejscu suportu i korby. Rowery te wyróżniają się dużo lepszą kulturą pracy oraz optymalnym rozłożeniem masy wspomnianego silnika. Centralne umiejscowienie silnika spotykane jest między innymi w rowerach typu trekking oraz MTB.
Ważna jest również marka silnika. Na którą warto się zdecydować? Na pewno na taką, która gwarantuje przyjemną i bezproblemową jazdę! Dziś sporą popularnością cieszą się silniki marki Bosch, Yamaha, Panasonic czy Fazua. W rowerach hybrydowych typowo miejskich często montuje się silniki Bafang. W nieco tańszych rowerach elektrycznych silniki umieszcza się z tyłu lub z przodu w piastach. W przeciwieństwie do modeli z silnikiem montowanym centralnie, rowery z silnikiem w piastach charakteryzują się mniejszą płynnością pracy.
Kupując rower elektryczny, zwróć także uwagę na akumulator, a dokładniej na jego pojemność, którą wyraża się w watogodzinach lub amperogodzinach. Im większa pojemność, tym lepiej.