Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać oraz jak sobie z nią poradzić?
Jakie są najczęstsze objawy biegunki u dzieci, co ją wywołuje oraz jak zadbać o malucha z rozwolnieniem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Biegunka u dziecka. Jak ją rozpoznać?
Konsystencja stolca u dzieci (zwłaszcza niemowląt) jest rzadka, a czasami nawet wodnista, co wynika przede wszystkim z rodzaju przyjmowanych przez nie pokarmów. Maluchy często otrzymują posiłki w formie płynnej, które po strawieniu i wydaleniu na pierwszy rzut oka mogą przypominać biegunkę, jednak tak naprawdę znacząco się od niej różnią. Jak więc rozpoznać prawdziwą biegunkę u dziecka? Do objawów, które powinny nas zaniepokoić, należą:
- Nieprzyjemny i bardzo intensywny zapach, często przypominający swąd zgniłych jaj;
- Konsystencja stolca jeszcze bardziej wodnista i lejąca niż zazwyczaj;
- Zwiększona częstotliwość wypróżnień, które występują nawet 2-3 razy częściej niż u zdrowego malucha;
- Zielonkawa barwa kupki;
- Obecność krwi, ropy lub śluzu w stolcu;
- Utrata wagi;
- Odparzenia na pupie.
Dodatkowo podczas biegunki dziecko zazwyczaj jest apatyczne i marudne. Może również więcej płakać i nie wykazywać zainteresowania jedzeniem.
Co wywołuje biegunkę?
Biegunka u dziecka najczęściej jest wynikiem:
- Infekcji wirusowych lub bakteryjnych, którymi nasza pociecha zaraża się poprzez kontakt z rówieśnikami. Nierzadko zdarza się, że znajomy maluch, choć nie wykazuje jeszcze żadnych widocznych objawów, to już przenosi infekcję na swoich towarzyszy zabaw, w tym także na nasze dziecko. Aby uchronić je przed tego rodzaju chorobami, przede wszystkim zadbajmy, by zawsze było czyste i regularnie myło ręce.
- Zatrucia pokarmowego, które wynika z przypadkowego podania dziecku nieświeżego lub zepsutego pokarmu. Nie chcąc dopuścić do takiej pomyłki, zawsze sprawdzajmy, jaką datę przydatności do spożycia ma dany produkt, a oprócz tego wszystkie posiłki przeznaczone dla malucha przechowujmy w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce.
Do innych przyczyn rozwinięcia się rozwolnienia u dziecka należą alergie, nietolerancja na niektóre produkty żywieniowe, a także choroby niezwiązane z układem pokarmowym takie jak grypa czy zapalenie ucha środkowego.
Jak zadbać o malucha z biegunką?
Jeżeli wydaje nam się, że nasze dziecko zmaga się z rozwolnieniem, to:
- Najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą wirusową, która bardzo szybko może przenieść się na osoby z jego otoczenia. Żeby nie narażać ich zdrowia, postarajmy się odizolować naszego malucha od innych dzieci i nie zaprowadzajmy go do szkoły, przedszkola czy żłobka.
- Jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem, który podczas wizyty zbada naszą pociechę i stwierdzi, co jest przyczyną jej choroby. Po ustaleniu diagnozy, pediatra przypisze odpowiednią terapię.
- Pamiętajmy o nawadnianiu! Biegunka u dziecka bardzo często wiąże się z nadmierną utratą wody i dlatego w trakcie jej trwania należy dostarczać maluchowi odpowiednią ilość płynów. Jeżeli chory odmawia picia z butelki, to możemy spróbować podawać mu wodę na łyżeczce.
- Dbajmy o higienę naszego maluszka poprzez mycie jego pupy ciepłą wodą po każdorazowej zmianie pieluszki. W tym celu lepiej niż mydło sprawdzi syndet lub hipoalergiczna kostka myjąca. Oprócz tego unikajmy również wszelkiego rodzaju myjek i oczyszczajmy skórę dziecka ręką. Po kąpieli koniecznie dokładnie osuszmy ciało malucha.
- Nie zapominajmy o nawilżaniu i natłuszczaniu pupy, której skóra w trakcie biegunki jest bardzo podatna na podrażnienia. Dobrym sposobem na jej ochronę jest traktowanie jej specjalnymi maściami albo kremami zapobiegającymi odparzeniom. Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/bledy-zywieniowe-a-biegunka-u-dziecka-i-niemowlaka