Kosmetyczka, kosmetolog, lekarz medycyny estetycznej – zakres usług i kwalifikacji

7 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kosmetyczka, kosmetolog i lekarz medycyny estetycznej to zbliżone do siebie profesje. Występują jednak między nimi istotne różnice, dotyczące kwalifikacji czy zakresu dostępnych usług. Polskie prawo nie określa jednoznacznie wymagań, jakie muszą spełniać specjaliści realizujący zabiegi upiększające, odmładzające, modelujące czy ujędrniające. Za główne kryterium uznaje się przekroczenie granicy skórno-naskórkowej, ponieważ jedynie wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki mogą przeprowadzać iniekcję. Innym ważnym czynnikiem jest inwazyjność zabiegów.

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Aby posiadać tytuł kosmetyczki, należy ukończyć szkołę zawodową o profilu technika usług kosmetycznych lub odbyć specjalne szkolenie. Zakres usług w tym zawodzie jest bardzo szeroki, dlatego obejmuje wiele zabiegów pielęgnujących i upiększających. Kosmetyczka zajmuje się m.in. pielęgnacją skóry twarzy, ujędrnianiem ciała, regeneracją i zdobieniem paznokci czy stylizacją rzęs oraz brwi. Praca w tym zawodzie nie wymaga wykształcenia wyższego, jednak wiąże się z koniecznością posiadania pewnych zdolności manualnych i predyspozycji. Kosmetyczka zwykle nie dysponuje uprawnieniami do wykonywania bardziej wymagających zabiegów i nie pracuje na specjalistycznym sprzęcie. Jej usługi oferowane są przede wszystkim osobom, które chcą szybko skorygować powierzchowne problemy estetyczne.

Jakie kwalifikacje musi posiadać kosmetolog?

W przeciwieństwie do kosmetyczki, kosmetolog jest magistrem studiów wyższych na kierunku kosmetologii. Praca w tym zawodzie wymaga zatem obrony dyplomu na uczelni, a tym samym uzyskania stosowanych uprawnień do działania na tym stanowisku. Magister kosmetologii posiada szerszy zakres usług od kosmetyczki, ponieważ podczas studiów zdobywa wiedzę obejmującą zagadnienia z wielu dziedzin – m.in. medycyny ogólnej, dermatologii czy farmacji. Specjalista ten zajmuje się nie tylko urodą, ale również zdrowiem swoich klientek i klientów. Kosmetolog dokładnie określa predyspozycje i przeciwwskazania do realizacji konkretnych zabiegów, które z reguły są bardziej zaawansowane i specjalistyczne. W zawodzie tym istotne jest też nieustanne rozwijanie wiedzy w dziedzinie kosmetologii oraz odbywanie dodatkowych szkoleń. Aby oferować bogatszy zakres usług, kosmetolog musi zdobywać uprawnienia do obsługi nowoczesnych urządzeń oraz posiadać stosowne certyfikaty. Procedury przeprowadzane przez tego specjalistę mają przede wszystkim działanie profilaktyczne. Kosmetolog bardzo często prowadzi prywatny gabinet, który musi samodzielnie wyposażyć. Inwestycja w odpowiedni sprzęt stanowi podstawę atrakcyjnej oferty. Wiele nowoczesnych urządzeń można znaleźć na stronie BiNatural: https://binatural.pl/, czołowego dystrybutora sprzętu do do realizacji bezpiecznych zabiegów kosmetologicznych.

lekarz medycyny estetycznej

Jakie zabiegi realizuje lekarz medycyny estetycznej?

W Polsce nie występują obecnie szczegółowe regulacje dotyczące medycyny estetycznej, dlatego zabiegi z zakresu tej dziedziny wykonywać mogą lekarze wielu różnych specjalizacji. W praktyce jednak, zawód ten wymaga ukończenia odpowiednich studiów podyplomowych. Lekarze medycyny estetycznej zdobywają umiejętności również na szkoleniach organizowanych przez dystrybutorów urządzeń wykorzystywanych w realizacji usług. W zabiegach tych wykorzystuje się m.in. laser frakcyjny, fale radiowe, peelingi chemiczne i mechaniczne, mezoterapię, lipolizę i kriolipolizę czy różnego rodzaju wypełniacze. Procedury te charakteryzują się bardzo niskim stopniem inwazyjności, a ich głównym celem jest poprawa atrakcyjności fizycznej pacjenta. Cecha ta odróżnia tę specyficzną dziedzinę od chirurgii plastycznej, ponieważ realizacja zabiegów nie wymaga pobytu w szpitalu i rekonwalescencji. Medycyna estetyczna pozwala na usunięcie wielu niedoskonałości o różnym podłożu, a w największym stopniu skupia się na eliminacji problemów skórnych. Dotyczy to np. likwidacji zmarszczek, blizn, rozstępów czy przebarwień, a także zahamowaniu procesów starzenia się skóry. Lekarz medycyny estetycznej zajmuje się też redukcją tkanki tłuszczowej czy cellulitu.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...