Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko niezastąpionym elementem letnich stylizacji, ale również ochroną oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Na co zwracać zatem uwagę przy ich zakupie i jak dobrać je do kształtu twarzy?
Okulary przeciwsłoneczne dla niektórych są jednymi z niezbędnych akcesoriów podczas letnich miesięcy. Stanowią nie tylko stylowe dopełnienie ubioru, ale również ochronę wzroku przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Podstawowymi kryteriami, według których powinniśmy się kierować przy ich doborze, są przede wszystkim filtry UV oraz kształt oprawek.
Okulary z filtrem UV
Przy poszukiwaniu odpowiednich okularów przeciwsłonecznych warto zwracać uwagę tylko na takie modele, które posiadają filtr UV. Niestety, nawet jeśli okulary zostały oznaczone naklejką informującą o zastosowaniu szkieł z filtrem, to nie zawsze oznacza to, że w rzeczywistości go posiadają. Naklejka często ma tylko zachęcać do zakupu – same okulary nie mają atestu, a przyciemniane szkła bardziej szkodzą niż pomagają. Ich długotrwałe noszenie może prowadzić do wielu schorzeń, m.in. ostrego zapalenia spojówek, zapalenia rogówki, uszkodzenia siatkówki czy poparzenia oczu.
Warto więc dokonywać zakupu okularów przeciwsłonecznych w renomowanych sklepach i salonach optycznych. Przy zakupie w sklepie, warto zwrócić uwagę, czy okulary posiadają oznaczenie CE (informujące o przeprowadzonej kontroli jakości na podstawie dyrektyw unijnych) oraz oznaczenie o wysokości zastosowanego w szkłach filtra. Wyróżnia się pięć, podstawowych kategorii filtrów, oznaczonych cyframi: 0, 1, 2, 3 i 4. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym jest filtr kategorii 2, zapewnia dobry stopień ochrony i jest idealny w miejscach o umiarkowanym i zmiennym oświetleniu. Dodatkowo szkła mogą posiadać filtr polaryzacyjny, który niweluje szkodliwe światło odbijane przez jasne powierzchnie.
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Oprócz ochrony, okulary przeciwsłoneczne muszą spełniać także funkcję estetyczną i dopasowywać się do kształtu twarzy. Przy twarzy kwadratowej najlepiej sprawdzą się oprawki o łagodnym kształcie – okrągłe, półokrągłe lub owalne. Należą do nich np. klasyczne lenonki lub tzw. kocie oprawki. Za to unikać należy grubych, kwadratowych i kanciastych modeli.
Natomiast do twarzy owalnej pasować będą niemal wszystkie modele oprawek. Równie dobrze będą prezentować się te okrągłe, jak i prostokątne lub kwadratowe. Dobrym wyborem będą np. wąskie szkła w cienkich oprawkach albo te bardzo duże.
Przy twarzy trójkątnej, charakteryzującej się szerokim czołem i wyraźnie zarysowaną, szpiczastą brodą, najlepiej sprawdzą się okulary kocie. Przy wyborze oprawek warto zwrócić uwagę na ich delikatny i subtelny kształt, który złagodzi ostre rysy. Zbyt szerokie i grube oprawki mogą niekorzystnie poszerzyć twarz.