Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać oraz jak sobie z nią poradzić?

2 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jakie są najczęstsze objawy biegunki u dzieci, co ją wywołuje oraz jak zadbać o malucha z rozwolnieniem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

biegunka u dziecka

Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać?

Konsystencja stolca u dzieci (zwłaszcza niemowląt) jest rzadka, a czasami nawet wodnista, co wynika przede wszystkim z rodzaju przyjmowanych przez nie pokarmów. Maluchy często otrzymują posiłki w formie płynnej, które po strawieniu i wydaleniu na pierwszy rzut oka mogą przypominać biegunkę, jednak tak naprawdę znacząco się od niej różnią. Jak więc rozpoznać prawdziwą biegunkę u dziecka? Do objawów, które powinny nas zaniepokoić, należą:

  • Nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach, często przypominający swąd zgniłych jaj;
  • Konsystencja stolca jeszcze bardziej wodnista i lejąca niż zazwyczaj;
  • Zwiększona częstotliwość wypróżnień, które występują nawet 2-3 razy częściej niż u zdrowego malucha;
  • Zielonkawa barwa kupki;
  • Obecność krwi, ropy lub śluzu w stolcu;
  • Utrata wagi;
  • Odparzenia na pupie.

Dodatkowo podczas biegunki dziecko zazwyczaj jest apatyczne i marudne. Może również więcej płakać i nie wykazywać zainteresowania jedzeniem.

Co wywołuje biegunkę?

Biegunka u dziecka najczęściej jest wynikiem:

  • Infekcji wirusowych lub bakteryjnych, którymi nasza pociecha zaraża się poprzez kontakt z rówieśnikami. Nierzadko zdarza się, że znajomy maluch, choć nie wykazuje jeszcze żadnych widocznych objawów, to już przenosi infekcję na swoich towarzyszy zabaw, w tym także na nasze dziecko. Aby uchronić je przed tego rodzaju chorobami, przede wszystkim zadbajmy, by zawsze było czyste i regularnie myło ręce.
  • Zatrucia pokarmowego, które wynika z przypadkowego podania dziecku nieświeżego lub zepsutego pokarmu. Nie chcąc dopuścić do takiej pomyłki, zawsze sprawdzajmy, jaką datę przydatności do spożycia ma dany produkt, a oprócz tego wszystkie posiłki przeznaczone dla malucha przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce.

Do innych przyczyn rozwinięcia się rozwolnienia u dziecka należą alergie, nietolerancja na niektóre produkty żywieniowe, a także choroby niezwiązane z układem pokarmowym takie jak grypa czy zapalenie ucha środkowego.

Jak zadbać o malucha z biegunką?

Jeżeli wydaje nam się, że nasze dziecko zmaga się z rozwolnieniem, to:

  • Najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą wirusową, która bardzo szybko może przenieść się na osoby z jego otoczenia. Żeby nie narażać ich zdrowia, postarajmy się odizolować naszego malucha od innych dzieci i nie zaprowadzajmy go do szkoły, przedszkola czy żłobka.
  • Jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który podczas wizyty zbada naszą pociechę i stwierdzi, co jest przyczyną jej choroby. Po ustaleniu diagnozy, pediatra przypisze odpowiednią terapię.
  • Pamiętajmy o nawadnianiu! Biegunka u dziecka bardzo często wiąże się z nadmierną utratą wody i dlatego w trakcie jej trwania należy dostarczać maluchowi odpowiednią ilość płynów. Jeżeli chory odmawia picia z butelki, to możemy spróbować podawać mu wodę na łyżeczce.
  • Dbajmy o higienę naszego maluszka poprzez mycie jego pupy ciepłą wodą po każdorazowej zmianie pieluszki. W tym celu lepiej niż mydło sprawdzi syndet lub hipoalergiczna kostka myjąca. Oprócz tego unikajmy również wszelkiego rodzaju myjek i oczyszczajmy skórę dziecka ręką. Po kąpieli koniecznie dokładnie osuszmy ciało malucha.
  • Nie zapominajmy o nawilżaniu i natłuszczaniu pupy, której skóra w trakcie biegunki jest bardzo podatna na podrażnienia. Dobrym sposobem na jej ochronę jest traktowanie jej specjalnymi maściami albo kremami zapobiegającymi odparzeniom. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...