Nerwica – epidemią XXI wieku?

28 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nerwica jest chorobą psychiczną, na którą choruje coraz więcej osób w wieku pomiędzy 25 a 45 rokiem życia. Ma wpływ na codzienne życie chorego, jego karierę oraz kontakty rodzinne. Może wywoływać nie tylko objawy psychiczne, ale również fizyczne, a nieleczona prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu.

nerwica

Jak rozpoznać nerwicę?

Nerwica objawia się kilkoma symptomami. Podobnie jak w przypadku depresji, jest diagnozowana przez specjalistę w momencie, kiedy wszystkie występują długotrwale. Każda chorująca osoba jest inna, dlatego objawy mogą się różnić, występować pojedynczo, lub kilka jednocześnie.

Do najczęstszych objawów nerwicy należy chroniczny strach o siebie i swoich bliskich. Powoduje on irracjonalne zachowania, które mają doprowadzić do zapewnienia bezpieczeństwa. Ze strachem wiążą się koszmary senne, które wpływają na jakość snu. Chory, obawiając się ich, boi się zasypiać, a w konsekwencji coraz rzadziej oraz coraz krócej śpi. To z kolei wywołuje ogólne zmęczenie, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Osoba cierpiąca na nerwicę jest zmęczona, a w konsekwencji bardziej wrażliwa na bodźce wywołujące złość lub smutek.

Kolejnymi objawami mogą być nadpobudliwość oraz zaburzenia pamięci. Jeżeli chora osoba boi się o swoje życie, następuje wydzielanie adrenaliny – hormonu walki lub ucieczki. Jego obecność w krwioobiegu powoduje wzrost energii, która jest potencjalnie potrzebna do walki o życie. Dlatego chory sprawia wrażenie nadpobudliwego i pełnego energii. Zaburzenia pamięci są wywołane długotrwałym stresem, jaki występuje w życiu chorego. Mózg nie jest w stanie poradzić sobie jednocześnie z dużą ilością informacji oraz reagowaniem na bodźce stresowe. Dlatego pamięć osoby z nerwicą może być dużo słabsza niż przeciętnej osoby dorosłej.

Czynniki wywołujące nerwicę

W ostatnich latach odnotowuje się wzrost przypadków zdiagnozowanej nerwicy. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

W XXI wieku mamy szeroki dostęp do różnego typu informacji, które często nie są weryfikowane. Jest to spowodowane popularnością mediów społecznościowych, gdzie niewielka i niesprawdzona plotka może urosnąć do rangi ważnej informacji. Wszystko zależy od przekazu danej informacji. Duży dostęp do stresujących wiadomości, które zalewają nas przez portale informacyjne, powoduje wzrost uczucia lęku. Jeżeli dana osoba ma w tym samym czasie liczne osobiste problemy lub jest narażona na stres, pojawiają się pierwsze objawy nerwicy. Kolejne stresujące informacje powodują pogłębianie się choroby i jej rozwój.

Kolejnym czynnikiem jest tempo życia, jakie narzucamy sami na siebie oraz narzuca społeczeństwo. Oczekuje się, że osoba, która dąży do spełnienia marzeń oraz stara się o awans, powinna spędzać wiele godzin w miejscu pracy, robiąc nadgodziny i starając się sprostać wymaganiom przełożonych. Po pracy powinna rozwijać swoje pasje oraz kilka razy w tygodniu chodzić na siłownię. Skutkuje to bardzo szybkim tempem życia, w którym nie ma czasu na odpoczynek oraz złapanie oddechu. W takim momencie łatwo o kolejne czynniki stresujące oraz uczucie strachu, wywołane obawą o utratę pracy oraz rozluźnieniem kontaktów międzyludzkich z powodu nadmiaru pracy. Nadmierne tempo życia jest częstym powodem rozwoju nerwicy.

Wpływ nerwicy na zdrowie całego organizmu

Nerwica nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne. Ma znaczący wpływ na cały organizm. Powoduje występowanie bólów głowy, wymiotów, a nawet utraty świadomości spowodowanych napadami strachu.

Nerwica powoduje również wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz może doprowadzić do problemów z sercem, między innymi zaburzeń rytmu serca. Dlatego nieleczona nerwica może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, które mogą skutkować częstymi pobytami w szpitalu, a nawet być bezpośrednim zagrożeniem życia.

Leczenie nerwicy

Nerwica jest chorobą, która powinna być leczona przez zespół specjalistów. Leczenie odbywa się na dwóch płaszczyznach. Lekarz psychiatra prowadzi leczenie farmakologiczne, które ma na celu uspokojenie pacjentów za pomocą odpowiednich lekarstw. Regulują one gospodarkę hormonalną oraz przywracają spokój pacjentowi.

Drugim sposobem leczenia jest psychoterapia. Podczas jej trwania osoba chora na nerwicę uczy się jak poradzić sobie ze stresem, który jest wywoływany przez codzienne sytuacje. Pacjent poznaje mechanizmy, które mają na celu ochronę go przed czynnikami stresującymi oraz sprawdza, jakie sytuacje wywołują największy stres, aby oswajać swój strach i wpływać na niego.

Terapia może być prowadzona stacjonarnie, w ośrodku, takim jak Ośrodek Krajna. Jeżeli pacjent zdecyduje się na pobyt w klinice, ma zapewnioną pełną opiekę przez całą dobę. Dzięki temu czuje się bezpieczniej, unikając stresorów, które mogą zaognić chorobę. W ośrodku ma również dostęp do zespołu specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób należy poprowadzić terapię tak, aby przyniosła jak najlepsze efekty.

Nerwica jest chorobą, która dotyka coraz większej liczby osób. Ilość chorych powoduje, że można mówić o światowej pandemii nerwicy. Jest to spowodowane licznymi czynnikami stresującymi, jakie nas otaczają w świecie, który cały czas biegnie do przodu. Jest to choroba, którą należy leczyć z pomocą specjalistów. Odpowiednio dobrane leki oraz terapia dają szansę na zupełne zdrowie nawet w zaawansowanej chorobie.