Co warto wiedzieć o Ajurwedzie

3 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ajurweda to starohinduski sposób na zachowanie równowagi między ciałem a umysłem. Zalicza się do tego szereg praktyk, stosowanych od wieków, dzięki którym można skutecznie zadbać o swoje zdrowie i urodę.

ajurweda

W głównej mierze Ajurweda opiera się na przekazie tradycji ustnych, choć wykłady z tej dziedziny spotyka się również na hinduskich uniwersytetach. Na czym polega ta dziedzina i w jaki sposób dzięki niej można poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną?

Co wiemy o początkach Ajurwedy?

Ajurweda jest hinduską koncepcją terapeutyczną, mającą na celu zachowanie pierwotnej równowagi organizmu. Przez wielu bywa ona uznawana za prekursora współczesnej medycyny, o wielowiekowej tradycji. Jak podają badania, Ajurweda jako system leczniczy może sobie liczyć nawet 5 000 lat.

Pomimo starożytnej genezy, rozwiązanie jest praktykowane do dziś, a kolejne pokolenia zwolenników holistycznego podejścia do człowieka kształcą się w tym kierunku, by skutecznie pomagać swoim pacjentom.

W dosłownym tłumaczeniu słowo „Ajurweda” oznacza „wiedzę o życiu”. Metoda ta opiera się na tradycyjnych metodach leczenia, w tym ziołolecznictwie, oczyszczaniu i regeneracji organizmu (fizycznym i psychicznym). Niezmiernie ważna jest również prawidłowo dobrana dieta, która uwzględnia indywidualne uwarunkowania ciała oraz jego wszystkie problemy zdrowotne. Często więc Ajurweda bywa wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu chorób układu pokarmowego, zwłaszcza gdy postawi się na naturalne produkty, jak te oferowane przez sklep zielarski Evital.

Typy energetyczne w Ajurwedzie – podstawa zdrowia i urody

Ajurweda nie szuka jednego rozwiązania dla wszystkich, a stawia na terapie, dopasowane do potrzeb jednostki. W systemie tym bierze się pod uwagę indywidualny model energetyczny.

Wyznawcy tej teorii wierzą, że za zdrowie ciała i ducha odpowiada równowaga trzech rodzajów cząsteczek energii: pitha, kapha i vatha. Zadaniem każdego człowieka oraz wspierających go specjalistów od Ajurwedy jest osiągnięcie jak najstabilniejszego modelu energetycznego dla danej jednostki. Dzięki temu wzmacnia się naturalną odporność organizmu, poprawia jego wytrzymałość i zwiększa siłę fizyczną i psychiczną.

Ajurweda – oczyszczenie i leczenie

Jak przebiega proces leczenia w systemie Ajurwedy? Jak już zostało to wcześniej nadmienione, stawia się na rozwiązania spersonalizowane, dopasowane do indywidualnego modelu energetycznego. Tylko tak można osiągnąć pełną równowagę między pitha, vatha i kapha.

Wymaga to zatem dokładnego poznania potrzeb pacjenta, zanim rozpocznie się leczenie. Należy przeprowadzić precyzyjny wywiad, w którym znajdą się pytania dotyczące nie tylko problemów zdrowotnych, ale też trybu życia i diety. Zadaniem lekarza jest poznanie człowieka, jego problemów oraz wsparcie go w zrozumieniu potrzeb ciała i ducha.

Najważniejszym etapem w procesie powracania do naturalnej równowagi jest oczyszczenie.

Ma ono na celu wyeliminowanie z organizmu toksyn, by zoptymalizować działanie właściwej kuracji. Do detoksykacji stosuje się nie tylko zioła. Ajurweda chętnie sięga też po masaże aromatycznymi olejkami.

Następnym etapem jest leczenie przy pomocy właściwie zaplanowanej diety, ale też stosowanie preparatów ziołowych, wspierających zrównoważone działanie organizmu. Pożywienie wpływa bowiem znacząco na kondycję człowieka. Zapewnia energię, chroni od środka przed chorobami, a także wspiera naturalne zdolności poznawcze i prawidłowe funkcjonowanie umysłu. Dieta zasila zatem nie tylko ciało, ale również i ducha.

Ajurweda – filozofia i sposób na zdrowe życie

Ajurweda nie jest wyłącznie systemem filozoficznym. W 1979 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała tę sztukę zachowania pierwotnej równowagi organizmu za koncepcję dobrą dla zdrowia.

Dążenie do harmonii ciała i ducha, oczyszczanie organizmu i opieranie się na prawidłowo zbalansowanej diecie potrafi być bowiem bardzo wartościowe. Mogą z tego korzystać nie tylko zwolennicy niekonwencjonalnej medycyny wschodniej, ale tak naprawdę wszyscy, którym zależy na dobrej kondycji i zdrowiu.