Przygotuj się na lato: bezpieczne opalanie w 6 krokach!

14 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Marzysz o brązowej opaleniźnie? Nie wyobrażasz sobie urlopu bez wypoczynku na słońcu? Pamiętaj jednak, że warto zrobić wszystko, aby nie wrócić z wakacji z pamiątką w postaci oparzeń skóry. Opalanie jest przyjemne i może być także bezpieczne. Oto najważniejsze zasady, które należy wdrożyć w życie, żeby uniknąć bolesnych podrażnień i cieszyć się słońcem!

ruda kobieta na plaży

1. Unikaj opalania się w tych godzinach!

Urlop nie trwa wiecznie, a każdy chce wrócić z niego muśnięty słońcem. Nie oznacza to jednak, że cały swój wolny czas trzeba spędzić na leżaku.

Należy być świadomym tego, że opalanie się w niektórych godzinach może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jeśli dzień jest wyjątkowo słoneczny, to promieniowanie UV jest szczególnie intensywne między 11.00 a 15.00. Wylegiwanie się na słońcu o tej porze grozi poparzeniami i podrażnieniami skóry – nawet w przypadku używania dobrej jakości kremów do opalania.

2. Pozwól skórze przyzwyczaić się do słońca

Wyjeżdżając na wakacje – zwłaszcza do ciepłych krajów – trzeba przygotować do nich swoje ciało. Jeszcze przed wypoczynkiem na plaży czy przy basenie warto postarać się o delikatną opaleniznę. Ponadto nie można wychodzić z założenia, że brązowy kolor skóry będzie efektem jednego dnia spędzonego na słońcu. Opalanie się to proces – zaleca się, aby na początku poświęcić na nie zaledwie 10 minut i stopniowo wydłużać ten czas.

3. Pamiętaj o kosmetykach do opalania!

To, jak jasna jest Twoja karnacja, decyduje o tym, jakiego kremu musisz używać. Jeżeli wyjeżdżasz na południe Europy, masz bladą cerę i włosy w kolorze blond lub rude, to wybierz kosmetyk z filtrem SPF 50. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą wybrać krem z filtrem SPF 30.

Pamiętaj jednak, że słońce opala także w cieniu, a jego promienie mogą być groźne również w czasie kąpieli. Dlatego, kiedy pływasz, spacerujesz, jesz pod gołym niebem, zawsze stosuj krem z filtrem do twarzy. Jego używanie powinno stać się dobrym nawykiem – tego typu kosmetyki uchronią Cię przed poparzeniami, ale także zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się skóry.

4. Tych kosmetyków i ziół unikaj!

Jeśli nie chcesz, aby na Twojej skórze pojawiły się przebarwienia, to przed opalaniem nie sięgaj po specyfiki, w których składzie znajduje się alkohol czy kwasy owocowe. Nie zaleca się również nakładania kremów z witaminą A oraz C. Nie pij też naparów z dziurawca, bergamotki i ruty! Zawierają one fototoksyczne związki chemiczne, które mogą powodować nieestetyczne przebarwienia.

5. Chroń znamiona przed słońcem!

Właściciele znamion nie muszą całkowicie rezygnować z opalania. Wystarczy starannie zabezpieczyć zmiany skórne, aby móc cieszyć się słońcem. Nie trzeba przy tym ukrywać ich pod ubraniem – można postawić na sunblocker, czyli specyfik, który jest barierą dla promieniowania UV.

6. Pamiętaj, aby zatroszczyć się o skórę już po opalaniu

Zdrowa, brązowa czy złota opalenizna wypływa korzystnie na wygląd ciała. Jednak nie stanie się tak, jeżeli skóra będzie przesuszona i szorstka – o to nietrudno, gdy przez wiele godzin jest wystawiona na ekspozycję promieni słonecznych. Dlatego zawsze po opalaniu zastosuj dobry balsam nawilżający.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.