Ajurweda dla początkujących – recenzja

7 września 2020, dodał: hotapple
Artykuł zewnętrzny

Słysząc słowo „ajurweda”, wiele osób ma skojarzenia z tajemną nauką rodem z Indii, jednak wciąż zbyt mało z nas wie, na czym tak naprawdę polega jej istota. Dzięki książce Wydawnictwa Vital można szybko nadrobić to niedopatrzenie z wielką korzyścią dla naszego zdrowia. Przede mną leży książka o pięknej okładce, której oglądanie już poprawia mi samopoczucie i wzbudza ciekawość co do jej zawartości:)

Ajurweda dla początkujących książka

Nie zgłębiałam dotąd tajników ajurwedy, więc jestem idealną czytelniczką tej pozycji. Jej podtytuł zdradza, że w 3 tygodnie mogę zyskać lepszą jakość życia poprzez poprawę zdrowia. To ambitne założenie zachęca mnie do przejrzenia spisu treści, który – jak na 270-stronicową książkę – jest dość zwarty i konkretny. W pierwszej części dowiem się ogólnych informacji o ajurwedzie jako mądrości pochodzącej ze starożytnych Indii. Część druga zawiera przegląd ajurwedyjskich metod uzdrawiania. Książkę zamykają dodatki precyzujące informacje z drugiej części oraz bibliografia dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Już na początku lektury widzę, że Autorka zadbała o wizualną stronę swojego przekazu – wiele kartek jest w innych kolorach niż biały, a w samym tekście pojawiają się także kolorowe ramki, wyróżniające szczególnie ważne informacje. Dzięki temu lektura nie jest monotonna i zapamiętujemy więcej niż przy standardowym druku.

Ajurweda ma tradycje sprzed 5 tysięcy lat, a jej złożoność polega na łączeniu prozdrowotnego działania jogi, aromaterapii, medytacji i kuchni opartej na ściśle określonych zasadach gotowania. Susan Weis-Bohlen potrafi jednak przekazać swą wiedzę w przystępny sposób i krok po kroku prowadzi czytelnika po krętej ścieżce ku zdrowiu. Skupia się na tym, co najważniejsze, pozwalając przy tym dostrzec także kontekst każdego zagadnienia – ale w taki sposób, że nie czujemy się zalani lawiną informacji…

Połączenie między ciałem, umysłem i duszą to podstawa tej nauki. Proces uzdrawiania powinien rozpocząć się od uświadomienia sobie tego, jak ważna jest nasza wewnętrzna harmonia Autorka podaje proste sposoby, jak ją skutecznie odzyskać. Zabiera nas w podróż do świata, o którym zapomnieliśmy w codziennym zabieganiu – do świata, w którym ważne są szczegóły, niedostrzegalne na co dzień. Poznajemy na nowo znaczenie znanych nam przecież żywiołów, określamy swoją doszę i na nowo uczymy się planować swój rozkład dnia oraz pory posiłków. Sama wprowadziłam już u siebie kilka zmian i okazały się strzałem w dziesiątkę:)

Ważnym zagadnieniem jest tu ustalenie przyczyn naszej choroby lub złego samopoczucia. W tym poradniku są one ściśle powiązane z poziomem toksyn w organizmie. jak więc go ograniczyć? Susan Weis-Bohlen ma na to rady – a podstawową jest jedzenie bez pośpiechu i odpowiedni dobór produktów w poszczególnych posiłkach. Przepisy, które tu znajdziecie, są nie tylko prozdrowotne, ale też pozwalają poznać nowe smaki i wzbogacić Waszą kuchnię.

Ajurweda to jednak nie tylko kuchnia. Autorka poleca również rytuały oczyszczające ciało, masaże, sesje medytacyjne i wzmacniające naszą uważność, pracę z czakrami, aromaterapię i jogę, by zadbać o zdrowie w kompleksowy sposób. Omawia je w kontekście każdej z dosz – można więc wybrać to, co najlepiej nam posłuży. Okazuje się, że ten poradnik zastępuje kilka innych, bo omawia tak wiele zagadnień w jednym miejscu. Korzyści wynikające ze stosowania zawartych tu porad są również szerokie – począwszy od poprawy nastroju, poprzez wzmocnienie odporności i eliminację rozmaitych dolegliwości, aż po naukę gotowania właściwie od nowa. W czasach, gdy dobre zdrowie jest bezcenne, warto zacząć o nie dbać według zasad medycyny naturalnej, jaką jest ajurweda.

Polecam Wam gorąco lekturę „Ajurwedy dla początkujących”, bo jest to książka, która przede wszystkim uczy, jak zacząć troszczyć się o siebie. Zdrowy egoizm to dobry początek zmian, których chce każdy, kto zdecyduje się sięgnąć po tę książkę!

Gabrysia

Książka jest dostępna TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu Vital za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz